Özellikle seyahat halindeyken ihtiyaç duyduğumuz kesintisiz enerjiyi Powerbank dediğimiz taşınabilir şarj cihazlarıyla sağlayabiliyoruz.  Taşınabilir şarj cihazları çoğu zaman hayat kurtaran bir konumdayken  hesabı yapılamadan tercih edilen bir harici şarj canınızı sıkabilir.

Günümüz itibariyle piyasada birçok köklü marka dahil yüzlerce firma powerbank üretip satmaktadır. Bu cihazlar kalitelerine ve kapasitelerine göre fiyatlandırılıp her kapasitesi için müşteri bulunabilmektedir.

Siz de sahip olduğunuz telefonun veya tabletin batarya özelliklerine göre taşınabilir şarj aleti edinmelisiniz.  Yani öncelikle kullandığınız mobil cihazı tanımalısınız. Eğer şimdiye kadar bu konuda bir bilginiz olmadıysa cihazınızı google’da aratıp detaylı  bilgiye sahip olailirsiniz.

Mobil cihazınızın batarya bilgilerine ulaştıktan sonra kolay bir hesaplama ile tercih etmeniz gereken taşınabilir şarj aletini belirleyebilirsiniz. Bu hesaplama ile telefonu/tableti kaç defa şarj edebileceğinizi hesaplayıp ona göre önleminizi alabilirsiniz.

Taşınabilir şarjlarla ilgili bilmeniz gereken ilk şey; hiçbir powerbank üzerinde yazıldığı mAh gücünün %100’nü kullanmaz. Şarj esnasında yaklaşık %20 kayıp oluşur. Yani 10.000 mAh değerinde bir powerbank satın aldığınızda aslında yaklaşık 8.000 mAh’lık bir powerbank satın almış oluyorsunuz.

Apple iPhone 7 telefona sahip olduğunuzu ve 12.000 mAh’lık bir taşınabilir şarj aletinizin olduğunu varsayarak bir hesaplama yapalım. Bu hesaplamanın sonucu size telefonu kaç defa şarj edebileceğinizi söyleyecek.

Apple iPhone 7 telefonun batarya kapasitesi 1960 mAh‘dır.  %20’lik kaybı da hesaba katarak işlemi şu şekilde yapacağız.

12.000 X 0.8 / 1960 = 4.89

12.000 mAh’lık bir taşınablir şarj aleti yaklaşık olarak 5 defa iPhone 7 telefonunuzu şarj edecektir. Bu hesabı kendi mobil cihazınıza uyarlayıp ideal harici şarj aletinizi tespit edebilirsiniz. Açıklayıcı olması için bir örnek daha verelim.

Telefonunuzun bataryası 2.000 mAh. Ve siz telefonu 7 defa şarj edebilecek bir taşınabilir şarj arıyorsunuz. Buna göre denklem şöyle kurulacaktır.

Powerbank X 0.8 / 2000 = 7

Denklemin sonucu 17.500 mAh çıkacaktır. 17.500 mAh’lık bir taşınabilir şarj cihazı satın aldığınızda telefonunuzu yaklaşık 7 defa şarj edebileceksiniz.

Dikkat etmeniz gereken bri diğer önemli konu ise şarj süresidir. Eğer telefonunuz hızlı şarjı destekliyor ancak Powerbank hızlı şarjı desteklemiyorsa telefon çok geç şarj olacaktır. Powerbank yine telefonu 7 defa şarj edecektir ancak geç edecektir. Powerbank satın alırken hızlı şarj konusuna da dikkat etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir