Tamircilerin Telefonlardan Parça Çaldığı Doğru Mu?

Ülkemizde uzun yıllardır, aslında haklılık payı da olan bir şehir efsanesi yoğun olarak dolaşır; tamirciler telefonlardan parça çalıyor? Peki bu söylemin doğruluk payı var mıdır?

Özellikle Nokia 3310 gibi telefonların yaygın olduğu dönemlerde tamircilerin parça çalma konusu çok meşhurdu. Dolaşan şehir efsanesine göre tamirciler telefondaki orjinal ve sorunsuz parçaları, eski belki de çalışmayan parçalarla değiştiriyordu. Evet, bunu yapanlar vardı ki hâlâ da var. Peki bunu nereden mi biliyoruz? Bu konuda istatistik tutabilecek bir kişi ya da kurum olmadığından sadece yaşanmışlıklara dayanıyoruz. Zira yaklaşık 10 yıldır bu sektördeyiz.

Girişte de belirttiğimiz gibi söylemde küçük bir haklılık payı var. Fakat ülkemizde bu söylemin dolaşma boyutu kadar değil! Akıllı telefonların yaygınlaşmasına, yetkili bir çok servisin açılmasına, tüketici bilinci artmasına rağmen hâlâ telefonlarından parça çalındığı söyleyen insan sayısı oldukça fazla. Bu durum aslında tamamen ilişki kurulan insanla ilgili, yani telefonunuzu emanet ettiğiniz tamirciyle ilgili. Niyeti bozuk birinin bu davranışı sergilemesi çok da şaşırtmaz. Yine de en azından içinizi biraz olsun ferahlatacak bir bilgi verelim; yeni telefonlar parça çalabilmek o kadar da kolay değil!

Görselde bir Samsung Galaxy S3’ün iç yapısını görebilirsiniz. Eskiden telefonların bir çok parçası tak-çıkar mantığında, basit sökülüp takılabilecek cinstendi. Artık öyle bir durum söz konusu değil. Zaman ilerledikçe cep telefonları özellikle de akıllı telefonlar daha bütünleşik bir hale geliyor. Bu da cihaza müdahaleyi her dönem daha da güç kılıyor. Bu açından bakıldığında, kötü niyetli de olsa hiç kimse telefondan parça çalmaya kolayca niyetlenemiyor. Çünkü işlem çok zahmetli ve bu değiştirme işlemine değmiyor. Çok fazla lehim ve devre tamiri yapılması gerekiyor. Bunun yerine yeni parça kullanımı çok daha mantıklı.

telefonlardan-parca-caliniyor-muTelefonunuzdan parça çalınmayacağını garanti edemeyiz! Fakat bu işlerin 10 yıl öncesine göre çok çok az olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Şu an özellikle akıllı telefonların en pahalı parçaları ekranları. Bu parçada değiştiğinde rahatlıkla anlayabilirsiniz. Hiç işlem yapılmamış bir ekranla, işlem görmüş bir ekranın farkı çoğu zaman rahatlıkla anlaşılır. Yeni telefonlarda tak-çıkar parçaların yüksek maliyetli olmadığı da düşünülürse parça çalınma ihtimali daha da azalır.

Sonuç olarak işler eskisi gibi değil! Ancak insanoğlu işte, çiğ süt emmiş. Bu yüzden siz yine de bu konuda kendinize dürüst bir esnaf belirlemeye gayret gösterin ve mümkünse sürekli aynı kişiyle çalışın. Zaman zaman derdinizi çözemese de derdiniz çözebilecek güvenilir birini mutlaka tanıyordur.

Author: Tayfun Sağır

14 thoughts on “Tamircilerin Telefonlardan Parça Çaldığı Doğru Mu?

 1. Merhabalar. Samsung j7 prime telefonumu 1 hafta önce şarj soketi değişimi için tamire verdim. Sıkıntı giderildi ancak hem arka hem on kamera çok hafif sisli puslu gösteriyor. Bu tamire verdikten sonra meydana geldi. Eşimin telefonu da aynı model olduğu için kameradaki bu arızayı fark edebildim. Sizce neden boyle bir durum olusmus olabilir. Telefonum ilk kez tamire gitti bu arada.

  1. Merhaba. Telefonum buharlı bir ortamda bulunduysa buhar nedeniyle puslu çekiyor olabilir. Biz cevap verene kadar bir değişiklik olmadıysa tamiri yaptırdığınız yere tekrar başvurun.

 2. Merhaba, yurtdışından aldığım huawei p20 lite markalı telefonumu kayıt için bugün telefoncuya verdim 6 saat boyunca geri vermediler.
  Telefonu elime aldığımda telefon bana çok hafif geldi ve incelmiş gibiydi. Eskisine nazaran çok çabuk ısınıyor ve arka kapakta ısınan bölgede yapıştırıcı gibi bir koku alıyorum. Sizce orjinal bataryamı mı değiştirdiler? Yarın şikayette bulunacağım

  1. 6 saat yapılan işlem için normal bir süre. Telefonunuzun incelmiş olma ihtimali de yok. Ama hafiflemesi konusuna yorum yapmamız güç. Batarya konusunda ise batarya performansınızı gözlemlemelisiniz. Eğer aynı şekilde gidiyorsa değişmemişlerdir. Isınma konusu da değişkendir, her zaman ısınmaz ve bazen ısınır. Telefonunuza imei attırdıysanız da şikayette bulunamazsınız. Yaptırdığınız işlem yasal değildir ve tek muhattabınız işlemi yapan kişidir.

  2. Evet maalesef çalıyorlar, çalanların yanında calmiyanlarda mimleniyor,
   Hele bir hiç açılmamış telefon ise öf be anam parçaya bak yani içinden alınıp eski parca ile değiştiriliyor. Kısacası cep telefinlari hayatımızın bebeği oldu.
   Dün temizlemeye verdim note 8 i
   Android sistem ve Chrome guncellemiyor herhalde tamirci benim tekrar ona gidip şikayetimi istiyor belki beni kendisine abone etmek için belkide bir parça daha sökmek için
   Sunuda belirteyim belirsiz bir zaman sonra cebe mesaj geliyor IMEI adresiniz klonlanmış diye
   Kısacası tamirciye düştünüz mü ? İşiniz zorlaşiyor

   1. Bahsettiğiniz tarz da genel bir yargı yok bizce. Ayrıca hizmet aldığınız yeri seçmek de sizin elinizde. Güvenmediğiniz bir yere telefonunuzu bırakmayın ve hizmet almayın. Çözüm aslında bu kadar basit.

 3. Benim telefonum Samaung galaxy j7 pro. Ekranim kararmaya başlamıştı, bir tamirciye verdim ve cok kisa bir süre sonra ekran yeniden karardı yenisi için tekrar gittik ve bu defaki tamir daha uzun sürdü. telefonu alınca hoparlörün çalışmadığını gördüm. ne yapmis olabilirler?

  1. Hoparlör bağlantısı doğru yapılmamış olabilir. Telefonunuzun sıvı temas görmediğinden eminseniz tekrar gösterin.

 4. Merhaba ben samsung galaxy a01 kullaniyorum telefon yeni telefonum suya dustu ertesi gun kamerasini vs temizlemesi icin telefoncuya verdim telefonumu aldigimda wifi baska odadan cok zor baglaniyo hatta cekmiyo sadece modemin bulundugu odada oda full cekmiyo ne gibi bisey yapmis olabilir

  1. Aleyna merhaba. Suya düşmüş yani sıvı temas görmüş hiçbir elektronik cihazdan eski performansı beklenmez. Telefonunuzdaki verileri yedekleyin ve telefonu fabrika ayarlarına döndürdükten sonra kurulum yaparak yeniden gözlemleyin.

 5. Sony Xperia Z3 telefonumu tamirciye verdim batarya değişimi için, garantisi bitmiş evimin altında açılan telefoncuya verdim yapması için yakın olduğundan.

  Telefonu 1 gün sonra aldım. Sorun yok gibi görünüyordu. 1 2 gün sonra telefonun titreşim sesinin arttığını farkettim. Nedeni ise bataryanın telefon içersinde sallanıyor olması. Hadi o neyse sorun değil. Daha sonra bir evrağın fotosunu çekip birine atacağım sırada baktım ki kamera çok kötü yazılar hiç okunmuyor. Telefoncuya götürdüm bataryayı sabitledi telefonu temizledi vs ama kamera bizden kaynaklı değil dedi. Neyse dedik çıktık aradan birkaç gün geçti bu sefer NFC özelliğini kullanmam gerekti ama kartı okumuyor. Normalde nfc acıkken cüzdandan bile okurdu, ama telefoncuya gittikten sonra telefonun kılıfını bile çıkartıyorum yine okumuyor.

  Bu adamı nereye şikayet edebilirim.

  Çok sinirlendim adama.

  Böyle esnaflar tez zamanda batar gider inşallah

  Bizi aldatan bizden değildir.

  1. Vahit Bey merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. Son aşamada yaşadığınız sıkıntı sadece NFS özelliği ise bunun çözümü basittir. Arka kapak üzerindeki NFC etiketi zarar görmüştür, o yüzden çalışmıyordur. İşlemi yaptığınız bayiden onarımını talep edin, yardımcı olacaklardır.

   Tavsiyemiz sorununuzu öncelikle işlemi yaptığınız yerle çözmeye çalışmanız. Eğer bu konuda size olumlu yaklaşmıyorsa, kaymakamlıklardaki tüketici mahkemelerine başvurabilirsiniz.

 6. Ben sony m4 kullanıyorum. Geçen gün camı catladı. Heryer 300 istedi verdiğim yer 250. Bi geri aldım camın kenarlarında uhu kalıntıları var adam bide koruyucu taktı hediye olsun dedi. İki gün geçti mikrafon çalışmıyor. Arama yaptım karşı tarafın sesi geiliyor ama benim ki gitmiyor. Çalındığı yada değiştirildiği belli bence ama bunu nasıl belgeleme ihtimalim var?

  1. Betül Hanım merhaba. Bunu belgelemeniz imkansız zira buyuk ihtimalle telefonun önceki haline dair bir kanıtınız yok. Ama bir mağduriyet olduğu açık. Bu aşamada yapmanız gereken onarımı yapan teknik servisle telefon tam randımanlı hâle gelene kadar sağlıklı bir iletişim kurmak. Bu bazen ricayla bazen de patırtıyla olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir