Askerin ya da polisin insan haklarını ihlal edebileceği tehlikeli yerlerde, akıllı telefonlar da önemli bir ‘silah’ haline geldi. Artık insan hakları savunucularının ya da kurbanların elinde işlenen suçu belgelemelerini sağlayacak yeni bir telefon uygulaması olacak.

Genelde insan hakları ihlalleri ya da işkencelere dair ilk iddialar Youtube’a düşen videolarla ortaya çıkıyor.

Oysa bu videoların gerçek olup olmadığı bilinemiyor, gerçek olsa bile, bunu kuşkuya yer vermeyecek şekilde kanıtlamak mümkün olmadığı için mahkemelerde delil olarak kullanılamıyor.

Google Playstore’da satışa çıkarılan yeni uygulama ise bu sakıncaları gidermek amacını taşıyor.eyewitness-to-atrocties-indirZulmün Görgü Tanığı (EyeWitness to Atrocities) adındaki uygulama, Uluslararası Barolar Birliği ile LexisNexis firmasının hukuk müşavirliği tarafından tasarlandı.

Uygulama fotoğraf, video ve ses kayıtlarını basit ve güvenli bir şekilde saklayacak şekilde hazırlanmış.

Normal bir fotoğraf uygulaması gibi görünüyor, ancak açıldığında polis veya güvenlik görevlilerinin kaydettiklerinizi görmesini engelleyen “güvenli” bir ayarı bulunuyor.

Uygulama bütün kayıtlara GPS bilgilerini de giriyor ve kaydın ne zaman yapıldığını, montajlı olup olmadığını, zaman kodu ve GPS koordinatlarıyla birlikte belgeliyor.

EyeWitness to Atrocities Uygulamasını İndirmek için Tıklayın

bbc Türkçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir