Son bir kaç senedir GSM bayilerinde spot telefonlarla çokça karşılaşmışsınızdır. Aslında bu tarz ürünler, cep telefonları ülkemizde satılmaya başladığından beri piyasada mevcuttu.. Son bir kaç sene öncesine kadarsa, garantisi olmayan bu telefonlara ilgi oldukça azalmıştı. Ancak giriş seviyesi cihazlara getirilen yüksek vergi yükü nedeniyle spot cihazların eski popülaritesi de geri gelmiş oldu. Bu süreç önce fiziksel tuşlu telefonlarla başladı ve sonrasında akıllı telefonlara kadar yayıldı. Peki spot cihazların diğerlerinden tek farkı garanti mi?

Makaleye spot cep telefonlarını tanımlayarak başlayalım. Aslına bakılırsa spot olan diğer ürünlerden bir farkı yok; yurt dışından kaçak yollarla ülkeye giriş yapan, dolayısıyla da garantisi olmayan ürünler. Tabi konu teknoloji olunca bazı farklılıkların oluşması da kaçınılmaz. Spot cep telefonları ülkeye resmi olmayan yollardan sokuldukları için IMEI kayıtları yok, kayıtları bazen toptancılar bazense perakendeci telefoncular yapıyor. Bu haliyle IMEI sıkıntısı çözülmüş gibi görünse de cihaza sonradan yüklenmiş olan IMEI numarasının kapanması gibi bir risk var. Tabi sonrasında aynı işlemi son kullanıcı teknik servislere ücretli olarak da yaptırabiliyor.

Spot cihazlar konusundaki en yaygın yanlış bilgi, ürünlerin orijinal olmadığı yönünde. Fakat bu bilgi tamamen yanlış! Spot cep telefonları orijinaldir ve garantili ürünlerden pek bir farkı yoktur. ‘Pek bir’ diyoruz çünkü akıllı telefonlar açısından bakıldığında ürün kodlarının bile teknik özelliklerde farklılaşmaya yol açtığı görülür. Buna rağmen ürünün temel özelliklerini aynen taşır. Hatta öyle ki çoğu zaman replika yani çakma ürünler spot adı altında satılıyor. Buradan da anlaşılabileceği üzere spot telefonlar çakma cihazlara göre çok daha güvenilir. Neticede art niyetli satıcının ürünü pazarlamak adına kullandığı bir propaganda aracına dönüşmüş durumda.spot-telefonlarin-digerlerinden-farki-nedir-2Evet, spot telefonların garantisi olmaz ve perakendeci ürüne mağaza garantisi verse bile bu garanti de pek işlemez. Burada satıcı kadar tüketiciye de görev düşüyor. Sonuçta bu tip ürünler, garantili ürünlerden çok daha makul fiyatlara satılıyor ki bunun da bazı riskleri ve sonuçları olmak zorunda! Yani tüketici spot bir telefon alırken, garanti noktasında muhatap bulamayacağını, hatta muhatap aramaması gerektiğini bilmeli!

Özellikle tuşlu spot telefonlar konusunda endişe edecek bir durum yok. Resmi kayıtlara geçmemiş olsa da Samsung 1205 ülkemizde en çok satılan telefonlardan biri ve kullanıcıların geneli bu üründen memnun. Eski sistem ve akıllı telefonlara göre daha analog bir yapıya sahip olan bu tarz tuşlu telefonlarda meydana gelebilecek sorunları halledebilmek de çok kolay. Tüketici ürünle ilgili bir sorun yaşadığında, bu sorunu çözmek için çok fazla bir mesai ya da para harcamasına gerek kalmaz. Fakat akıllı telefonların spotları için durum biraz daha karmaşık. Bu konuda şansınızın yaver girmesi şart!

Şu an ülkemizde Samsung, LG ve HTC gibi büyük üreticilerin bazı modelleriyle General Mobile’ın 1-2 modelini spot olarak bulabilmek mümkün. Tabi en revaçta marka, garantili ürünlerde de olduğu gibi Samsung. Burada şansınıza kalmış olan durum, spot ürünün toplama olup olmadığıdır! Evet, toplama ürünler de orijinaldir fakat kullanım ömrü standart yeni bir ürüne göre çok daha azdır! Çünkü bu ürünler bazı teknik işlemlerden geçmiştir veya defoludur! Teknik işlemden kastımız ilgili modelin anakart, ekran ve soketlerinin ayrı ayrı edinilip birleştirilerek, ortaya çalışır bir ürün çıkarılmasıdır. Kullanılan parçaların hepsi ya da bir çoğu sıfır olmasına karşın, fabrikasyon bir ürün kadar uzun ömürlü olamazlar.spot-telefonlarin-digerlerinden-farki-nedir-Bizim gözlemleyebildiğimiz kadarıyla piyasada spot olarak satılan General Mobile Discovery 2 mini, Samsung Galaxy Note 2, Samsung Galaxy Grand Neo ve Neo Plus ile Samsung Galaxy Ace ve Ace 2 modellerin bir çoğu toplama! Görülebileceği üzere genellikle şu an sıfır satışı olmayan ve yedek parçaları ucuzlamış modeller. Samsung tarafında Galaxy J1, Galaxy J1 ace, Galaxy J2 gibi ürünlerle LG G2, G3 ve HTC One M8, One M9 gibi ürünler ise tamamen orjinal ve sıfır cihazlar. Son kullanıcının bir cep telefonun toplama mı yoksa gerçekten sıfır mı olduğunu anlaması ise çok güç! Dolayısla işiniz satıcıya kalıyor. Eğer dürüst bir esnaftan alışveriş yapıyorsanız, size bu konuda doğru bilgiyi verecektir. Aksi halde şansınızla baş başasınız.

Bu konuda bizim naçizane tavsiyemiz, spot ve akıllı bir telefon sahibi olmak istiyorsanız, ya Galaxy J1 ace gibi ülkemizde resmi satışı olmayan güncel ya da Galaxy J2 gibi ülkemizde satışı yapılan ancak etrafta sıklıkla göremediğiniz modellere yönelin. Bu şekilde toplama ihtimalini en aza indirgemiş olursunuz. Şu an ülkemizde maakul fiyatlara giriş seviyesi ve garantili bir akıllı telefon bulabilmek çok güç. Giriş seviyesinin son örneklerinden biri Galaxy J1 mini’dir ki onun da fiyatı 599 lira ve bize göre haddinden fazla. Ancak bu konuda Samsung’un yapabileceği pek bir şey yok, vergi yükü gerçekten çok fazla.

Sizce Spot Telefon Alınır mı?

 • Alınır (74%, 364 Oy)
 • Alınmaz (26%, 130 Oy)

Oy verenler: 494

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Sonuç olarak spot telefonların garantisi yoktur ve tüketici bunu bilmek zorundadır, yüklenen IMEI numaralarının kapanma riski vardır, bazıları toplamadır, tuşlu telefonlarda risk çok daha azdır ve bu ürünler teknoloji market ya da GSM ana bayileri gibi yerlerde satılmaz! Bilinmesi gereken ana başlıklar bunlar. Aslında bu vergilerle giriş seviyesi ürünlerin resmi olarak satılamaması çok normal. Yani bu şartlarda spot telefonlarla sürekli karşılaşmamız kaçınılmaz bir son! Emin olun devletimiz de üreticiler de bunun farkında. Dolayısıyla her iki tarafta bu işin yolunu yeteri kadar açmış durumda!

www.youtube.com/ceplikcom

www.facebook.com/ceplikcom

103 thoughts on “Spot Telefonların Diğerlerinden Farkı Nedir?”
 1. Merhaba ben gecen gün redmi 9 s telefon aldım 64 bide sobot orsinli aldım 2 bin 200 TL aldım sizin tavsiyeniz

 2. Merhaba spot telefonlarda sar değeri yüksekmi oluyor yada orijinal ile fark oluyormu ?

  1. Merhaba. Telefon orijinalse spot olmasının önemi yok, sar değeri aynıdır. Ama hem spot hem replikaysa sar değeri fazladır.

  2. Hocam selamun aleyküm. Redmi 8 spot almak istiyorum da fiyatı nedir tahminen ve kaliteli ürün mü sizce

   1. Aleykumselam. Şu an söz konusu model pek bulunmuyor ama tavsiye de etmeyiz. Onun yerine 2. el Türkiye cihazı almanız daha mantıklı.

 3. Hocam kolay gelsin bu sorum olacaktı xaomi redmi 8A 64 GB hafıza 4GB ram telefonunun spot fiyatı ne kadar olmalıdır şimdiden teşekkürler

   1. Hocam merhaba bi sorum daha olacaktı xaomi redmi 8A telefona tuşlu bir telefonun IMEI sini atarsam herhangi bir sorun yaşarmıyım

     1. Hocam telefon çift hatlı ilk hat kapandıktan sonra ikinci hatta takıp bi 4ay daha kullanayımmı
      Yada kullanabiliyormuyum yoksa IMEI mi atayım tavsiyeniz nedir

  1. Merhaba. Piyasada çokça var ve pek sorun yaşanmıyor. Fiyat avantajından ötürü alınabilir.

 4. spot telefon alsam ime haricinde bir sıkıntı olabilir mi? spot telefonlar kilitleniyor diyorlar doğru mu

   1. öncelikle teşekkür ederim. alt tarafta yazdığınız cevaplarda “yeni yasadan dolayı spot almanızı tavsiye etmiyorum ” demişsiniz yeni yasa ile ne değişmişti tayfun bey

    1. Imei kapanma durumları artık daha fazla yaşanıyor. Dolayısıyla imei onarımı işlemleriyle daha fazla uğraşılıyor.

 5. İphone için de geçerli mi acaba. İphone 7 plus spot almak istiyorum. Malum fiyatlar ortada. Spotlar fiyat olarak gayet uygun. İphone ye imei atmak sıkıntı diye biliyorum. Aydınlatır mısınız lütfen

  1. Biz teşekkür ederiz. Umarız en doğru seçimle, en uygun cihazı bulursunuz. Saygılar.

 6. Her soruya cevap vermeniz müthiş.
  Hali hazırda lg g3 kullanıcısı olarak
  Gümrük deposu.net
  Sitesinde lg g3 599 tl ‘ye satıldığını gördüm ve
  Kendilerini ürünle ilgili aradım ve ürünün toplama olmadığını söylediler.
  Sizin bu noktada değerli fikriniz nedir?
  Teşekkürler

  1. Cengaver Bey merhaba. İlgi, alakanıza teşekkür ederiz. Bizim gözümüzde LG G3’ün şu an bir değeri yoktur. Zira cihazların hepsi yavaş yavaş ölüyor. O yüzden bulaşmamanızı tavsiye ediyoruz.

  1. Yeni çıkan yasa dolayısıyla artık spot cihaz tavsiye etmiyoruz. Sıfır spot bir ürün almak yerine 2. el temiz bir telefona yönlenmeniz daha doğru olacaktır.

 7. Abi xiaomi mi 8 se spot 1600 tl olarak yazıyor alınır mı ne önerirsin kazanmama garantisi veriyorlar

  1. Makif merhaba. Şu an spot cihaz önermiyoruz. Aynı bütçelerde garantili bir ürün alman karına olacaktır.

 8. Tayfun bey 1250 galaxy not 5 orijinal toplama olan cihaz için ne dersiniz alınabilir mi risk almaya değermi Teşekkürler

  1. Bedri Bey merhaba. Tavsiye etmem. Onun yerine garantisi devam eden, evrakları olan, 2. el, temiz bir telefon alınması daha mantıklıdır. Modeli daha düşük olsa bile.

 9. Tayfun bey samsung j2 telefon aldik anneme.650 tlye pesin faturasiz garantisiz telefon q gun olmadan kapandi acilmiyor.kirmizi yazi cikiyor blocked fln.goturup actirilirmi yada paramizi geri alabilirmiyiz.bilindik bir telefoncu birde.

  1. Yardımcı olmak zorundalar. Hızlı bir şekilde gidip, durumu anlatın, mutlaka bir çözüm önerileri olacaktır.

 10. MERHABA TAYFUN BEY İPHONE 6S PLUS ALICAM ORJİNAL SPOT 1600 FİYAT OLARAK SİZCE FİYAT UYGUN MU GÜVENEREK ALMALIMIYIM BAZI YERLER REPLİKAYI SPOT ADINA SATIYORLARMIS O YÜZDEN KARARSIZ KALDIM CEVABINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

  1. Sema Hanım merhaba. iPhone ürünlerini spot almanızı önermeyiz. Zira kayıt problemi yaşabilirsiniz. Onun yerine bir kaç aylık, faturası olan ve garantisi devam eden ürünler almanız daha doğru olur.

 11. iyi günler ben yakın akrabalarıma 2 adet samsung j7 praim aldım 32 cigavait 2 telefona 2050 tl ödedik 2 yıl garantili kendileri garnti yaptı büyük bir ihtimale spot telefondur kapandıgında kendileri tekrar açabilirlermi

 12. Tayfun Bey Merhaba, Samasung Galaxy Note 5 32GB 1300 TL. Bu ürünler hakkında bilginiz var mı piyasada bu ürünlerin geleni toplama ya da karışık her tür var şeklinde diyebileceğiniz, ya da önerebileceğiniz bir şey var mı? Şuan HTC E9 kullanıyorum ancak dahili hafizası daha yüksek minimum 32, 64GB olsa daha iyi olur yeni telefon arayışındayım. Meizı Xiaomi vs farketmez. Kaliteli olsun, kamera hafıza iyi olsun garanti derdim yok. Teşekkürler şimdiden.

  1. Furkan merhaba. Rakamlar 1000 liranın üzerine çıktığında spot ürün yerine garantili, temiz bir 2. el ürün almanızı tavsiye ediyoruz. Tabi eğer arıza riskini göze alıyorsan durum değişir. O zaman da yine Samsung tarafından bir ürün almanı öneririz.

   1. Resmî pro 11 yurt dışı alsak sorun yaşar miyiz gerçeğinden ozellikelrimdem çok farkı var mı acaba tereddütte kaldim

  1. Çağatay merhaba. Apple ürünlerinde spot tavsiye etmiyoruz. Pirince giderken evdeki bulgurdan olmayın! Gerekiyorsa temiz, kutulu, faturalı 2. el bir ürün alın.

 13. İyi akşamlar tayfun bey ben samsung galaxy a 9 veya iphone 7 plus almak istiyorum spot tavsiyeniz nedir. Yardımınız için şimdiden teşekkürler

  1. Emrullah Bey merhaba. Bütçeniz uygunsa tabiiki iPhone 7 Plus’ı tercih etmelisiniz.

  1. Hayırlı akşamlar. Aynı fiyata faturalı, kutulu, garantisi devam eden bir ürün alın deriz.

 14. Merhaba ben bir çekilişle iphone 7 32 gb kazandım ancak android kullanmayı seviyorum . Bu telefonu en azami ne kadara satabilirim. Sony almak istiyorum ne önerirsiniz

  1. Derya Hanım merhaba. Ürün şu an kapalı kutu şeklinde mi, kutuyu açtınız mı?

 15. kolay gelsin j7 prime 4 aylık spot cihaza 800 tl istiyor arkadaşım sizin yorumunuz nedir acaba?

 16. ABİ SELAMIN ALEYKÜM BENDE NORMAL E 7 VAR YANİ YURTİÇİ ONU VERİP SPOT J7 PRİME ALICAM ÜSTÜNE 350 TL İSTİYOR SENCE MANTIKLIMI

  1. Turgut merhaba. E7 şu an en iyi durumda ortalama 600 lira eder ki üzerine 350 lira vermen, J7 Prime modeline 950 vermen anlamına gelir. Eğer telefon sıfırsa olabilir. Ancak J7 Prime 2.el ise fazla. Çünkü garantililerinin 2. el fiyatı o kadar. 2. el temiz, garantili, kutulu, iyi bakılmış bir ürünü o fiyata alman daha mantıklı olur.

 17. Selam yazınız için teşekkürler öncelikle.
  Bende Samsung A7 2017 ‘nin spotu var mı eğer varsa fiyatı nasıl olur tahminen.

  1. Vural Bey merhaba. Spot ürünlerinden garantililerden ortalama 300-400 lira gibi avantajı olur. Ancak A7 2017’nin şu an piyasada spotu yok maalesef. Ürün iyice yayılana kadar da çıkacağını pek sanmıyoruz.

  1. Ordakiler replika yani çin ürünler ki bu da kesinlikle yanaşılmayacağı anlamına gelir. Parayı çöpe atmak.

 18. 2. El düşünmüyorum. İstanbulda da değilim. Alıp kullanan birçok insan var sorunsuz kullanıyor. Yinede danışmak istedim

  1. Bu durumda tabiiki sıfır seçeneği en makulüdür. Tabi dediğimiz gibi garanti sorgulamasını mutlaka yapın ve Türkiye’de garantisi geçerli olan bir ürün kodu(A1784 gibi) tercih edin.

 19. İphone 7 plus orjinal spot fiyatı için 2900 lira diyorlar. Telefonların kvk ile birebir aynı olduğunu pasaporta kayıt yapılıncada 1 yıl garantisi varmış. Alırsam sorun yaşarmıyım?

  1. Ürünü şu adres üzerinden sorgulatırsanız sorun yaşamazsınız. https://checkcoverage.apple.com/tr/tr/

   Telefonun da kayıdını yapabileceğinizden emin olduktan satın alım işlemini gerçekleştirin. Ayrıca şöyle de bir durum var ki o fiyata temiz bir 2. el ürün de alabilirsiniz. Bizce garantisi açısından o seçeneklere baksanız daha iyi. Hatta İstanbul’daysanız ve böyle bir seçenekle ilgileniyorsanız yardımcı da olabiliriz.

  1. Kamera uygulamasının çalışmadığına ve sorunun çözülemediğine denk geldik ama net konuşmak biraz zor. Tabi fiyat iyi.

 20. Tayfun bey lg g3 var satıcı kesinlikle orjinal olgunun söylüyor sahibinden sitesinden kontrollü satışı kabil ediyor (get)
  Fiyatı 560 ne dersiniz

  1. Abdullah bey garantisiz G3 almayın derim. Kronik sorunların olan ve üretici tarafından ölüm fermanı çıkarılmış bir model. Garantili bir 2. ele yönlenseniz daha iyi gibi.

  1. Başka bir masrafı olmayacaksa düşünülebilir. Burada 2. el fiyatları o kadar neticede.

 21. Tayfun bey bana da yardımcı olur musunuz bende spot tlf almayı düşünüyorum. ellerinde
  samsung A5 1000 TL (2016 16 gb)
  samsung J7 950 TL (2017 32 gb)
  diyorlar sizce nasıl fiyatları ve hangi telf daha iyi tavsiyelerinize ihtiyacım var.

    1. Ucuzluğundan değil de ürün henüz piyasaya sürülmedi, o açıdan. J7 Prime modelidir muhtemelen ki o da 2016 versiyonudur. Eğer Prime ise J7 olabilir. Aksi halde A5 2016 daha mantıklı. Tabi biraz pazarlık yaparsanız daha doğru bir alışveriş olur.

     1. bende bir aracı vasıtasıyla sorduruyorum bana dediği >> j7 nin 2017 32 gb prime<< olanı varmış. ama spot alacağın için sorun yaşamak istemiyorsan a5 al dediler daha sağlam çıkıyolarmış. bilemedim şimdi sizce a5 in fiyatı ne olmalı ona göre pazarlık yapayım :))

    1. Stylus 2’nin de sahibinden.com’da garantili, sıfırı 1000 lira. Arada iyi bir fiyat farkı yoksa, almak mantıksız.

 22. merhaba tayfun kardesim öncelikle üsenmeden verdigin dogru ve esaslı bilgiler ve yönlendirmelerde bulundugun icin sana sahsen tsk ediyorum, ve bir soru sormak istiyorum HTC DESİRE 820 bu telefon internette 1000 lira ile 1200 lira arasında satılıyor benim bu telefonu sıfır sqot olarak 700 liraya almamı ve ayrıyetten HTC marka ve bu model bir telefonu almamı tavsiye ediyormusunuz, bu konuda bilgilendirmede bulunursan cok sevinirim

  1. Sertaç merhaba. Spot telefonlar pekala alınabilir. Ancak Desire 820 artık biraz eskidi. Farklı bir modele yönelmenizi tavsiye ederim. Örneğin M8 daha mantıklı bir seçenek olacaktır.

 23. Acaba HTC one M9 900 tl ye almam güvenilir mi nelere dikkat etmeliyim sizce almalımiyim.email numarasi kapanirsa çözümü kolay olurmu

  1. Han merhaba. M9 tavsiye etmeyiz. Aynı paraya garantili, temiz ve sorunsuz 2.el bir ürün bulsan daha iyi olur diye tahmin ediyoruz.

 24. Hocam ortalama 700-750 tl civari olan iphone 7 satiliyor “spot adi altinda” sizce guvenerek almali miyim

  1. Hayır, kesinlikle almayın! Paranızı çöpe atmayın. Spot değil, çakmadır o.

 25. Tayfun Hocam Yani Alınabilirmi Spotculardan Orjinal Telefon? :) Ayrıca Spot Tan Alınan Telefonların Çogu Çin Menşeili. :)

  1. Sıfır ve orijinal olanlar düşünülebilir, oplamalardan uzak durmakta fayda var . Çin menşeili olması da problem değil. Neticede tüm Apple ürünleri Çin’de üretiliyor. Çin şu an dünya üretim yükünün büyük kısmını tek başına sırtlıyor ki teknoloji bunların en önemli ayaklarından. Yani Made in China ya da Made in PRC ibaresi çok önemli değil. Asıl önemli olan ürünün hangi fabrikadan çıktığıdır. Çin’deki Samsung fabrikasından çıkmış bir ürünü almakta sakınca yoktur.

  2. Arkadaş mesele çakma mı spot mu? Tayfun Bey biraz eksik açıklamış durumu. SPOT orjinal olup garantisi olmayan cihazlara denir yani güvenle alınabilir. Ama bazı şerefsiz telefoncular çakma yani benzeri yapılmış orjinal olmayan ürünleri spot diye satıyorlar.AMAN DİKKAT!!!

   1. Aslında makalede söz konusu detaylara değindim. Tabi okuyanlar sizin bu uyarınızı da dikkate alsınlar.

    1. Merhaba tayfun bey Samsung’un S8 telefon var yurt dışı telefon spot ürün diyor 1.800 istedi iyimidir alinirmi

     1. Selçuk bey merhaba. Şu an 1800 liraya S8 bulunabileceğini pek sanmıyorum. Henüz resmi olarak yurt içinde satışa sunulmamış üründen, o zamana kadar en iyi kar yapılabilmelidir. O yüzden şüpheyle bakmanızda fayda var. Ama gerçekten orijinalse ve pasaport kaydını yaptırabilecekseniz, kesinlikle alınır.

      1. Pasaport kayıtlı ve kesinlikle kore malı değildir diyor, 2.200 yazmıştı ben 1.800teklifinde bulundum aciliyetten sarığını beyan etti

       1. Ben görmeden güvenmezdim ama gördükten sonra da orijinal mi değil mi anlardım. Siz de böyle düşünüyorsunuz, görüşün. :) Fiyat iyi.

        1. Tayfun bey dediğinizi uyguladık telefonu gördüm orjinale pek benzemiyordu arkadaşa ısrarlı sorularıma orijinal olmadığını ama bire bir aynı olduğunu söyledi param elimde kaldı :) bilgi için tskler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir