Akıllı telefonlar hayatımıza girdi gireli yeni alışkanlık ve zorunluluklar edindik. Bunlardan bir tanesi bilgisayarlarımıza yaptığımız format işleminin bir benzeriyken, diğeri bir örnek de yazılım yükleme ve güncelleme işlemleri. Sitemizdeki bir çok yazılım yüklemesi makalelerinden gördüğümüz kadarıyla bir çok kullanıcı, yazılım yükleme ve güncelleme konusunda sorun yaşıyor. Bu makalemizde yaşanan sorunların basit çözümlerini paylaşacağız.

Yazılım yükleme işlemleri daha çok işletim sistemi versiyonu değiştirilmesi, formatla çözülemeyen yazılımsal problemlerin çözümü, kalıcı virüs temizleme veya yazılım yenileme gibi amaçlarla yapılır. Bu işlemler risk barındırdığında büyük bir dikkat ve odaklanma isterken, doğru yönlendirmeler takip edildiğinde oldukça basit uygulabiliyor . Her kullanıcı bu işlemleri kolayca yapabilir ve varsa akıllı telefonunu bir çok sorundan kurtarabilir. Sitemizdeki yorumlardan da görüyoruz ki kullanıcılar doğru kaynaklara erişebilseler de ya işleme doğru hazırlanmadıklarından ya da yönlendirmeleri dikkatlice takip etmediklerinden sorun yaşıyor. Peki sorunsuz bir yazılım yükleme işlemi için neler gerekir, bu işlemler en sağlıklı şekilde nasıl sonuçlandırılır?

sorunsuz-yazilim-yukleme-islemi-nasil-yapilirÖncelikle yazılım yüklemesi yapmaya hazır olmak gerekir. Bunun için de en önemli nokta doğru kaynaklara ulaşmak ve doğru kaynakları barındırmak. Örneğin en önemli noktalardan biri telefonunuzun sürücülerinin yüklenmesi! Windows işletim sistemine bilgisayarlar bir çok akıllı telefonun sürücülerini otomatik yükler. Ancak bazı markalar için(Samsung, Sony, LG vb.) masaüstü yardımcı programları edinmeniz gerekir. Örnek verecek olursak, bilgisayarınızda Kies ya da Kies 3 kurulu değilse, Samsung marka akıllı cihazınızı bilgisayar tanımayabilir.

Eğer masaüstü programını edindiyseniz, son sürümü olduğundan emin olmalısınız. Aksi halde telefonunuz yeni çıkmış bir modelse, sürücü yüklemelerinde problem yaşayabilirsiniz. Bazen bu masaüstü yardımcı programlarda da sorun yaşayabilirsiniz. Bu tip bir sorunla karşılaştığınızda, programı kaldırıp, yeniden kurmak ve bilgisayarı yeniden başlatmak çözüm olacaktır.

Yazılım yükleme işlemi, bir veri aktarım olayıdır. Bu yüzden bilgisayardan akıllı cihazınıza verilerin en sağlıklı şekilde aktarılmasını sağlamalısınız. Bunun için de orjinal bir kabloya ihtiyacınız var. Tabi USB portunun yani şarj soketinin sağlıklı şekilde çalışıyor olması gerektiğini de unutmamanız gerekir! Ve yine sağlıklı bir internet akışına!

Diğer bir önemli husus ise bilgisayarınızın ana USB bağlantı noktalarından birini kullanmak! Yani bu masaüstü bilgisayarlar için arka taraftakiler girişlerken, dizüstü bilgisayarlar için sağ tarafta yer alanları kullanmanız gerektiği anlamına gelir.

Aslında bilgisayarın işletim sistemi de önemlidir ancak bir çok işletim sisteminde yazılım yüklemesini sağlıklı sonuçlandırmak mümkündür. Bu aşamada Windows 7 Ultimate 64-bit işletim sisteminin en sağlıklı sonuçların alındığı işletim sistemi olduğunu belirtelim.

Yazılım yükleme konusunda hemen her noktaya dikkat etmenize rağmen, hâlâ sıkıntı yaşıyorsanız başka bilgisayarlar üzerinden deneme yapmalısınız. Bu denemelerde sonuçsuz kalırsa geriye bir tek telefonda donanımsal bir sorun olması ihtimali kalıyor ki böyle bir ihtimalden şüpheleniyorsanız da teknik servise başvurmalısınız.

Biz web sitemizde bir çok modelin yazılım yüklemesiyle ilgili makaleler paylaşmaya ve bu esnada gerekli dosyaları sitemize yüklemeye devam edeceğiz. Eğer videosunu paylaşamadığımız modeller için makale takiplerini dikkatlice yaparsanız, sorun yaşamadan aynı şekilde sonuç alabilirsiniz.

4 thoughts on “Sorunsuz Yazılım Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır?”
  1. iyi günler. benim orjinal sistemim win7 home basic ama ben ultimate yaptım ve şimdi orjinal home basic cd ile format atamıyorum yardımcı olun lütfenn!!!

    1. Muhsin merhaba. Bilgisayar çalışırken CD’yi takıp, yüklemeye çalışıyorsun herhalde. O şekilde yapamazsın. Hatta yapacağın işle baya karışık. Önce Boot ayarlarıyla oynamalısın. Ama şöyle de bir durum var ki neden home basic versiyonuna dönmeye çalışıyorsun? Güncel bir bilgisayara sahipsen Ultimate bile kullanma. Windows 10’a geçiş yap.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir