Geçtiğimiz ay Barselona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde (WMC 2016) bir çok akıllı telefon üreticisi boy gösterdi ve yeni ürünlerini görücüye çıkardı. Samsung, LG gibi bazı üreticiler gövde gösterisi yaparken, bazı firmalar ise fuara ağırlığını koymayı başaramadı. Tanıtım etkinlikleri en sönük geçen, yeni ürünlerini sessiz sedasız duyaran firmalardan biri de Sony oldu. Sönük şeklinde tanımlıyor olmamızın sebebi de aslında biraz bu; firma adının SONY olması. Her ne kadar akıllı telefon piyasasında istediği patlamayı yapamamış olsa da hâlâ teknoloji dünyasının en saygın firmalarından biri. Ancak fuarda herkesi ters köşeye yatırırcısına adı ‘Xperia X’ olan yeni bir akıllı telefon serisi tanıtan Japon teknoloji devi, kaçınılmaz olarak umduğu ilgiyi bulamadı.

Yeni Xperia X serisi 3 farklı telefondan oluşuyor. Güçlerine göre sırasıyla Xperia XA, Xperia X ve Xperia X Performance olarak adlandırılan yeni modeller için “Xperia Z serisinin tahtına oturacak”, “Xperai Z serisini sonlandıracak” yorumları bile yapıldı. Ancak bu konuda bir netlik olmadığını şimdiden belirtelim. Yani Xperia Z serisi henüz ölmüş değil!

Xperia X serisi tasarımsal açıdan Xperia Z’yle birlikte gelen çizgileri korumaya devam ediyor. Yani bu noktada pek bir yenilik yok! Tabi daha çok Xperia Z5 ailesine benziyorlar. Bu durumda parmak izi okuyucunun etkisi büyük. Yine Xperia Z5 serisinde gözlemlemeye başladığımız renk skalası genişlemesini Xperia X ailesinde de görüyoruz. Siyah ve beyaz standart renklerinde dışında, 3 model için de Limon Yeşili Altın ve Kırmızı Altın renkleri sabitlenmiş durumda.

sony-xperia-x-serisiYukarıda belirtmiştik güçlerin göre telefonlar Xperia XA, Xperia X ve Xperia X Performance olarak adlandırılmış. Yani Xperia XA en uygun fiyatlı ürün olacakken, X Performance donanımlarıyla en güçlü ürün. Xperia X ise 2 modelin tam ortasına konumlandırılmış. Xperia X ailesinin tamamı 5 inç ekranla geliyor, hepsi 4G uyumlu ve hepsi 200 Gb microSD hafıza kartı desteğine sahip. Bunların dışındaki özelliklerde ise bir çok farklılık var. Örneğin su ve toz geçirmezlik özelliği sadece en güçlü ürün olan Xperia X Performance’da var.

https://www.youtube.com/watch?v=9UgKM8nscFk

Xperia XA’da MediaTek yonga seti tercih edilmişken, diğer ürünlerde Qualcomm kullanılmış. X Performance modeli Snapdragon 820’yle amiral gemi havası veriyor. Diğer donanımları da bu algıyıyı güçlendirmesine rağmen daha çok Htc A9 gibi üst/ara model havası veriyor. Bunda en büyük etken ise 2700 mAh gücündeki batarya ve Ram tercihinin 4 yerine 3 yapılması!yeni-sony-xperia-x-serisiXperia X serisi ürünleriyle tanışmak için yaz mevsimini beklememiz gerekecek. Ürünlerle ilgili zaten Mobil Dünya Kongresi’nde de zaten çok fazla bilgi paylaşılmadı. Örneğin telefonların fiyatları henüz belli değil. Ancak Haziran ayı gibi piyasada olmaları bekleniyor.  Xperia X ailesiyle ilgili en kritik konular da bunlar zaten. Ürünlerin piyasaya tanıtımdan aylar sonra çıkacak olması ve fiyat konusundaki belirsizlik! Rakip markaların ürünleri önümüzdeki günlerde raflardaki yerini alacak ve belli bir aşamayı katederek, piyasada yayılmaya başlayacak. Bu noktadan Sony’den en büyük beklenti iyi bir fiyatlandırmayla ürünleri tüketicilerle buluşturması. Ancak üreticinin daha önceki fiyatlandırma politikaları düşünüldüğünde bu pek de ihtimal dahilinde görünmüyor.

Sony Xperia X ailesinin tüm özelliklerini, görsellerini ve tanıtım videolarını aşağıdaki bağlantılara tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Sony Xperia XA

Sony Xperia X

Sony Xperia X Performance

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir