Sony Xperia Z5 yekpare kasa tasarımına sahip bir akıllı telefondur ve bataryası kullanıcı tarafından çıkartılmamaktadır. Bu yüzden donma, takılı kalma, yanıt, tepki, cevap alamama veya telefonu kapatamama gibi sorunlarla karşılaşıldığında resetleme uygulaması yapmak gerekir. İngilizcede resetting veya restarting şeklinde ifadelendirilen uygulamayı biz resetleme olarak işlemekteyiz.

Resetleme uygulaması sadece telefonunuzu yeniden başlatır ve herhangi bir veri kaybına yol açmamaktadır. Yeniden başlayan telefon yeniden kullanıcı erişimine hazır hale gelmektedir.

Biz aslında Sony’nin önceki nesil cihazları için resetleme uygulamasını paylaşmış ve tuş kombinasyonu yapılması gerektiği konusunda bilgilendirme yapmıştık. Ancak güncel cihazlarda durum değişti! Artık tuş kombinasyonu kalkmış durumda, bunun yerine telefonlarda bir reset tuşu yer almaktadır.

Sony Xperia Z5 akıllı telefonunuzu resetleyebilmek için sim ile hafıza kartı tepsilerinin bulunduğu bölümün kapağı açmalı ve köşede, yanında ‘OFF’ deliğe kürdan gibi ucu sivri bir cisimle bir kaç saniye süreyle basmanız gerekmektedir.

xperi-z5-reset-atma

Bu buton hassas olduğundan çok fazla güç uygulamamaya ve tuşa gereğinden fazla basmamaya özen göstermelisiniz! Uygulamayı doğru yaptığınızda telefon kapanır. Xperia Z5 kapandığında tuşları bırakmanız gerekir.

Bazı versiyonlarda bu butona basıldıktan sonra telefon kapanır ve kendini yeniden başlatır. Lütfen durumu gözlemleyin ve sonraki müdahaleyi ona göre yapın!

Uygulamayı yapmanıza rağmen akıllı telefonunuzdan hâlâ tepki alamıyorsanız, donanımsal bir arızası olmasından şüphelenebilirsiniz. Teşhis koyamıyorsanız ve ürünün garantisi varsa yetkili servise, yoksa da herhangi lütfen bir teknik servise danışmalısınız.

4 thoughts on “Sony Xperia Z5’e Nasıl Reset Atılır?”
  1. Reset atdım telefonu açarkən uygulama yanıt vermiyor yazıyor ve telefon kapanıyor
    Yardımcı ola bilirseniz sevinirim

  2. resetten sonra tel fabrika ayarlarına geri döndüğünü duydum siz veri kaybı olmaz demişsiniz tereddütte kaldım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir