Sony Xperia Z3 ve Sony Xperia Z3+ Karşılaştırması

Sony yeni amiral gemisi olacak olan Xperia Z3+ modelini geçtiğimiz günlerde resmi olarak duyurdu. Peki Xperia Z3’ün bir üst mertebesi olan bu yeni model ne tür farklılıklarla geliyor? Yeni modelin eskisinden farkı nedir? Detaylara kısaca göz atacağız. Sony Xperia Z3+ ülkemize giriş yaptığında da daha detaylı bir kıyaslama burada olacak.

İlk bakışta ve teknik özelliklere göz atıldığında iki model arasında çok büyük farklar göremeyebilirsiniz. Zaten bunu model adından da anlayabilmek mümkün. Xperia Z3+, Xperia Z4 modeline geçmeden Xperia Z3’ün güncellenmiş hali gibi. Bu duruma sebebiyet veren en büyük neden muhtemelen rakip markaların boş durmaması ve yeni modellerini görücüye çıkarması. Samsung yeni modelleriyle merak uyandırmayı başarsa da Htc ve Lg yeni modelleriyle aynı etkiyi yaratamadı. Modellerini güncelleyip, amiral gemilerini model adlarını bir üst seviye çıkardılar ancak bir önceki modellerle net farklar yakalayamadılar. Sony de bunu görmüş olacak ki yeni telefonunu Xperia Z4 adıyla piyasaya sunmaktan vazgeçip, Xperia Z3+ olarak sunmayı uygun buldu. Biz göre bu hamle yerinde, Xperia Z4’ü sonbaharda daha belirgin geliştirmelerle görebiliriz. Gelelim 2 model arasındaki net farklara.

Yine tasarımla başlayalım. Xperia Z3 ve Z3+ sadece model adlarıyla benzeşen değil, tasarım olarak da birbirlerine benzeyen telefonlar. Xperia Z3+’a temas etme şansımız olmadı ancak tahminimizce Xperia Z3’e benzer bir malzemeden üretildi. Xperia Z3+ 0.4 mm daha ince; 6.9 gram ve yine 8 gram daha hafif; 144 gram. Asıl önemli farklar ise telefonlarda sıvı ve toz geçişini önleyen kapaklarında; Xperia Z3+’da artık sağ tarafta yani tuşlarına bulunduğu bölümde herhangi bir kapak yok, kart tepsileri sol tarafta. USB giriş de alt tarafa alınmış ve artık açık! Telefon su ve toza dayanıklı ama şarj girişi bu sefer kapakla korunmuyor. Xperia Z serilerinin yan tarafından bulunan stand girişi de artık yok!

Fotoğraflar GSMArena'dan Alınmıştır!

Xperia Z3’de 4 çekirdekli Snapdragon 801 işlemcisi yer alıyordu. Xperia Z3+’da ise 8 çekirdekli, 64-bit, Snapdragon 810 işlemci kullanılmış ki bu şu an Qualcomm’un en iyi işlemcisi.

Xperia Z3’de Adreno 330 olan görüntü birimi Xperia Z3+’da Adreno 430 olarak tercih edilmiş ki bu yine markanın son model GPU’su.

Xperia Z3+’da Xperia Z3 gibi 16 Gb dahili hafıza seçeneği yok, sadece 32 Gb. Hafıza kartı desteği ise devam ediyor.

Xperia Z3 Android 5 Lollipop güncellemesini aldı ama Xperia Z3+ direk bu güncel işletim sistemiyle geliyor.

Ön kamera selfienin popülaritesi göz önüne alınarak 2,2 Megapikselden 5 Megapiksele yükseltilmiş. Yine arka kamerada da çeşitli geliştirmeler söz konusu; f/2.0 lens aralığı ve 12800 ISO değeri bunların en başında gelenler.

İki model arasındaki en net son fark ise batarya; Xperia Z3’de 3100 mAh olan batarya, Xperia Z3+’da 2930 mAh olarak kullanılmış. Ancak Sony kullanım süresinin yeni modelde daha iyi olacağı vaadinde bulunuyor.

Hâla Xperia Z3’e geçmemiş Sony müşterileri ve daha önce Sony Xperia serisi bir akıllı telefon kullanmamış olanlar için yeni model iyi bir fırsat. İki model arasında muhtemelen bariz bir fiyat farkı da göremeyeceğiz. Ürünlerin teknik özelliklerine aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.


Sony Xperia Z3

Sony Xperia Z3+

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir