Sony Xperia Z3+ Ön İncelemesi

Sony Xperia Z3+… Teknoloji dünyasında en önemli yerlerden birine sahip Sony’nin mobil dünyaya sunduğu son model akıllı telefonu. Akıllı telefon pazarında umduğunu bulamayan Sony, yine de üst düzey akıllı telefonlar sunmaya devam ediyor. Bunun son örneği karşımıza Xperia Z3+ olarak çıkacak. Aslında tüm teknoloji meraklıları ürünü Xperia Z4 olarak bekliyordu ancak son dakika değişikliğiyle model adının Xperia Z3+ olması kararlaştırıldı. Xperia Z4 için biraz daha beklemek gerekecek. Tabi model adının bir önemi yok, önemli olan telefonun neler sunduğu!

Aslına bakılırsa Samsung ve Apple dışındaki büyük üreticiler bir süredir müşterilerini ve teknoloji meraklılarını şaşırtmayı başaramıyor. Htc ve Lg bunun en yakın örnekleri. Amiral gemi modelleri yenileniyor ama ilgi uyandıran yenilikler getiremiyor. Xperia Z3+’da da bu durumu kısmen görmek mümkün! Xperia Z3+, Xperia Z3 ile kıyaslandığında belli başlı farklılıklar olduğu gözleniyor.

Sony Xperia Z3+(Z3 Plus) ülkemizde Temmuz ayı gibi satışa sunulacak. Fiyat aralığının ise 2300-3000 lira civarı olması bekleniyor. Peki Xperia Z3+ neler vaadediyor? Ürün ülkemize gelmeden kısa bir ön inceleme makalesiyle Xperia Z3+ ile gelecek olan yeniliklere göz atalım… Yeni modelin tüm teknik özelliklerine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Sony Xperia Z3+

sony-xperia-z3plus-on-incelemesiÜrünün tasarımı yine Xperia Z ailesinin çizgilerini taşıyor. Ancak Xperia Z’den Xperia Z3’e kadar yapılan tüm iyileştirmeler, Xperia Z3+’da bir araya getirilmiş. Telefon artık daha ince ve daha zarif. Boyutlar bir önceki model Xperia Z3 ile aynı ama yeni telefon daha ince; 6.9 mm. Yeni amiral gemi yine suya ve toza dayanıklı. Ancak bu sefer şarj girişini koruyan herhangi bir kapak yok! Şarj girişi açık, stand bağlantı bölümü kaldırılmış ve telefonun sağ tarafında herhangi bir kapak yok, kart tepsileri sol tarafta.

Xperia Z3+’da gözlenen en net yeniliklerin donanımsal olduğu görülüyor. Yeni ürün Qualcomm Snapdragon 810 işlemci chipsetiyle geliyor ki bu da dört çekirdekli 1.5 GHz Cortex A53 ve dört çekirdekli 2 GHz Cortex A57 yani 8 çekirdekli 64-bit işlemci demek. Yine görüntü birimi(GPU) olarak da Adreno 430 kullanılmış ki bu da üreticinin son model ürünü. Dahili hafıza artık sabit 32 Gb ve ön kamera 5.1 megapiksele yükseliyor. Arka kamera yine 20.7 megapiksel ancak teknik değerin değişmiyor olmasını hafife almamak lazım. Zira Sony, Samsung ve Apple gibi markaların da kamera lensini üretiyor. Bu da markanın bu konuda ne kadar iyi olduğunun net bir kanıtı. Kamerayla ilgili bir çok yenilik yapılmış olması kaçınılmaz. Örneğin sensör aralığı f/2.0’a ISO değeri ise 12800’e yükseltilmiş.

Güncel bir model olacak olması münasebetiyle de işletim sistemi versiyonu son sürüm olan Android 5 Lollipop.

Xperia Z3+’da Sony, batarya günücü 3100 mAh’den 2930 mAh’e düşürmesine rağmen 2 günlük kullanım vaadediyor. Tabi bu yine güç yönetimini iyi yapabilmekle mümkün olacak. Yani güç tasarrufu modunu etkin kullanan kullanıcılar 2 günü görebilecek.

Sony Xperia Z3+ gerçekten şık bir telefona benziyor. Tahmin ediyoruz ki oldukça kararlı çalışacak ve kullanıcısını bir çok açıdan memnun edecek. Akıllı telefonlarla ilgili en büyük beklenti sorunsuzluk olsa da artık herkes şaşırtıcı bir yenilik bekliyor. Bu da maalesef ki çok çabuk tüketmemizden kaynaklanıyor. Htc One M9, Lg G4 gibi yeni modellerde olduğu gibi Sony Xperia Z3+’da da başarılı bir satış grafiği görmek güç olacak. Ancak akıllı telefonları kötüleyebilmek de artık bir o kadar güç!

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir