Sony Xperia Z1 Ekran Görüntüsü Alma

Sony Xperia Z1 telefonunuzdan ekran görüntüsü almak isterseniz bunu aşağıda anlatacağımız yöntemle yapabilirsiniz.

Ekran görüntüsü alma işlevi, o an telefonun ekranında bulunan görüntüyü kaydedebilmenize, isterseniz daha sonra üstünde düzenleme yapmanıza ya da paylaşmanıza olanak sağlar ve ekran görüntüsü kaydetme, ekran görüntüsü yakalama, ekran fotoğrafı çekme, screenshot gibi bir çok farklı şekilde adlandırılır.

Xperia Z1’de ekran görüntüsü almak için tuşlarını kullanabileceğiniz gibi uygulama marketinde yer alan ücretsiz uygulamaları da deneyebilirsiniz.

Bizim anlatacağımız yöntem hemen diğer tüm akıllı telefonlarda olduğu gibi fiziksel tuşlardan yararlanmak şeklinde olandır.

Ekran görüntüsü almak istediğiniz ekrandayken ses kısma ve açma-kapama(kilit) tuşlarına birlikte basın ve kısa bir süre bekleyin. Yani ilgili ekranda yapmanız gereken tuş kombinasyonu görselde aktarmaya çalıştığımız üzere ses kısma tuşu + açma-kapama(kilit) tuşu şeklindedir.

sony xperia z1 ekran goruntusu alma

 

İşlemi başarıyla gerçekleştirdiğiniz taktirde ekranda fotoğraf çekildiğine dair bir hareketlenme ile durum çubuğunda bunun uyarısını görürsünüz. Ayrıca telefonunuzun bildirimleri açıksa bir de deklanşör sesi duyarsınız.

Yakaladığınız görüntüyü telefonunuzun galerisindeki ‘Screenshots’ albümünde bulabilirsiniz. Bilgisayar üzerinden yapılacak görüntülemelerde ise ilgili hafızaya girmeli ve buradaki ‘Pictures’ albümünü görüntülemelisiniz. Yine ‘Screenshots’ isimli albüme tıkladığınız aldığınız görüntüleri bulabilirsiniz.

Author: Tayfun Sağır

8 thoughts on “Sony Xperia Z1 Ekran Görüntüsü Alma

    1. Zaten artık bu şekilde yapmaya gerek kalmadı.Kilit tuşuna basarsan zaten “Ekran görüntüsü al” yazısı çıkıyor

  1. Allah razı olsun valla çok işime yaradı telefonu alalı bir sene olucak nerdeyse daha yeni sayenizde öğrendim

    1. Sony z1 için kilit tuşuna kısa süre basılı tutunca kapat titreşim ve ekran görüntüsü al seçenekleri çıkıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir