Sony Xperia Z1 Compact Detaylı İnceleme

Sony Xperia Z1 Compact… Samsung ‘Mini’ serisiyle başlayan, Galaxy S3 Mini modelinin başını çektiği, Amiral gemi modellerinin daha ulaşılabilir versiyonları içinde Sony markasında kendine yer bulmuş akıllı telefon… En ciddi rakipleri S4 Mini, G2 Mini ve One Mini… Bu açıdan bakıldığında işi hiç de kolay değil! Ancak su geçirmezlik gibi kendine has artıları da var!

Z1 Compact modelinin çıkışı üzerinden 1 seneye yakın bir zaman geçti! İncelemesini bu kadar zaman sonra yaptığımız bu model acaba compact sınıfta kendine ne kadar sağlam bir yer edindi? İsterseniz tıpkı diğer incelemelerde yaptığımız gibi önce teknik özelliklerini hatırlatalım; Sony Xperia Z1 Compact

D5503 ürün koduyla gelen model, beklendiği üzere Samsung’un Mini serileri kadar iyi bir başarı sağlayamadı! Ancak en azından ülkemiz için diğer rakipleri LG ve HTC’ye diş geçirebildiği söylenebilir.

sony-xperia-z1-compact-incelemeTASARIM
Xperia Z1 Compact, klasik Xperia ailesi hatlarını taşıyan bir model. Bu açıdan özellikle Sony severlerin ilgisini çekebilir. 4,5 inç ekranın getirdiği boyutları gayet ideal. Ancak telefonun biraz kalın olduğunu söylememiz gerek! Telefon 9,5 mm kalınlıkla geliyor ki bu da yaklaşık 1 cm demek! Günümüzde telefon boyutlarının giderek küçülüp, inceldiğini düşünürsek, Z1 Compact için kalın diyebiliriz. Telefonun ele pek kibar oturmuyor!

Bunun dışında tuş yerleşimleri oldukça başarılı. Özellikle Xperia Z’de kullanılmayan kamera tuşu büyük kolaylık. Bunun yanında telefonun kapakları fazlaca yer kaplıyor gibi. Ancak bunun su geçirmezlik özelliği için yapıldığı düşünülürse, buna katlanılmalı. Z1 Compact modelini kullanacaklara tavsiyemiz, arka bölüm için bir muhafaza düşünmeleri. Zira arka bölümü kaplayan parlak kapak çabuk çiziliyor ve çizikleri kolay gösteriyor.

Xperia Z1 Compact modelini özellikle boyutları itibariyle çok beğendik. Daha önceki incelemelerimizde de belirttiğimiz gibi 4-4,5 inç arası bize göre ideal akıllı telefon boyutları! Kabalığı dışında tasarım açısında bir kusuru yok!

YAZILIM VE DONANIM
Z1 Compact ciddi donanım parçalarıyla iddialı! Özellikle 20 Megapiksel arka ve 2 megapiksel ön kamera bu donanım parçalarının en dikkat çekenleri. Bunun yanında 2 GB RAM bu tarz bir akıllı telefon için oldukça yeterli! Ayrıca 4 çekirdekli 2.2 GHz işlemci ve Adreno 330 ekran kartı da cabası. Bu tip ciddi ana bileşenlerin yanında 16 gb dahlili hafızanın yanında, 64 Gb’a kadar micro SD kart desteği sunuyor olması da güzel.

Tüm bu başarılı donanımların yanında Android 4.2 versiyonlu işletim sistemiyle gelmesi de oldukça başarılı bir hamle. Üstelik işletim sistemi aldığı güncellemelerle şu ara 4.3 versiyonuna yükselmiş durumda. Bunun yanında Sony’nin kendi ürettiği yazılımlarda amiral gemi modellerinde olduğu gibi dahili olarak geliyor.

Tüm donanım ve yazılım birlikteliklerinden oldukça kararlı bir telefon meydana gelmiş. Zaten gayet iyi olan donanımlarına işletim sistemi çok iyi bir şekilde eşlik ediyor. Kullandığımız süre boyunca(15 gün kadar) telefonun kararlılığı en üst seviyedeydi. Kullandığımız süre zarfında herhangi bir donma, kasılma, işletim sistemi hatasına denk gelmedik. Bu durum Z1 Compact’ta bizi en çok cezbeden şey oldu. Zira kullanıcıların son dönemde akıllı telefonlardan en büyük beklentisi de bu şekilde. Biz bu açıdan Z1 Compact’a tam puan veriyoruz.

sony-xperia-z1-compact-detayli-inceleme


KAMERA, GÖRÜNTÜLEME, SES VE MÜZİK
Sony multimedya alanında tüm ürünleriyle dünya çapında üne sahip bir marka. Bunu aynı şekilde akıllı telefonlarında görmek de mümkün. Ancak Z1 Compact’ı(ki ilk defa bir Sony modelini) bu alanda başarılı bulamadık. Telefonun dışarıya verdiği sesi ve kamerasını beğenemedik! Dışarıya sesi yeterli değil ve kamerası da 20 Megapiksel gibi bir rakamdan beklenenlerin çok altında. Aslında kamera için durum açık; yazılımsal geliştirmelerle  kamera değeri 20 Megapiksel olarak verilmiş. Yine de Sony’den daha iyisini beklerdik! Kamera tabiiki kötü değil ancak yeteri netliği de vermiyor.

Kulaklıktan alınan ses konusunda Z1 Compact’ta da bir sorun yok; ses yüksek değil ama net ve kusursuz.

Görüntüleme konusunda da herhangi bir kusurdan bahsetmemiz söz konusu değil. Zira Sony bu alanda da kendine özgü TRILUMINOS tipi ekranları kullanıyor. Bu ekranın sağladığı renk doğallığını Z1 Compact’ta da başarılı bulduk.


İNTERNET DENEYİMİ
Kararlı çalışan bir telefondan bahsedip, daha sonra internetinden şikayet etmek pek de mantıklı değil! Özellikle de o telefon yeterli bant desteği sağlıyorsa! Z1 Compact bu alanda da başarılı. Özellikle de yeterli ve beklentilere kolaylıkla cevap verebiliyor ! Ne internete bağlı uygulamalar ne de tarayıcı gezintilerinde herhangi bir sıkıntı duymadık. Hem telefonun bağlantı hızı hem de veri indirme hızı bize yeterli geldi.

sony-xperia-z1-compact-nasil-telefon

ŞARJ PERFORMANSI VE KUTU İÇERİĞİ
Z1 Compact’ı başarılı bulduğumuz bir diğer bölüm de şarj performansı! Ortalama bir kullanımla 2300 mAh’lik pili 1 günü rahat görüyor. Bu da akıllı telefonlar için artık yeterli sayılıyor!

Kutu içeriği yine klasik şekikde 2 parça şarj cihazı, kulaklık ve kitapçıklar şeklinde. Kendisine göre biraz büyük bir kutusu olsa da içindekiler telefonu iyi bir şekilde tamamlıyor.

FİYAT/PERFORMANS VE SONUÇ
Gelelim dananın kuyruğunun koptuğu noktaya: fiyat/performans! Bu bölüm için maalesef Z1 Compact’ı başarılı bulamayacağız! Zira HTC’yle birlikte Samsung ve LG markalarındaki rakiplerinden daha pahalı! Üstelik öyle küçük farklar da değil! Ülkemizde compact bir model için istenen rakam çok yüksek! Tamam, cihaz donanımlarıyla ve bir çok artısıyla çok daha ucuz olamazdı ama bu kadar da yüksek olmamalı! Şu an rakiplerinin amiral gemilerinin sattığı paraları Sony’nin compact sınıftaki bir modeli için istemesi biraz abes kaçıyor! HTC de aynı şekilde benzer bir politika izliyor ve 2 markanın da telefonları bu sebepten iyi satış rakamları yakalıyamıyor. Halbuki fiyatlar daha cüzi tutularak daha iyi satış rakamları yakalanabilir. Tabii markanın bu telefonları herkese satmamak gibi bir planı yoksa!

Sonuç olarak biz Z1 Compact’ı çok sevdik! Bazı kusurlarıyla birlikte dikkat çeken artıları da var! En büyük kusuru fiyatı! Bu da kısmen aşılabilecek bir problem. Analiz iyi yapılmalı. Z1 Compact parasının hakkını veriyor ancak parasının hakkını veren başka markaların başka modelleri de var!

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir