Sony Xperia Uygulamaları Hakkında

Timescape, Smart Connect( LiveWare Manager-Akıllı Bağlantı),  Data Monitor(Veri Görüntüleyici) ve Track ID

Bu makalemizde size Sony Xperia telefonlarda bulunan birkaç uygulama hakkında ufak tefek bilgiler vereceğiniz. Belki hala bir çoğunuzun dikkatini çekmemiş olabilirler ya da geri dönülmeyen bir yola girerim korkusuyla bu uygulamaları denememiş olabilirsiniz. Fakat endişe edilecek bir durum yok; rahatlıkla deneyebilir, uygulama hakkında kendi fikirlerinize sahip olabilirsiniz.

Bahsedeceğimiz uygulamaların hemen hepsi Xperia akıllı telefonlarınızda dahili olarak gelirken olmayanları ise Google Play Store’dan edinebiliyorsunuz. Ayrıca üretici firma Sony’nin uygulama geliştiricileri(Sony Mobile Communications) tarafından bu programların çeşitli versiyonları uygulama marketinde kullanıcılara sunulmuş durumda. Şimdi başlayalım…

 

Timescape

Sony’nin Xperia akıllı telefonlarına entegre ettiği, sosyal ağları ve arama kaydı ile mesajlar arasından seçtiğiniz birkaç programı birlikte aynı platformada sunan bir uygulama. Aynı arayüz içerisinde seçtiğiniz programlar arasında kolay geçiş sağlayabiliyor, çok daha rahat görüntüleyebiliyorsunuz.

Facebook, Twitter gibi sosyal ağlar arasında hızlı geçişlere imkan sağlayan uygulamada aynı zamanda arama kaydı listeniz ve mesajları da görüntüleyebiliyor olmanız büyük artı. Zira söz konusu programların hepsi en çok kullanılanlar arasında.

Ana ekrana widget olarak atanan uygulama, peşi sıra küçük kutucuklar halinde, en son hareketleri ekranınızda, yarı saydam şekilde gösteriyor. Bu hareketler arasında hızlı geçişler yapabiliyor, daha büyük şekilde görüntüleyebiliyorsunuz. Ana ekrana widget olarak atanabilmesi haricinde, menüden ya da ana ekrana getirdiğiniz kısayoldan da uygulamayı çalıştırabiliyorsunuz.

Uygulama widget olarak ana ekranda kullanıldığında gerçek özelliklerini daha net gösteriyor. Örneğin sosyal ağlarda widget ekranındaki durum günceleme ikonundan direk olarak durum güncellemesi yapabiliyorsunuz. Bu özellik Facebook’ta durum güncellemenizin altında telefonunuzun marka ve serisinin “Sony Xperia” olarak çıkmasını sağlıyor. Ayrıca ekrana peşi sıra gelen kutucuklardan ilginizi çeken birine tıkladığınızda, sadece o hareketle ilgilenebiliyor, varsa fotoğrafı Xperia Galeri’yle görüntüleyebiliyorsunuz.

Aslında her şeyden önce işe güzellik katan programın çok modern duran arayüzü. Daha çok bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz, ekrandaki akıcılığa Timescape sayesinde akıllı telefonunuzdan kavuşabiliyorsunuz.


 

Smart Connect(LiveWare Manager-Akıllı Bağlantı)

Sony Xperia telefonlarınızda en güncel haliyle ‘Akıllı Bağlantı’ olarak yer alan uygulama. Uygulama marketinden aldığı son güncelleme bu şekilde düzenledi programı ve Türkçe yaparak daha verimli hale getirdi. Onun haricindeki bazı Xperia’larda Smart Connect bazılarında ise LiveWare olarak görülür.


Programın ana özelliği kullanıcıyı belli zaman dilimlerinde gereksiz programlardan kurtarmaktır. Bazı saat aralıklarına veya mesela kulaklığı taktığınız, akıllı telefonunuzu şarja taktığınız zamanlara göre emirler verip, yerine getirmesini isteyebilirsiniz. Örneğin gece uyuduğunuzda interneti kapatmasını isteyebilirsiniz. Bunun için size daha önceden ayarlanmış ‘Gece’, ‘Müzik’, ‘Müzik 2’ profilleri arasında seçim yapmalı ve o profili etkinleştirmelisiniz. Mantık tamamen standart işletim sistemli cihazların tercihler veya kullanıcı profilleri kısmı gibi. Tabiî ki daha detaylı. Hangi uygulamalar açık kalsın, hangileri çalışmaya devam etsin gibi detayları ayarlayabiliyorsunuz.

Yani asıl olarak uygulamadaki amaç sizi karmaşadan kurtarıp, daha verimli bir şarj performansı sağlamak. Xperia akıllı telefonlara direk entegre geliyor olması avantaj fakat siz yine de Sony süprizlerine açık olmak adına güncellemeleri takip edin!

 

Data Monitor(Veri Görüntüleyici)

Basit fakat yararlı bir uygulama diyerek hem giriş hem de sonuç yapabiliceğimiz uygulama, akıllı telefonunuzdaki veri trafiğini takip etmekle görevli. Yani internet veri sayacı. Özellikle internet ücretlerinin maalesef hala yüksek olduğu ülkemizde sürpriz faturalarla karşılaşmamak adına aktif olarak kullanılabilir.

Programı çalıştırdığınız andan itibaren veri akışını istatistikleştirmeye başlıyor.  Ekranda, sayaç çalıştırılalı kaç gün olduğu bilgisi, alınan ve gönderilen veri bilgisiyle toplam veri bilgisi yer alıyor. İsterseniz belli bir kota koyup, belirlediğiniz kotada telefonun alarm vermesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde sürpriz faturaların önüne geçmeniz mümkün. Widget ekranı oldukça kullanışlı.

 

Track ID

Sony Ericsson müdavimlerinin yabancı olmadığı bir uygulama. Basit bir  şekilde açıklayacak olursak; müzik bulma ve tanımlama uygulaması. İstikrarlı bir şekilde uzun zamandır kullanılan bu uygulama sayesinde kısa süreliğine telefonunuza dinlettiğiniz müziğin kime ait olduğunu bulabiliyorsunuz. Tabiki çok fazla şey de beklememek lazım. Yine de bir çok yerde işinize yarayabilir. Örneğin radyo dinlerken kimin eseri olduğunu bilmediğiniz bir şarkıyla karşılaştığınızda veya bir klüpte çalan müziğin kime ait olduğunu bilmediğiniz durumlarda söz konusu parçalar hakkında bilgi edinmenize yardımcı oluyor.

Müzikle arası iyi olanlar için kullanışlı ve yararlı bir uygulama.

Author: Halil Akgül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.