Sony Xperia ailesinin hafıza kartı almayan, sadece dahili hafızaya sahip üyesi Xperia U yani model numarasıyla ST25i. Nedendir bilmiyoruz bu modelde böyle bir yol izlemiş Sony. Halbuki dahili 8 gb hafızasının yanına bir de hafıza kartı desteği olsaymış çok güzel olurmuş. 8 gb dahili hafıza dedik ama kullanıcı bunun sadece 4 gb’ına erişebiliyor. En azından kullanıcı için ayrılmış kısım biraz daha yüksek olsa iyi olurmuş. Xperia S’de de micro SD hafıza kartı desteği yok ama kullanıcıyı tatmin edecek boyutta 32 gb dahili hafıza var. Aynı seviyenin telefonu olmayabilirler fakat en azından 16 gb yapılıp kullanıcıya 12 gb gibi bir kısım bırakılabilirmiş. O haliyle Apple iPhone 3gs’in yerine rahatlıkla tercih edilebilir diyebilirdik.

Boyutları ne çok büyük ne çok küçük. Boyutlarını uzun-dar şeklinde anlatmak yanlış olmaz heralde. İlk gördüğünüzde izlenim tam olarak bu şekilde oluyor çünkü. Fakat daha sonra telefonla biraz haşır neşir olduğunuzda aslında o kadarda dar olmadığını anlıyorsunuz.

Sony Xperia ailesinde birkaç modelde daha rastladığımız alt taraftaki renkli led şeklindeki saydam şerit tasarım, Xperia U’da da karşımıza çıkıyor. Şerit telefonu şıklaştırırken, değişebilen renkleri, az da olsa telefonunuzdan çabuk sıkılmanızın önüne geçiyor. Telefonun kasa malzemeleri oldukça kaliteli ve özellikle beyaz rengi çok hoş, siyah renginin de duruşu oldukça diri. Telefon çok ince değil fakat ele çok güzel oturuyor.

sony xperia u

Akıllı telefonlarının büyük çoğunluğunda ve Xperia ailesinin tamamında Android işletim sistemini kullanan Sony, Xperia U’da da farklılığa gitmiyor. Android 4.0.4’e yükselebilen model 2.3’le geliyor. Yine Sony arayüzünü kullanan işletim sisteminde yine Timescap Track ID, Veri Görüntüleyici gibi Sony eklentilerini bulmak mümkün. Android versiyonunu yükselttiğinizde telefonun arayüzü oldukça şık oluyor. Güncelleme sonrası müzik çalar ‘Walkman’ olarak değişiyor. Tıpkı müzik çalar  gibi bir çok uygulamanın simgesi ve içeriği değişip güzelleşiyor. Android 4.0.4’le Xperia U birbirine çok yakışan bir ikili.

1 Ghz çift çekirdek işlemci ile telefonun diğer değerlerinin uyumu dikkat çekici. Donma, takılma gibi sıkıntılar yaşamanız için telefonu çok fazla yormanız gerekiyor. Oyun deneyimi üst düzey. Temple Run, Angry Birds gibi oyunlarda dahi takılmadan olmadan zevkli dakikalar geçirebiliyorsunuz. İşlemci, işletim sistemi uyumu üst düzey telefonlardan biriyken 3,5 inç ekran boyutu oldukça yeterli oluyor.. Xperia U bu açıdan kullanımı oldukça zevkli bir telefon.

3,5 inç ekran büyüklüğündeki telefonun dokunmatik hassasiyeti oldukça iyi. Gerçi artık bu seviyede telefonlarda dokunmatik hassasiyeti kötü olan kalmadı ama boyutlarından dolayı şüpheye düşenler oldu. Öyle bir durum söz konusu değil, gayet iyi. 3g- wi-fi gibi bağlantıları barındıran telefonun önde kamerası da mevcut. Telefonun 5 megapiksel, flaşlı kamerasıyla alınan fotoğraflar kaliteli. Video kayıt özelliği ise kötü değil ancak üst düzey de değil.

sony xperia u siyah

Sıfır fiyatı bu dönem 800 lira civarı. İkinci elinin ise 400-600 lira gibi telefonun durumuna göre değişen bir aralığı var. Ürün neredeyse çıktığından beri bu fiyatlarda. Talep görüyor olması bunun en büyük sebebi. Bunun yanında Xperia U’yla neredeyse aynı dönem çıkan Xperia Sola’nın ise fiyatı yavaş yavaş düşüyor. Fiyat olarak müdaillerine baktığımızda modelin tek eksiği, incelemeye girişte belirttiğimiz hafıza kartı desteği.

Hafıza sizin için büyük dert değilse ve sürekli yedekleme yapabiliyorsanız Xperia U’yu ciddi ciddi düşünün derim. Fiyat aralığı düşünüldüğünde müdavimi telefonlarla kıyaslanabilecek tek özellik hafıza kartı almıyor olması. Bunun dışında fazlası var, eksiği yok! Xperia U evcil hayvanınız kadar sevebileceğiniz bir mobil cihaz. :)

Sony Xperia U ST25i Teknik Özellikleri için Tıklayın

Tayfun Sağır

One thought on “Sony Xperia U ST25i İncelemesi”
  1. Sony xperia st25 i yaklaşık 2 yıldır kullanıyorum sizin tespitiniz çok. Doğru bu telefonun eksik noktası hafıza boyutu ve ram boyutu ama kendi sınıfının 1 numarasıdır biraz daha bu noktalar büyük olsaydı 10 numara telefon olurdu bu haliyle 10 üzerinden 8 çok rahat alır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir