Stamina Modu… Sony akıllı telefonlarda güç yönetimi için kullanılan yazılımsal bir özellik. Sony Xperia Z’ye eklenmesinden sonra Android 4 işletim sistemi kullanan bir çok modele de güncellemeyle geldi ve pil ömrünü uzatmayı vaad ediyor. Peki Stamina modu nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılmalıdır ? Bu makalemizde Xperia güç yönetimine, özellikle de Stamina moduna biraz açıklık getireceğiz.

Bir çok Sony akıllı telefonu, güncelleme sonra Stamina moduna kavuştu ancak örneğin Xperia Z’de bulunan ‘Zayıf pil modu‘ ve ‘Konuma bağlı Wi-fi‘ gibi diğer güç yönetimi seçenekleri diğer modellerde mevcut değil. Bu güç yönetimi seçeneklerinin hepsi de pil ömrünü uzatmaya dayalı ve doğru kullanımda gerçekten fayda sağlıyor. Örneğin gece, uyuduktan sonra telefonu kullanmadığınızı varsayarsak Stamina modu gerçekten oldukça yararlı. Telefonu gece %100 şarj edip, Stamina modu açarsanız, sabah kalktığınızda en kötü %99 şarj seviyesinde kullanmaya başlayabilirsiniz. Ekran da kapalı olacağından telefonun şarj tüketimi neredeyse sıfıra iniyor. Sabah tam dolu bir şarjla telefonu kullanmaya başlamak, özellikle de uzun süreli şarjdan pil ömrünü kısaltmamak adına kesinlikle kullanılmalı.

Şimdi bu güç yönetimi seçeneklerine biraz değinelim…

STAMINA MODU

Sony Xperia akıllı telefonlarında en iddialı güç yönetimi modu. Zira ekran kapandığında açık olan bir çok uygulamayı kapatıyor. Tabi bu arada internet bağlantınız da kesiliyor. Ekran tekrar açıldığında açık olan uygulamalarla birlikte, internet de devreye giriyor. Ayrıca isterseniz kapanmamasını istediğiniz uygulamaları seçebiliyorsunuz. Özellikle gece yatarken kullanılmasını tavsiye ettiğimiz özellik, telefonunuz pilini koruyacağından, genel ömrü oldukça uzayacaktır. Xperia Z gibi bataryası çıkarılabilir olmayan telefonlar için gerçekten yararlı bir özellik.

Stamina mod hakkında dikkat etmeniz gereken detay, yukarıdaki paragrafta değinmeye çalıştığımız internet konusu… Stamina modu açıkken, ekranı kapattığınızda internet bağlantınız kesilir. Bu yüzden ekran kapalıyken interneti kullanan uygulamalar beklemeye geçecektir. Örneğin yoğun olarak Whatsapp kullandığınız zamanlarda ekranı kapattığınızda mesaj uyarısı alamazsınız. Çünkü internet bağlantınız ekranın açılmasına bağlıdır. Ekran açıldığında yeni anlık mesajlaşma uyarılarını alabilirsiniz. Mail alışverişi yoğun biriyseniz ve anlık olarak maillerinize ulaşmanız gerekiyorsa, bu özelliği kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Zaten Stamina modu aktif hale getirirken telefon size aşağıdaki görselde göstermeye çalıştığımız gibi uyarıda bulunacaktır.

Bu seçenek aktif hale getirildiğinde çağrı,sms ve mms alışverişi, takvim, çalar saat, müzik çalar ile radyo çalışmaya devam eder. Yani standart telefon özelliklerinde herhangi bir aksama meydana gelmez.

sony xperia stamina modesony xperia z stamina mode

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zayıf pil modu
Güç yönetiminin bu seçeneği de yine Stamina moduna benzer. Ancak aradaki fark şudur ki uygulamaların kapanması için ekrannın açık ve ya kapalı olmasına bakılmaz. Dolayısıyla bu mod aktifleştirildiğinde wi-fi, mobil ağa bağlı internet, 3G gibi fonksiyonlar direk olarak kapanır. Mod devre dışı bırakıla kadar da kapalı kalır.

Konuma Bağlı Wi-fi
Bu, son seçenek için ise konum ayarlarınızın açık olması gerekiyor. Yoğun olarak wi-fi kullanıyorsanız ve wi-fi’nin sürekli açık kalmasını istermiyorsanız işinize yarayacak bir seçenek. Ayrıca bu modun aktif olması, sizi her seferinde wi-fi etkinleştir-pasifleştir yapmakdan da kurtaracaktır.

sony xperia stamina modxperia stamina mode

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Güç yönetimi opsiyonlarının hepsi pil ömrünü verimli bir şekilde uzatır. Xperia Z ve Xperia U’da özellikle Stamina modunu denedik ve faydasını gördük. Makale de değindiğimiz üzere en azından gece aktifleştirmeniz fayda var.

 

12 thoughts on “Sony Xperia Stamina Modu Nedir ?”
 1. Merhabalar.xperia z4 kullanıcısıyım 3 gündür. Stamina modunu bugün farkettim ve devreye soktum. Gece %1 şarjım gitmiş buraya kadar güzel ancak telefonu açtığımda stamina modu devre dışı kaldığında şarjım bi anda düşüyor. %92 iken 5 dakika sonra %88 indi mesela. Bu konuda ne yapmam gerekir? Telefonumda sorun mu var sizce göstermeli miyim yetkili birine?

  1. Kısa süreli oran düşüşler kesin sonuç vermez. Bu aşamada yapmanız gereken günlük performansı takip etmek. Yani telefonunuz ortalama 1 günlük şarj performansı sunuyorsa sorun yok. Fakat kısa süreli düşüşler çok ani oluyor ve şarj bir kaç saat içinde tamamen tükeniyorsa tabiiki telefon yetkili servise gösterilmeli.

   1. Sony şarjları eğer en az 1 gün gidiyorsa stamina moduyla pil ömrünün daha uzaması gerekmez mi peki? Bu durumda stamina modu bende işe yaramıyor diyebilir miyiz Tayfun Bey ?

    1. Pek Sony ile alakalı bir durum değil. Neredeyse tüm akıllı telefonların şarj performansı şu an ortalama 1 gün. Stamina moduyla 1.5-2 gün arası bir performans almanız gerekir. Tabi bu kullanım yoğunluğunuzla da alakalı. Bazı kullanıcılar 1 günü ancak Stamina moduyla görebiliyor.

     1. O zaman stamina modu açıkken şarjın kaç saat gittiğini stamina modu kapalıyken şarjın kaç saat gittiğini test edip modun bende ne kadar etkili olduğunu ölçerek kullanıp kullanmayacağıma karar vermeliyim

 2. Sony aqua 4 aldım daha bugün kurcalarken stamina modunu etkinlestir dedi dondu hiçbirsey yapmıyorum yardimmmm

   1. tşk ederim şarjı bitii sabaha kadar donunca ekran açık kalmıştı şarja bağladım hiç bişiy olmamış gibi açıldı..

 3. Sony Xperia e4 kullanıyorum şarjım yüzde yüzken bir iki dakika sürmeden direk doksandokuz veya 98 oluyor sıkıntılı bi durummu

 4. Sony ericsson xperia x10i telefonum var mobil interneti actigim zaman nete girebiliyorum ama pc ye baglanmak istedigimde dogrudan baglanma wifi yi actigimda internet baglantisinda cikan h harfi kayboluyor sizce sebebi ne olabilir

  1. pcye bağlanma sebebeniz internetinizi pcde kullanmaksa normal birşey bu. wifi açıldığında mobil internet işareti kaybolur. ancak pcde interneti kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir