Sony Xperia serisi akıllı telefonlar Android işletim sistemiyle çalışır ve bu işletim sistemiyle çalışan telefonlar genellikle internet ayarlarını otomatik alarak kullanıcıya iş bırakmaz. Ancak bazen telefondan bazen de operatörden kaynaklı ayarlar bozulabilir ya da silinebilir. Bu durumda mobil veri açık dahi olsa telefon internet bağlantısı sağlayamaz. Bu yüzden kullanıcının müdahalesi şart olur.

Anlatacağımız yöntemi hattınız ne olursa olsun uygulayabilirsiniz. İlgili ayarlamalar ve kontrol oldukça basittir.

Menü üzerinden Ayarlar> Kablosuz ve ağlar> Diğer> Mobil şebekeler> Erişim noktası adları yörüngesini izleyin ve APN’ler bölümüne ulaşın. Burada internet ayarları yani APN’lerin olması gerekir.

Bu bölümde hiçbir kayıt yoksa artı(+) simgesine tıklayıp, karşınıza çıkan ilk 2 bölüm olan ‘İsim’ ve ‘APN’ bölümlerine ‘internet’ yazın. Daha sonra seçenekler tuşuyla ‘Kaydet’ yapıp, geri dönün. Diğer ayarlar otomatik olarak gelecek.

Eğer burada seçilip bir APN varsa, ilgili bölüme girip ilk 2 sırada yer alan ‘İsim’ ve ‘APN’ seçeneklerini ‘internet’ yazarak düzenlemek yeterli olacak. 2 bölüme de ‘internet’ yazdıktan sonra seçenekler tuşuyla kaydedin ve çıkın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir