Sony Xperia M5’e Nasıl Reset Atılır?

Sony Xperia M5 yekpare kasa tasarımına sahip bir akıllı telefondur ve bataryası kullanıcı tarafından çıkartılmamaktadır. Bu yüzden donma, takılı kalma, yanıt, tepki, cevap alamama veya telefonu kapatamama gibi sorunlarla karşılaşıldığında resetleme uygulaması yapmak gerekir. İngilizcede resetting veya restarting şeklinde ifadelendirilen uygulamayı biz resetleme olarak işlemekteyiz.

Resetleme uygulaması sadece telefonunuzu yeniden başlatır ve herhangi bir veri kaybına yol açmamaktadır. Yeniden başlayan telefon yeniden kullanıcı erişimine hazır hale gelmektedir.

Biz aslında Sony’nin önceki nesil cihazları için resetleme uygulamasını paylaşmış ve tuş kombinasyonu yapılması gerektiği konusunda bilgilendirme yapmıştık. Ancak güncel cihazlarda durum değişti! Artık tuş kombinasyonu kalkmış durumda, bunun yerine telefonlarda bir reset tuşu yer almaktadır.

Sony Xperia M5 akıllı telefonunuzu resetleyebilmek için sim ile hafıza kartı tepsilerinin bulunduğu bölümün kapağı açmalı ve köşede, yanında ‘OFF’ deliğe kürdan gibi ucu sivri bir cisimle bir kaç saniye süreyle basmanız gerekmektedir.

sony-xperia-m5-reset-atma

Bu buton hassas olduğundan çok fazla güç uygulamamaya ve tuşa gereğinden fazla basmamaya özen göstermelisiniz! Uygulamayı doğru yaptığınızda telefon kapanır.  Xperia Z3 Dual  kapandığında tuşları bırakmanız gerekir.

Bazı versiyonlarda bu butona basıldıktan sonra telefon kapanır ve kendini yeniden başlatır. Lütfen durumu gözlemleyin ve sonraki müdahaleyi ona göre yapın!

Uygulamayı yapmanıza rağmen akıllı telefonunuzdan hâlâ tepki alamıyorsanız, donanımsal bir arızası olmasından şüphelenebilirsiniz. Teşhis koyamıyorsanız ve ürünün garantisi varsa yetkili servise, yoksa da herhangi lütfen bir teknik servise danışmalısınız.

Author: Tayfun Sağır

18 thoughts on “Sony Xperia M5’e Nasıl Reset Atılır?

 1. teşekkür ederim sorunumu sayenizde çözdüm. inşallah kalıcı olarak da çözerim. iyi günler

  1. Batarya ya da şarj soketinizde sorun olabilir. Ayrıca yazılım da çökmüş olabilir. Kesin tespit için bir teknik servise danışmanız en doğrusu olacak.

  1. Bu sizin bilmediğiniz işte. :) OFF butonu bulunan Sony cihazlar, bu şekilde resetlenir.

  1. Yukarıda anlatılanları yapmanıza rağmen sonuç alamıyorsanız, dokunmatik bozulmuş demektir.

   1. hocam xperia m5 var bendede bugün garantiden teslim aldım bastım tuşa pil logosu çıktı şarjı yoktu. eve geldim şarja taktım 30 dk sonra açmayı denediğimde telefon açılmadı hala şarjda ve bildirim led i devamlı kırmızı yanıyor anlamadım gitti bi yardımcı olurmusunuz kafayı yicem.

     1. Aynı sorun bende var açılmıyor ve şarja takınca sürekli kırmızı ışık yanıyor değişmiyor yardımcı olabilir misiniz

 2. Telefonun ekranını deiştirdim daha sonra ekran donma yapıyordu ve dokunmatik tamamen durdu. Cihazın dokunmatik dışında bir sorunu yok teknik servis ekran,dokunmatik ve dokunmatik entegre denedigini işe yaramadığını söyledi.Teknik servis pek de güvenilir bir yer sayılmaz. Telefonumun soru ne olabilir ve sizce ne yapmalıyım?
  (Cihaz Sony M5)

  1. Aziz merhaba. Hiç telefonu fabrika ayarlarına döndürüp, yeniden kurmayı denedin mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir