Sony Xperia E4g akıllı telefonunuzda yazılımsal olduğunu düşündüğünüz sorunlar yaşamaya başladığınızda ya da ekran kilit deseni gibi güvenlik amaçlı koyduğunuz kilitleri unutup bloke ettiğinizde öncelikle format atma işlemini uygulamalısınız. Format atma işlemiyle akıllı telefonlar yazılımsal bir çok sorunundan kurtulur ve kilitleri de kalkar.

Formatlama işlemine karar verdiğinizde lütfen mümkünse önce veri yedeği alın ve akıllı telefonunuzu tam dolu olacak şekilde şarj edin.

Xperia E4g modeline format atabilmek için iki farklı yol bulunur. Bunlardan ilki fabrika ayar sıfırlaması diğeri ise yazılım yüklemesi şeklinde. Yani Xperia E4g için kullanılabilecek bir format kodu veya donanımdan format seçeneği yok! Dolayısıyla kodla ya da tuşlarla format mümkün değil.

Kullanılabilecek ilk yol için Menü> Ayarlar> Yedekle ve sıfır> Fabrika verilerine sıfırla> Telefonu sıfırla> Her şeyi sil yörüngesini izleyip onay verin. Onay sonrası telefon sıfırlama işlemi için kapanır ve temizlenmiş olarak yeniden başlar.

sony-xperia-e4g-hard-format-atmaDiğer yol olan yazılım yüklemesi için Sony’nin yardımcı masaüstü programı olan PC Companion’ı kullanmalısınız. Yapılacak işlem telefonunuza baştan yazılım yüklemesi yapmak şeklinde. İşlem sonucunda telefon formatlanmış ve güncellenmiş olacak. Telefondaki yazılımsal sıkıntılar giderileceği gibi kilitleri de kaldırılacak. Nasıl Yapıldığını görmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Sony Xperia Modellerine Yazılım Yüklemesi Nasıl Yapılır?

37 thoughts on “Sony Xperia E4g Format Atma – Yazılım Yükleme ve Güncelleme”
 1. Telefonum açılmıyor sony yazısında kalıyor.Xperia Companionla yazılım onarma yaptım ama yinede açılmıyor

        1. O zaman telefonda donanımsal bir arıza var. Garantisi devam ediyorsa, yetkili servise başvurmanı öneririz.

          1. O zaman normal bir teknik servise başvurman gerekecek.

 2. Rehberi ve arama kayıtlarını göremiyorum. ”Malesef kayırlar durdu” yazıyor bu sorunu nasıl giderebilirim yardımcı olursanız memnun kalırım. iyi günler

  1. Yasin merhaba. Telefonunuzda hafıza kartı kullanıyorsanız, çıkarın ve 10 dakika kadar telefonu dinlendirin. Sonrasında bir ön bellek temizleyici uygulama indirin ve temizlik yapın. Sorun çözülmezse tekrar bakalım.

   1. bire bir hepsini uyguladım. uygulamayı indirip temizlik yaptım. Tekrar aynı sorunu yaşıyorum

 3. telefonum durduk yere kapandı ve asla açılmıyor. Ve şarjı algılamıyor şarj ışığı yanmıyor.

  1. Telefonu bilgisayara bağlanmayı deneyin ve gözlemleyin. Eğer bilgisayarın aygıt yöneticisinde herhangi bir hareketlilik olmuyorsa bir teknik servise başvurun.

 4. Dün sabah evden çıktığımda telefonumun şarjı %96’ydı ama ortalama bir saat sonra telefonum kapandı ve hiçbir şekilde açılmadı. Şarja taktığımda ise sadece sony xperia yazısı yanıp sönüyor ve şarja taktığımdan beri ışığı kırmızı. Ne yapmalıyım?

  1. Telefonu yetkili servise gönderin. Bir çok arızası var, hepsini böyle internet ortamından yardım alarak çözemezsiniz.

  1. Telefonu kapatıp bir kaç dakika açmadan bekleyin. Sonra tekrar deneyin. Arıza devam ediyorsa verilerinizi yedekleyin ve telefonu menüden fabrika ayarlarına döndürün. Sonuç alamazsanız onarım için yetkili servise başvurmanız gerekecek. Büyük ihtimalle kamera değişimi yapılır.

 5. Merhaba acil yardım lütfen telefonumun ekranını değişti geldi kvk dan fakat şimdi de arada özellikle nete girerken ekran iki üç saniyeliğine siyahlaşıyo sonra kendine geliyor napmam lazım

  1. Merhaba. Ömcellikle telefonu formatlayıp sorunun yazılımsal veya uygulama hatalarından olup olmadığını neyleştirmeniz lazım. Formattan sonra sorun devam ediyorsa takılan ekran bozuk olabilir.

 6. yaptığınz işi yalan yannlış format kodu yok demişsiniz ama yanlış kapatıp açın ve power tuşu işe ses azaltma tusuna basıldığında format kdou bölümüne geliyor bence böle yalan bilgiler paylaşmaya devam edecekseniz bloğunuzu kapatmanız daha iyi olacaktır. yanlış bilgi paylaşmamanzı tavsiye ederimmm

  1. Bu kadar heyecan yapmana gerek yoktu! Eksik bilgi var desen yeterliydi. Yine tekrarlıyoruz; Xperia E4g için herhangi bir format kodu yok! Sizin bahsettiğiniz donanımdan format ki o da Xperia serisi cihazlarda genelde bulunmuyor. Cihaz elimize geldiğinde ve uygulaması yapıldığında tabiiki güncelleme yapılacaktır.

   Bizim bu blogu kapatmak gibi bir niyetimiz yok ama siz interneti bu şekilde kullanıyorsanız, olayı bir daha gözden geçirmenizi tavsiye ederiz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir