Sony Xperia ailesinin artık alışılagelmiş kardeş model furyasından başka bir örnek karşımızda; Arc S. Xperia Arc modelinin kardeşi konumundaki bu model, Arc’ın hafif gelişmelerine maruz kalmış durumda. Göze çarpan en büyük fark işlemcide. Zira 1 Ghz işlemciye nazaran Arc S 1.4 Ghz işlemciyle kullanıcılara sunuluyor. Bu işlemci cihazın performansını bir kademe yukarıya çekmiş olsa da tek çekirdek olması handikap. Bazı uygulama ve oyunlarda anlık takılmalara sebebiyet verebiliyor. Arc S eğer çift çekirdek işlemci kullanan bir telefon olsaydı Sony’nin en iddialı ilk üç modelinden birisi olabilirdi. Zira tasarımı iyi olan telefon, Android 4.0 güncellemesiyle dahada güzelleşiyor. Bunun yanında kablosuz bağlantılarda ufak tefek gelişmeler varken diğer kaydadeğer fark cihazın internetinin bir kademe daha hızlı olması. Son olarak Arc S’in chipseti Arc’ın chipsetinin bir model üstü;  M8255T.

4.2 inç ekrana sahip Arc S güçlü işlemcisinin verdiği destekle yoğun olmayan kullanımlarda oldukça akıcı bir kullanım sağlıyor, dokunmatik hassasiyeti üst seviyede. Büyük ekran boyutları ince tasarımın getirisiyle hiç bir şekilde rahatsızlık vermiyor. Buraya kadar anlattığımız tüm görüntü değerleriyle Arc S’den daha iyi bir oyun performansı beklerdik. Fakat işlemcinin tek çekirdek olması, bu denli iyi bir beklentiyi hayal kırıklığına çeviriyor. Yoğun kullanımlarda aksayan işlemci, güçlü oyunların bir çoğunda(temple run, angry birds gibi) hevesinizin kaçmasına neden oluyor. Cihazın anlık takılmaları dikkat isteyen oyunlarda size problem yaratabilir.Yanılmıyorsam ‘Sony Ericsson’ adıyla çıkan son model olma ünvanı da söz konusu modelimizin elinde. Bu dönemden sonra çıkan modellerin hepsi sadece “Sony” markası altında.

Arc S üst seviye cihazlar arasında diğer Sony modelleri gibi iyi bir şarj süresi ve sağlamlık vaad ediyor. Ortalama günlük bir kaç saat konuşma, bir kaç saatlik 3g bağlantı ve yine bir kaç saatlik internet bağlantısıyla rahat 2 günü gören şarj süresi üst seviye bir akıllı telefon için oldukça iyi. Şarjınızı daha verimli kullanmanızı sağlayan uygulamalarla telefonunuzu daha verimli hale getirebiliyorsunuz. Hdmi, şarj ve kulaklık gibi soketleri kolay arıza vermiyor, özellikle şarj soketi önceki modellerin aksine daha korunaklı bir tasarımda.

Arc S ilgi alanınıza girdiyse beyaz rengine göz atmanız tavsiyemizdir. Zira gümüş hatlarıyla çok şık duruyor. İnce ve zarif tasarımına performans katkısı düşünülürse tercih edilmemesi için tek sebep fiyatı kalıyor. O da diğer rakiplerine kıyasla yüksek olmasından. Aslında direk Sony markası altında çıkan modellere geçiş yapıldığından Arc S’in sıfırını bulmak biraz güç ama yinede bulabilenler için fiyat aralığı garanti kurumuna göre 1100-1300 arası değişiyor. İkinci el piyasası diğer üst düzey akıllı telefonlar gibi güçlü; 650-1000 arası, temizlik faktörlü, güçlü bir aralığı var.

İncelemeye Eklenti: Makalemizde yer verdiğimiz Arc S son dönemin popüler telefonlarından birisi olma yolunda. Fiyatında yaşanan düşüşler bunun en büyük nedeni. Fiyat düşüşüyle birlikte telefonu bulmak artık çok daha kolay. Çeşitli kampayalarla fiyatı daha aşağılara çekilmiş durumda. Güncel fiyatların incelemesini modeller bölümümüzde Arc S’i bularak yapabilirsiniz.

Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir