Simvalley Mobile SPX-5 Format Atma

Simvalley Mobile SPX-5 Almanya menşeili bir model ve gurbetçilerimizden ötürü ülkemizde de bulunabiliyor. Android işletim sistemi kullanan bu modele format atmak için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanmalısınız.

İşlem öncesi mümkünse silinmemesini istediğinizin bilgilerin yedeğini alın ve telefonu iyice şarj ederek en az %50 seviyesinde olmasını sağlayın.

SPX-5 modeline format atabilmek için iki farklı yöntem mevcut. Bunlardan ilki telefonun menüsü üzerinden işlem yaparak, fabrika ayarlarına geri dönmek. Menü> Ayarlar> Gizlilik> Fabrika verilerine sıfırla> Telefonu sıfırla> Her şeyi sil yörüngesini izleyip onay vermelisiniz. Telefonu formatlarken hafıza kartınızı da sıfırlamak isterseniz, ‘Fabrika verilerin sıfırla’ seçeneğinden hemen sonra çıkan bölümdeki ”SD kartı sil’ opsiyonuna tik atmalısınız.

Diğer yöntem ise menüye erişimde sorun çıkaran, ekran kilit deseni-güvenlik kodunu yanlış girilmiş ya da bloke edilmiş telefonlar için en etkili yöntem olan donanımdan format seçeneği. Bunun için telefonun fiziksel tuşlarını kullanarak, onarım ekranına(recovery mode) ulaşmalısınız.

simvalley-mobile-spx5-hard-reset-format

 

Telefonu kapatın ve şarja bağlayın.

Ses açma tuşuyla birlikte açma kapama(kili) tuşlarına basarak telefonu açın. Yani yapılması gereken tuş kombinasyonu ses açma tuşu + açma-kapama(kilit) tuşu şeklinde olmalıdır.

Bir sonra Android robot göründüğünde tuşları bırakabilirsiniz.

Bu aşamada onarım moduna geçebilmek için en alttaki tuşu kullanmanız gerekecek. Aynı zamanda tuşun üstündeki dokunmatik butonlardan da yararlanabilirsiniz.


Onarım modunda dokunmatik çalışmaz; ses kısma tuşuyla ‘wipe data/factory reset‘ seçeneği üzerine gelin ve görselde çerçeveye aldığımız onay butonuna dokunun.

Yeni gelecek ekran teyit amaçlıdır; yine ses kısma tuşuyla ‘yes-delete all user data‘ seçeneği üzerine gelin ve yine onay butonuna dokunun.

Sıfırlama işlemi telefon tarafından otomatik yapılır ve ilk ekrana dönülür. Burada ‘wipe partition’ seçeneğini de aynı mantıkla onaylamak, cihazın ön belleğinin de temizlenmesine yardımcı olacaktır.


Son olarak ‘reboot system now‘ seçeneği üzerinde onay butonuna bastığınızda telefon normal olarak yeniden başlayacaktır. İşlem tamam!

Author: Tayfun Sağır

2 thoughts on “Simvalley Mobile SPX-5 Format Atma

    1. Türkiyede satışı olmayan bir telefon olduğu için yedek parçası da mevcut değil, ebay ve aliexpres gibi uluslararası alışveriş yapan sitelere göz atmanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir