Günümüzde yoğun olarak akıllı telefonlar kullanılıyor ve bu akıllı telefonlar farklı boyutlarda Sim kartlar kullanıyor. Mini(Normal), Micro ve Nano şeklinde 3 farklı boyutta olan bu Sim kartlara geçiş süreci hala tamamlanmış değil. Bunun en büyük sebebi de akıllı telefonlarda hala standart bir boyun benimsenememiş olması.

Markalar hatta modeller arası bile net bir boy olmadığından kullanıcılar sürekli Sim kart boyutu değişikliğine gitmek zorunda kalıyor. Sim kartları küçültmek için genellikle kesme işlemi yapılırken, Sim kart büyütülmesi için ise aparatlar kullanılıyor. Peki bu işlemler ne kadar sağlıklı? Yani Sim kartın kestirmenin ve aparatla kullanmanın herhangi bir zararı var mı?

Aslında günümüzde bir çok operatör üçlü Sim kartları kullanıma sundu. Ancak bazı operatörler de hala Mini ve Micro olmak üzere ikili sim sunuyor ve Nano Sim kartları ayrı olarak veriyor. Kullanıcıların en büyük sıkıntısı da bu noktada başlıyor. Telefonun güncelleyen kullanıcı muhtemelen bir küçük boya geçmek zorunda kalıyor ve bunun için de Sim kartını kestiriyor. Bu şekilde Sim kart manyetiği üzerinde hasar oluşuyor ve bu bir takım sıkıntılar doğuyor. Tabi bu sıkıntı her zaman kendini belli etmeyebilir. Her telefon için kesilmiş Sim kart zararlıdır demek zor. Ancak orjinal Sim kart kesinlikle her zaman daha faydalıdır! 

sim-karti-kestirmek-zararli-mi

Sim kartınızın kesilmesi yani manyetiği üzerinden işlem görmesi durumunda şu şekilde bazı sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz;

– Telefonunuz internete girmeyebilir ya da internette kopmalar yaşabilir.

– Sim kartınız internet ayarlarını görmediği gibi yaptığınız ayarları da silebilir.

– Kesik olan hat nedeniyle normalden daha yavaş bir internet alabilirsiniz.

– Manyetiğinde işlem olan Sim kart telefonunuzda kapanmalara yol açabilir.

– Şarj tüketimi düzensiz olur ve telefonunuz şarjı olmasına rağmen kapanabilir. (Özellikle iPhone modellerinde)

– Sim kartınızda kayıtlı olan numaraların tamamanını göremeyebilirsiniz. Bazen de tamamını görse de tüm numaraları kopyalamayabilir.

– Telefonunuzdan mesaj gönderemeyebilir, mesaj alamayabilirsiniz.

– Telefonunuz kartı görse bile şebeke gelmeyebilir.

– 3G çalışmayabilir.

Kısacası Sim kartınızı görevini layıkıyla yapmayabilir. Bu yüzden biz ceplik.com olarak her zaman orjinal Sim kart kullanmanızı tavsiye ediyor. Bunun için operatörünüze başvurup üçlü sim kart talep etmeni en mantıklısı. Üçlü bir Sim karta sahip olduğunuzda, orjinali Nano Sim yani en küçüğü olacağından her boy için geçiş sağlayabilirsiniz.

Bu aşamada şunu da belirtmekte fayda var; GSM bayileri Sim kart kesme işlemini 3 ila 5 lira civarı yaparken, operatörler yedek hat için 15-20 lira civarı bir ücret talep ediyor. Son karar sizin!

7 thoughts on “Sim Kartın Kesilmesi Zararlı Mıdır?”
    1. Tabiiki olur. Telefoncularda çevirici aparatlar bulabilirsiniz. Ancak güncel bir telefon kullanıyorsanız hattınızın yedeğini çıkartmanızı öneririz.

  1. Sony Xperia C5 Ultra telefon aldim sim karti nano olarak kestirdim. Telefonum isiniyordu ve sarj tuketimi cok hizliydi (3000mAh) Sony Mobil Çağrı Merkezi’ni aradim telefonum isiniyor diye belirttim bana sim kartinizi kestirdinizmi dedi açıkçası ne alaka diyede hayiflandim fakat gercekten dogruymus kesme islemi sonrasi sıkıntı olabiliyormus

  2. benım telefon replika lg-3 d855 sim kartı sonradan kesıldı..şebeke çok zayıf geliyor hat turkcell yenıden rom attım olmadı sorun aynı batarya yada sım kartla alakalı olabılırmı.. ?

    1. Farkli bir kart ile deneyin. Ayni sorun devam ederse cihazda donanimsal bir sorun var demektir. Romdan kaynaklanmaz bu sorun genelde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir