Faturasız hat sahipleri internetten TL yüklerken dolandırıldı! TL yüklemek için ineternet sitesine kredi kartı bilgilerini giren cep telefonu sahipleri “İşleminiz gerçekleştirilemiyor, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz” uyarısına aldırmadan tekrar tekrar kontör yüklemeye çalıştılar. Asıl şoku ise kredi kartı ekstrelerini gördüklerinde yaşadılar. Birçok site şikayetler sonrası engellendi bu siteler için “Kimlik avı web siteleri, kendilerini, güvenebileceğiniz diğer web sitelerine benzeterek sizi kandırıp giriş bilginizi, şifrenizi veya diğer hassas verilerinizi vermenizi sağlamak üzere tasarlanmış sitelerdir” uyarısı yayınlandı.

www.sikayetvar.com’un haberine göre faturasız hat sahiplerini internette büyük bir tehlike bekliyor. Cep telefonu hatlarına TL yüklemek isteyenler internetteki kimi dolandırıcı internet sitelerine takılıyorlar. Bu sitelere kart bilgilerini, son kullanma tarihini, CCV numarasını, 3D şifresini, anne kızlık soyadını ve kimi özel bilgilerini veren hat sahipleri “yükle” butonuna bastıklarında “İşleminiz gerçekleştirilemiyor, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz” uyarısı ile karşılaşıyor. Bu uyarı sonrası aynı işlemi defalarca deneyenler de az değil. Dolandırıcılar hat sahiplerinin bilgilerini alıp hesaplarından yüklü miktarlarda para çekiyor. Kredi kartı hesap özetleri gelince dolandırıldığını anlayan vatandaşlar hem bu siteleri yetkililere şikayet ettiler hem de benzer şikayetlerin yaşanmaması için uyardılar.

Her Tıka 206 TL Almışlar

“Şehir dışındaki kızıma TL yüklemek isterken dolandırıldım. İnternette ‘kontör yükle’ diye arama yaptım. Kontör yüklenildiği belirtilen siteye kart bilgilerimi ve özel bilgilerimi girip yükle butonuna bastım. ‘Ulaşılamıyor’ şeklinde bir uyarı mesajı çıktı. Hata sandım birkaç defa daha girdim. Her tıkladığımda kredi kartımdan 206 TL çekmişler.Ben hafta sonu bile çalışıyorum 2 çocuk okutuyorum paramı gönderin.”

“Hırsızlık Yapıyorlar”

“Bu site güya kontör yükleme sitesi. Bu siteye girdikten sonra bilgim dışında 184,20 TL’lik alışveriş yapılmış. Resmen bilgileri alıp hırsızlık yapıyorlar. Bilginiz olsun arkadaşlar.”

Hata Uyarısı Vererek Defalarca Para Çektiler!

“İnternetten TL yüklemesi gerçekleştirmek için işleme başladım kart bilgilerimi, tutarı, bankamdan bana gelen 3D güvenlik şifresini girerek işleme onay verdim. Sayfada işleminizi gerçekleştiremiyoruz lütfen daha sonra deneyin diye bir ibare geldi. Bende aynı işlemi bir defa daha denedim ve gene aynı sonuç bende TL tutarını değiştirerek üçüncü kez denedim ve aynı sonuçla karşı karşıya kalınca daha uğraşmadım. Olaydan bir kaç gün sonra bankamdan aradılar ve dolandırıldığımı bildirdiler. Yükleme için girdiğin tutarların dışında bir tutar çekildiğini belirtince haksız kazanç olduğu ortaya çıktı şikayetçiyim.”

Kimlik Avına Dikkat!

Cep telefonu sahiplerinin gönderdiği şikayetler sonrası kimi internet sitelerine erişim engellendi. Bu sitelere giriş yapılmak istenildiğinde “Kimlik avı web siteleri, kendilerini, güvenebileceğiniz diğer web sitelerine benzeterek sizi kandırıp giriş bilginizi, şifrenizi veya diğer hassas verilerinizi vermenizi sağlamak üzere tasarlanmış sitelerdir” şeklinde uyarı çıkıyor.

sikayethaber.com

One thought on “Sanal Kontör Dolandırıcılığına Dikkat!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir