Samsung’dan 6,3″ ekranlı yeni Galaxy Mega

Samsung, 6,3 inç (16 cm) ekranlı yeni Galaxy Mega model akıllı telefonunu tanıttı.

Güney Kore merkezli şirket, telefonun geniş ekranı sayesinde video izleme ve aynı anda iki uygulama olanağının arttığını belirtti.

Samsung, 2011’de piyasaya sürdüğü Galaxy Note modeli ile “phablet” olarak ifade edilen ve cep telefonunu tablet boyutuna yaklaştıran büyüklükte telefonların yaygınlaşmasını sağladı.

Bu modeller tahmin edilenden daha popüler oldu. Fakat bir uzman Samsung’un bu son modelinin fazla cesurca bir girişim olduğunu ifade etti.

Samsung, Android işletim sistemine sahip Galaxy Mega modelinin yüksek çözünürlü ekrana sahip olduğunu söylüyor; ancak tanıtımı yapan yetkili, 720 mi yoksa 1080 piksel mi olduğu konusunda net bilgi vermedi.

Güney Koreli bir başka şirket Pantech ise en geniş ekranlı ve tam yüksek çözünürlü akıllı telefonu 5,9 inç (15 cm) ekranlı Vega No 6 modeli ile kendisinin ürettiğini iddia ediyor.

Çin merkezli Huawei ise 720 piksel çözünürlüğe sahip en geniş ekranlı telefonun 6.1 inç (15,5 cm) Ascend Mate modeli olduğunu belirtiyor.

Samsung, büyüklüğüne rağmen yeni modelinin hala cebe ve ele sığacak boyutta ve hafiflikte olduğunu (199 gr) vurguladı.

Ancak firma tedbir olarak yeni modelin 5,8 inç ekranlı daha küçük alternatifini de sunuyor.

Samsung Galaxy Mega, Avrupa ve Rusya’da Mayıs ayında piyasaya sürülecek.


Teknoloji alanında danışmanlık yapan Davies Murphy Grubu, Android piyasasında müşterilerin artık telefon ve tableti tek bir cihazda görmek istediklerini vurguladı.

Ancak uzmanlar akıllı telefonun nerede bitip tabletin nerede başladığı konusunda belirsizlik olduğu ve telefon fonksiyonlarından taviz verilmesi gerekebileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

2012’deki telefon satışlarının %30,3’ünü gerçekleştiren Samsung en popüler akıllı telefon üreticisi oldu.


%19,1 pazar payı ile ikinci sırada yer alan Apple’ın ise en geniş ekranlı telefonu 4 inç (10 cm) boyutunda.

Kaynak: BBC

Author: Halil Akgül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir