Samsung Marka Telefonlarda Ekran Görüntüsü Alma

Günümüz telefonları, bilgisayarlarda bulunan bir çok özelliği barındırır ve bir çok işleve imkan tanır. Bunlardan biri de ekran görüntüsü alma yani diğer bir adıyla screenshot özelliği. Bu özellik bilgisayarda bulunan ‘print screen sysrq’ tuşunun yaptığı işlemin aynısını telefonunuz için mümkün kılar.

Ekran görüntüsü alma, ekran fotoğrafı çekme, ekran görüntüsü kaydetme ya da yakalama, screenshot gibi bir çok farklı şekilde adlandırılan bu özellikle, o an akıllı telefonunuzun ekranında bulunan görüntüyü kaydedebilir, üzerinde düzenleme yapabilir ya da paylaşabilirsiniz.

Günümüz akıllı telefonlarının bir çoğunda olduğu gibi Samsung marka telefonlarda da ekran görüntüsü alma özelliği mevcuttur ve diğer markalardan farklı olarak standart(Corby 2 gibi) veya Bada(Wave serisi) işletim sistemi kullanan modellerinde de mevcuttur. Samsung’un hemen tüm telefonlarından ana ekrana geçiş için bir tuş(home) bulunduğundan tüm modeller için aynı yöntem kullanılır.

Ekran görüntüsü alabilmek için telefonun fiziksel tuşlarından yararlanmanız gerekir.

samsung telefonlarda ekran görüntüsü alma

Samsung marka telefonlarda ekran görüntüsü alabilmek için ana ekran(home) ve açma-kapama(kilit) tuşlarına birlikte basın ve kısa bir süre bekleyin. Yani yapmanız gereken tuş kombinasyonu ana ekran(home) tuşu + açma-kapama(kilit) tuşu şeklindedir.

İşlemi başarıyla gerçekleştirdiğinizde yukarıdaki durum çubuğunda ekran görüntüsünün alındığına dair uyarıyı ve fotoğraf çekildiğine dair hareketlenmeyi görür ve bir deklanşör sesi duyarsınız.

Yakaladığınız ekran görüntüsünü telefonunuzun galerisinde yer alan ‘Screenshots’ albümünde bulabilirsiniz.

Author: Tayfun Sağır

13 thoughts on “Samsung Marka Telefonlarda Ekran Görüntüsü Alma

  1. Ekran görüntüsü kaydı başkalarının telefonuma bakıp bakmadığını öğrenmek için kullanılabilirmi

  2. Orta tuşu bozuk olduğu için olmasi mümkün değil ama elimi ekranin üzerinden kaydirinca çekiyodu ama simdi çekmiyor ekran resmini .. Telefonu fabrika ayarlarina döndürdum ondan olabilirmi ? Nasıl düzeltebilirim?

  3. başka bir kombinasyon daha görmüştüm farklı bir sitede o işe yaramamıştı bu kombinasyon işe yaradı teşekkür ederim.. ( galaxy grand duos)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.