Samsung Star S5233 – S5233A – S5230 – S5230A gibi modellerde programsal sorun yaşıyorsanız veya telefon kilidi – sim kilidiniz unuttuysanız telefona yeniden yazılım yükleyerek bu sorunları aşabilirsiniz.

Önemli Not: Bu makalede anlatacağımız yükleme işlemi Wi-Fi olmayan Star modelleri içindir. Wi-Fi yani S5230W veya S5233W modeli bir telefonunuz varsa lütfen buraya göz atın.

Başlamadan önce lütfen ihtiyacınız olan bilgilerin yedeğini alın ve bataryanızı şarj ederek en az %50 olmasını sağlayın.  Yükleme işlemi telefonunuzu sıfırlayacaktır.

İhtiyacımız olan dosyalar:

MultiLoader & S5230 Firmware

Dosyayı indirip bir klasöre çıkardığımızda aşağıdaki resimde gördüğümüz dosyalarımız olacak.

s5230 star dosyalar

Multiloader_v5.56 programını açıp aşağıdaki gibi işaretleme ve dosya seçimlerimizi yapıyoruz.

1: MSM6250/MSM6250A
2:Boot Change – Full Download – Master Rom
3: BOOTFiles
4:apps_compressed.bin
5:Rsrc_S5230_Open_Benelux_PRO.rc1
6: Rsrc2_S5230(Low).rc2
7: FactoryFs_S5230_Open_Benelux_PRO.ffs

s5233a yazılım yükleme

Dosya seçimi işaretlemeleri doğru yaptığınızdan eminseniz telefonu yükleme için hazırlamaya başlayabiliriz. Telefonu kapatıyoruz ve telefon kapalıyken ses açma + güç(açma-kapama) tuşlarına basıp biraz basılı tutuyoruz. Ekranda Download Mode yazısı gelecektir. tuşları bırakıp telefonu usb kablosu ile bilgisayara bağlıyoruz. Telefon kısa bir donanım yüklemesi yapacaktır. Eğer donanım yüklemesi esnasında hata verirse veya sizden yükleme yapmanız istenirse lütfen bilgisayarınıza Kies’i kurun. Buradan indirebilirsiniz.

Telefonu bağladıktan sonra programda Port Search butonuna basıp bağlantının yapılıp yapılmadığına bakıyoruz. Ready yazısı çıkarsa herşey tamam demektir. Şimdi Download butonuna basıp yükleme işlemini başlatabiliriz. Yükleme işlemi 5-10 dakika sürebilir. Yükleme işlemi bittiğinde programın sağ köşesindeki açıklama bölümünde All files completed! yazısı çıkar. Telefonu usb kablosundan ayırın. Telefon keni kendine açılmazsa lütfen bataryasını sökün ve normla şekilde açın. Telefon Flemenkçe dilinde açılacaktır. Ayarlarda Türkçe dilini seçebilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT: Yüklemeden sonra telefon sürekli Download Mode‘ta açılırsa bataryayı çıkarın 2-3 dakika sonra güç ve kamera tuşlarına basrak telefonu açın.

25 thoughts on “Samsung Star S5230 ve S5233 Yazılım Yükleme – Güncelleme”
 1. merhaba 5233 vardı,,
  dediğiniz gibi işlemleri yaptım.
  ama sürüm 5230 oldu baz ozellikler kayboldu ne yapalım şimdi

  1. halil bey kamera da callıstırmaya calısınca ters yazılar ıle bır seyler yazıyor kılıtlenıyor ,
   yardımmm

   1. halil bey benim elimde samsung gt s 5270k telefon modeli mevcut olup bu telefonun hafızasında numaralarım bulunmaktadır. ancak telefonun ekranı bozuk mu bilmiyorum ama cihazı acarken açılış sesi gelmektedir. söz konusu telefonun ekranının tamir edilmeden acaba hafızada bulunan numaraların yedeğini alma şansım var mı? yoksa ilaha ekranının tamir edilmesi mi? gerekli

    1. elinizde bu söz konusu telefona ait ekran bulunmakta mı? bu konuda yardımcı olursanız sevinirim yardımcı

     1. Açılış sesi geliyorsa telefon çalışıyor demektir. Ekran değişirse görüntü de gelecektir büyük ihtimalle Ancak bu modelin ekranı yok elimizde maalesef.

      1. bu telefonun hafıza kartını kaybettim acaba fotoğrafları ve videoları geri alma şansım olurmu?

 2. merhaba ustam ben s5230 modeline yazılımı attim bataryayı cikardim açiliş ekraninda yüklenme oluyor sonun biraz öncesine gelio öyle kaliyor cihaz acilimiyor gt-s5230 samsung yazısında kalıyor yardımcı olurmusunuz

 3. şuu boot u yapamıyorum kabloyla bağlamama rağmen çıkmıyor orda bilgasayar okuyor ama çıkmıyor

 4. yazılımı yükledim cihaz simden dolayı otomatik türkçe oldu ama dokunmatik çalışmıyor

 5. arkadaşlar şimdi beni iyi dinleyin . Telefonda download yazısı çıkıyorsa sistem yükleme yapmanıza gerek yok sadece telefonunuzu şarza takın . yarımsaat bekleyin sonra açma tuşuna basarken aynı anda tuş kilidi tuşuna basılı tutun ozamn telefonuz açılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir