Samsung Smart Lock Nedir? Nasıl Kullanılır?

Smart Lock‘un en kısa ve en net tanımını ” Android cihazınızı belirli durumlarda otomatik olarak ekran kilidi açılacak şekilde ayarlamanızı sağlayan özelliktir” diye yapabiliriz. Smart Lock  Android Lollipop (Android 5) ile hayatımıza girip ondan sonra gelen tüm güncel Android sürümlerinde mevcuttur.

Samrt Lock özelliğini kullanabilmeniz için telefonunuza bir kilit koymalısınız. Aksi durumda zaten yönetilecek bir kilit olmayacaktır. Telefonunuza koyduğunuz  Desen, PIN, Şifre, İris Tarama, Yüz Tanıma veya Parmak izi kilitlerini ekran her karardığında veya belirlediğiniz sürenin dolmasından sonra telefonu tekrar kullanmak istediğinizde bu kilidi girmeniz, uygulamanız gerekmektedir.

Sürekli telefona şifre girmekten, kendinizi tanıtmaktan bıktıysanız belli şartlar oluştuğunda kilidin kendiliğinden açılmasını sağlamak için Güvenli Kilit Ayarlarına girip Smart Lock’u aktif edebilirsiniz. Ayrıca Ayarlara girdikten sonra arama çubuğuna “Smart Lock” yazarsanız menüye ulaşabilirsiniz.Smart Lock, en güncel Android sürümde şu an 4 seçenek sunmaktadır. (Cihaz özelliklerine göre seçenekler çoğalıp azabilir.)

1: Üzerinizde olduğunu algılama

Bu seçeneği aktifleştirdiğinizde cihaz üzerinizdeyken kilidi açık kalır. Telefon sensörleri sayesinde cihazın taşındığını algılar ve telefon u taşıdğınız sürece ekran kilitlenmez. Telefon bir yere (düz zemine) bırakıldığını algılarsa kilitlenir.

2: Güvenilen Yerler

Bu seçenekte cihazın kilidinin açılacağı konumu eklemeniz gerekir. Güvenilen yer olarak eklediğiniz konuma giriş yaptığınız algılandığında ekran kilidiniz otomatik olarak açılacaktır. Bu seçeneği kullanmak için konum ayarının açık olması gerekmektedir. Ayrıca bu seçenek çok sağlıklı çalışmamaktadır.

3:  Güvenilen Cihazlar

Yakındayken bu cihazın kilidini açık tutması için cihaz ekleyebileceğini bu seçenek ile kullanmış olduğunuz akıllı saat, bluetooth kulaklık vb. telefona bağlanabilen cihazları güvenli cihaz olarak ekleyip bağlantı olduğu sürece ekran kilidinin açık olmasını sağlayabilirsiniz. Bağlantı kesildiğinde telefon kendini kilitleyecektir.

4:  Voice Match


Türkçe olarak kullanılamayn bu seçenek ise sesinizi tanıyıp ekran kilidini açabilen bir fonksiyon.

Telefon ile çok fazla meşgul oluyorsanız Smart Lock ekran kilidi derdinize son verebilir.  Android cihazların belki de en kullanışlı fonksiyonu olan Smart Lock’u denemenizi kesinlikle öneriyoruz.

Author: Halil Akgül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.