Samsung S7710 Galaxy Xcover 2 Format Atma

Samsung S7710 Galaxy Xcover 2 telefonunuza yazılımsal olduğunu düşündüğünüz problemlerden, tek seferde veri ya da ayar sıfırlaması için veya ekran kilit desenini unutmak-bloke etmek gibi nedenlerden dolayı format atmak isterseniz bunu aşağıda anlatacağımız yöntemlerle yapabilirsiniz.

Format atma, telefonunuzda donma, takılma, yavaşlama, uygulama-işletim sistemi hataları gibi yazılımsal olması yüksek ihtimal olan sorunlar için ilk denenmesi gereken yoldur. Ayrıca ekran kilit deseni ya da güvenlik kodu unutulmuş, bloke edilmiş telefonlar da yine bu yöntemle sıfırlanarak, açılabilir.

Formatlama işlemi telefona sonradan yüklenen tüm veri ve uygulamaları sileceğinden, işlem öncesi mümkünse veri yedeği alın. Telefonu iyice şarj edip, en az %50 seviyesine getirmek de işlem sırasında telefonun düşük şarj dolayısıyla kapanarak zarar görmesini engeller. İşlem öncesi isterseniz hafıza ve sim kartlarınızı çıkarabilirsiniz.

Galaxy Xcover 2, Android 4 işletim sistemi kullanan bir telefon ve format yöntemleri diğer Samsung modelleriyle benzer şekildedir. Kullanabileceğiniz iki farklı yöntemden ilki için telefonun menüsüne erişebiliyor olmanız gerekir; Menü> Ayarlar> Yedekle ve sıfırla> Fabrika verilerine sıfırla> Telefonu sıfırla> Her şeyi sil yörüngesini izleyip onay verdiğinizde telefon sıfırlama işlemini yapar ve kurulum için yeniden başlar.

İkinci yöntem ise ekran kilit deseni ya da güvenlik kodunu unutma-bloke etme veya uygulama hatalarından dolayı açılmada sıkıntı veren, menüye erişime engel olan telefonlar için en etkili yol olan donanımdan format seçeneğidir. Bunun için telefonun fiziksel tuşlarını kullanıp, telefonun onarım moduna(recovery mode) ulaşmalısınız.

Telefonu kapatın ve ses açma, ana ekran(home) ile açma-kapama(kilit) tuşlarına basarak  telefonu açın. Görselde de anlatmaya çalıştığımız üzere yapılması gereken tuş kombinasyonu; ses açma tuşu+ ana ekran(home) tuşu + açma-kapama(kilit) tuşu şeklinde.

galaxy-xcover2-s7710-hard-format-atma

Telefon açılıp, marka model bilgisinin yazdığı ekran belirdiğinde açma-kapama(kilit) tuşundan parmağınızı çekerek, diğerlerine basmaya devam edin.

Xcover 2 bir süre sonra onarım ekranına(recovery mode) ulaşacaktır. Burada dokunmatik çalışmaz.

Ses kısma tuşu yardımıyla ‘wipe data/factory reset‘ seçeneği üzerine gelin ve açma-kapama(kilit) tuşuyla onaylayın.


Yeni gelecek ekran teyit amaçlıdır; yine ses kısma tuşuyla ‘yes-delete all user data‘ seçeneği üzerine gelerek açma-kapama(kilit) tuşuyla onaylayın.

Telefon sıfırlama işlemini otomatik olarak yapar ve ilk ekrana döner. Burada cihazı yeniden başlatma yapmadan önce, ‘wipe partition‘ seçeneğini de aynı mantıklı onaylamak, telefonun ön belleğinin de temizlenmesini sağlar.

Son olarak ‘reboot system now‘ seçeneğini açma-kapama(kilit) tuşuyla onaylamak, cihazı temizlenmiş olarak yeniden başlatır. Kurulumu yaptıktan sonra telefonu yeni gibi kullanabilirsiniz.


Author: Tayfun Sağır

1 thought on “Samsung S7710 Galaxy Xcover 2 Format Atma

  1. çok teşekkür ederim.sorunumu sayenizde çözdüm.çok basit anlatmışsınız çok kolaylıkla yaptım..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir