Samsung S7582 Galaxy S Duos 2 telefonunuzu rootlayarak telefondaki uygulamaların donanım erişimlerini ve izinlerini kontrol edebilirsiniz. Bazı uygulamalar daha fazla RAM veya CPU kullanımı için programlanmış olabilirler. Telefonunuzda root yetkisi yoksa izin verilen limiti kullanmak zorundadırlar. Root lu bir telefonda ise bu limiti aşıp uygulamanın istediği kullanıma izin verebilirsiniz.

Root işlemi telefonunuzu garanti kapsamı dışına çıkaracaktır. Garantili bir telefonunuz varsa işlem yapmadan önce bunu göz önünde bulundurun. İşlem esnasında telefonunuzun kapanmaması için bataryayı şarj edip en az %50 seviyesine getirin.

Not: Root programı bazen virüs uyarısı vermektedir. Program virüslü değildir ancak işlem boyunca lütfen antivirüs programınızı devre dışı bırakın. Aksi tAktirde işlem başarısız olacaktır.

Not 2: Yaptığımız denemeler sonucu Android 4.2.2 yüklü bazı cihazların vRoot ile rootlanmadığını tespit ettik. Eğer vRoot ahata verirse lütfen makalenin sonunda CWM root işlemini yapını.

Not 3: Bu cihazı Kingo Android Root programı ile de başarıyla rootladık.

Not 4: Bu cihazı iRoot programı ile de başarıyla rootladık.

Birinci yöntem olarak vRoot programı ile telefonu nasıl rootlayabileceğinizi anlatacağız. İşlem esnasında telefon sürücülerinin otomatik yüklenebilmesi için bilgisayarınızda Kies programının kurulu olması gerekmektedir. Bilgisayarınızda Kies yoksa buradan indirip kurun. Programın açık olmasına gerek yok sadece kurulu olsun.

İhtiyacınız olan dosya:

– vRoot S7582

Dosyayı indirip kurun. (Antivirüs programınızın devre dışı olduğundan emin olun.)

Telefon menüsünden ayarlara girip geliştirici seçeneklerinden USB Hata Ayıklamayı işaretleyin.

vRoot programını açın ve telefonu usb kablosuyla bilgisayara bağlayın.

Telefonu bilgisayara bağladığınızda ilk resimde de gördüğünüz gibi sürücü yüklemesi başlayacaktır. Bu işlem 5 dakikayı geçebilir. Lütfen yüklemenein bitmesini bekleyin. Sürücüler yüklendiğinde ikinci resimde görülen ROOT butonu aktifleşecektir. ROOT butonuna tıklayın ve işlemin bitmesini bekleyin. Çıkan uyarılara Evet/Tamam diyin. Kısa bir süre sonra üçüncü resmi göreceksiniz. Bu telefonunuz rootlandı demektir. USB kablosunu telefondan çıkarabilirsiniz.

CWM Root

Telefonunuzu vRoot ile rootlayamıyorsanız cwm ile rootlamanız gerekecek.

1:  s7582recovery.tar

2:  Odin Downloader

3:  UPDATE-SuperSU-v1.34

1 ve 2 nolu dosyaları winrar ile bir klasöre çıkarın. 3 nolu dosyayı hafıza kartınızın içine atın.

Telefonu kapatın. Telefon kapalıyken ses kısma + home(orta tuş) + güç(açma-kapama) tuşlarına beraber basın ve basılı tutun. Ekranda Samsung logosunu görünce güç tuşunu bırakıp diğer tuşlara basmaya devam edin. Biraz sonra ekranda ingilizce yazılar göreceksiniz. Tuşları bırakın bir kes ses açma tuşuna basın. Bu işlem telefonu Download Mode’una alacaktır. Telefonu usb kablosuyla bilgisayara bağlayın. Sürücülerin yüklenmesini bekleyin.

Odin programını açın. Bilgisayar telefonu görmüşse ID:COM kutucuğunda bağlanılan com port numarası gözükecektir. PDA butonuna tıklayıp indirmiş olduğunuz recovery.tar.md5 dosyasını seçin.

Start butonuna basarak yükleme işlemini başlatın. Yükleme bittiğinde PASS yazısını göreceksiniz ayrıca telefon kendini yeniden başlatacaktır.

7582 root

Telefon açıldığında geri kapatın. Hafıza kartınızı telefona takın.

Telefon kapalıyken ses açma + home(orta tuş) + güç(açma-kapama) tuşlarına beraber basın ve basılı tutun. Ekranda Samsung logosunu görünce güç düğmesini bırakın diğerlerine basılı tutmaya devam edin. biraz sonra telefon Recovery Mode’a geçecektir. Recovery seçeneklerini gördüğünüzde tuşları bırakın.

Ses kısma tuşu yardımıyla install zip seçeneğinin üzerine gelip güç tuşuna basın.

choose zip from sdcard seçeneğinin üzerine gelip tekrar güç düğmesine basın.

Hafıza kartına atmış oldğunuz UPDATE-SuperSU-v1.34.zip dosyasını seçin ve tekrar güç düğmesine basın.

yes seçeneğinin üzerine gelip tekrar güç düğmesine basın.

Kısa bir yükleme işlemi gereçekleşecektir.

Go Back ile geri gelip reboot system now seçeneği ile telefonunuzu yeniden başlatın.  Telefonunuz rootlanmış bir şekilde açılacaktır.Menüde SuperSu uygulamasını göreceksiniz.

ÖNEMLİ NOT: Odin ile CWM yüklemenize rağmen eski sistem recovery mode açılıyorsa Odin programının Auto Reset seçeneğini kaldırıp yeniden yükleyin. PASS yazısını görünce bağlantıyı kesin bataryayı söküp takın ve recovery moda alın.

3 thoughts on “Samsung S7582 Galaxy S Duos 2 Root Yapma”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir