Samsung S5301 Galaxy Pocket Plus Root Yapma

Root işlemi ile Samsung S5301 Galaxy Pocket Plus model cihazınızda süper kullanıcı konumuna gelebilirsiniz. Süper kullanıcı olmak size telefon yazılımında değişiklik yapma ve donanom erişimine izin ver hakkını sunar.

Telefonu rootladığınızda telefona Superuser isimli bir uygulama kurulacaktır. Bu uygulama ile diğer uygulamaların erişim izinlerini kontrol edebilirsiniz. Root yetkilerini kullanmak için yapmanız gereken şey amacınıza uygun uygulama bulmaktır. Örneğin telefonunuzdaki gereksiz uygulamaları silmek veya taşımak isterseniz buradaki uygulamayı kullanabilirsiniz.

Root işlemi telefonunuzu garanti kapsamı dışına çıkaracaktır. Garantili bir cihazınız var bunu göz önünde bulundurun. Telefon sürücülerinin otomatik yüklenebilmesi için bilgisayarınızda Kies programının kurulu olması gerekmektedir. Bilgisayarınızda Kies yoksa lütfen buradan indirip kurun ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

İhtiycınız olan dosyalar:

1: Odin Downloader

2: recovery_upd.tar.md5

3: Root_Superuser_3.1.3_Busybox_1.20.2-Update1-signed

Her üç dosyayı da indirip 1. ve 2. dosyayı winrar veya winzip ile bir klasöre çıkarın. 3. dosyayı hafıza kartınızın içine atın.

Telefonu kapatın. Telefon kapalıyken ses kısma + home(orta tuş) + güç tuşlarına beraber basıp basılı tutun. Ekrana Samsung logosu gelince güç tuşunu bırakıp diğer tuşlara basmaya devam edin. Biraz sonra ekrana ingilizce yazılar gelecek. Tuşları bırakıp bir kere ses açma tuşuna basın. Bu işlem telefonu Download Mode‘una alacaktır. Telefonu download modundayken usb kablosu ile bilgisayara bağlayın. Sürücülerin yüklenmesini sağlayın.

Odin programını açın. Telefon sürücüleri başarılı şekilde yüklenmiş ve bilgisayar ile bağlantı kurulmuşsa programın ID:COM kutucuğunda bağlanılan com port numarası gözükür.


ssamsung s5301 glaxy pocket plus cwm yükleme

PDA butonuna tıklayıp indirmiş olduğunuz recovery_upd.tar.md5 dosyasını seçin. İşleme başlamak için Start butonuna tıklayın. Kısa bir yüklemeden sonra telefon kendini yeniden başlatacaktır. Telefon açıldığında usb kablosunu çıkarın ve telefonu geri kapatın.

Hafıza kartınızı telefona takın. Telefon kapalıyken ses açma + home(ev) + güç tuşlarına beraber basın ve bsılı tutun. Ekrana samsung logosu gelince güç tuşunu bırakıp diğer tuşlara basmaya devam edin biraz sonra telefon recovery ekranına geçecektir. Recovery seçeneklerini gördüğünüzde tuşları bırakın.


Ses kısma tuşu yardımıyla apply update from external storage seçeneğinin üzerine gelip güç tuşuna basın. Hafıza kartına attığınız dosyayı(Root_Superuser_3.1.3_Busybox_1.20.2-Update1-signed) bulup üstüne gelin ve tekrar güç tuşuna basın. Kısa bir işlem gerçekleşecektir. Şimdi ../ üstüne gelip güç tuşuna basın ve reboot system now ile telefonu yeniden başlatın. Telefon açıldığında menüye bakın Superuser uygualamasını göreceksiniz.

Not: Cihazınızı ayrıca Kingo Android Root programını da kullanarak rootlayabilirsiniz.

Author: Halil Akgül

31 thoughts on “Samsung S5301 Galaxy Pocket Plus Root Yapma

 1. hocam süpersin ya root attıktan sonra telefona format attım attıktan sonra silinmedi hala duruyor çok sağol.

 2. hocam ben yaptımda Root_Superuser_3.1.3_Busybox_1.20.2-Update1-signed bunuda doğrudan hafıza kartına attım yani rar olarak attım da sonra yaptım diğer adımları gözükmedi acaba rar olarak aatıtğım içinmi oldu rarı açındada içinde böyle dosya yok farklı dosyalar var yardımcı olursanız sevinirim.

   1. çok sağolasun hocam.Allah razı olsun. Oldu çok sağol. Şimdi bu oldu ya her şey daha iyi oldu değil mi

    1. şu anda telefona root atmış olduk değil mi ya ben bi değişiklik göremedim hocam ya sorun mu varki yoksaherkezde böylemi oluyor.

 3. Eyvallah hocam allah razı olsun. :) Hiçbir sıkıntı olmadan gerçekleşti. Bu arada bilgisayara bağlanmıyorsa googleye gt-s5301 driver yazıp indirin kurun.

  1. Kies kurulu ama kapalı olsun. , bilgisayarınızın ana Usb bağlantılarını kullanın, başka bir kablo(orjinal) deneyin. Hiçbir şekilde sonuç alamazsınız başka bir bilgisayar deneyin. Yapabileceğimiz öneriler bunlar.

    1. Makalede ‘İhtiyacınız olan dosyalar’ bölümünün hemen üstünde yazıyor. Okuyun lütfen!

  1. Yukarıdaki makaleyi zaten yardımcı olabilmek için yazdık. Dikkatlice okursanız işlem çok basit. Ekstra bir yardımda bulunmaya çalışsak da yukarıdakilerden farklı bir şey söylemeyeceğiz.

  1. makalede anlatılan işlemleri okuyun ve ihtiyacınız varsa işlemi yapın. makale dışında herhangi bir şey yapmayın.

 4. Öncelikle Yazınız için teşekkürler. Fakat benim bi sorunum var. Download modunda açtım usb yi bağladım bilgisayara sürücüler yüklendi. Kies programında bağlanıyor deyip duruyor. Odin programı görmüyor telefonu. ne yapmam lazım.

  1. Tamam sorunu hallettim tşk ederim. Yalnız bana bi şekilde daha yardımcı olabilirsiniz. Ben telefonun ramini arttırmak istiyorum telefon biraz kasıyor. Kasmaması için ne yapabilrim.

 5. Telefonu download moduna alıyorum ancak telefon hiçbir yükleme yapmıyor. Bu yüzden de ODIN’DE ID:COM kutucuğunda hiçbir şey çıkmıyor.
  Şu şekilde yapıyorum: Download modundayken telefona usb kablosunu takıyorum. Bilgisayar yazılımı bulmaya çalışıyor ama başarılı olamıyor.
  Verdiğiniz bütün programları indirdim. Kies’i kurdum ama yapamadım.
  “Downloading…Do not turn off target” yazısı çıkıyor öylec kalıyor.
  Ne yapabilirim acaba?

  1. Kies açıksa kiesi kapatın. Sürücüler yüklenmiuorsa bilgiaayarınızı kapatıp açın ve tekrar deneyin. Tüm bunlara rağmen olmuyorsa telefon soketinde sıkıntı olmuş olabilir.

   1. Tmmdır superuser kuruldu telefona hepsi tamamlandı :)
    Peki ben imei atmak istiyorum. Telefonu kıbrıstan getirdim. Nasıl yapabilirim acaba?

    1. İmei için box olması lazım. Teknik servislerde bulunur. Orjinal samsung telefonlarına box olmadan imei atılamıyor.

     1. Çok özür dilerim ama farklı samsung modellerde box olmadan bunu yapan arkadaşlarım vardı. Bu durum s5301’e mi ait bir durum?

      1. Android işletim sistemine sahip samsung modellerinin box olmadan imei onarımından geçtiğini duymadım henüz. Eski telefonlarda yapmışsa bilemiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir