Samsung P5510 Galaxy Tab 2 10.1 model tablet bilgisayarınızı ağır çalışma, donma, kasılma, uygulama hataları, açılmama, ekran desen kilidini bloke etme ya da unutma gibi nedenlerden dolayı formatlamak-sıfırlamak isterseniz aşağıda anlatacağımız yöntemlerden herhangi birini kullanabilirsiniz.

Samsung P5510 mobil işletim sistemlerinden Android 4 versiyonunu kullandığından formatlama biçimi de akıllı telefonlarla benzerlik gösterir. İşleme başlamadan önce tablet bilgisayarınızı iyice şarj edin ve en az %50 olmasını sağlayın. Cihazınız işlem esnasında yetersiz şarj seviyesinden dolayı kapanırsa umulmadık sonuçlar doğabilir. Ayrıca işlem sonrası tüm bilgileriniz silineceğinden mümkünse verilerinizin yedeğini alın.

Formatlama-sıfırlama işlemini gerçekleştirebilmek için iki farklı seçeneğiniz bulunmakta. Bunlardan ilki için telefonunuzun menüsüne erişebiliyor olmanız gerekir. Tablet üzerinden Menü> Ayarlar> Yedekle ve sıfırla> Fabrika ayarlarına sıfırla> Cihazı sıfırla> Tümünü sil yörüngesini izleyip, onay verdiğiniz taktirde tablet bilgisayarınız sıfırlanmak üzere kapanır, formatlama işlemini otomatik olarak yapar ve temizlenmiş bir biçimde yeniden açılır.

İşlemin ikinci seçeneği ise ekran kilit desenini unutmak veya bloke etmek ya da uygulama hatalarından ötürü açılmayan cihazlar için en geçerli olanı donanımsal format. Bu yöntem için aşağıdaki görselde aktarmaya çalıştığımız gibi tablet pc’nizin tuşlarını kullanmanız gerekecek.

galaxy tab 2 10.1 hard reset

 

Tablet bilgisayarınızı kapatın ve kısa bir süre bekleyin. Daha sonra ses kısma tuşu ve açma-kapama(kilit) tuşlarına basarak tableti açın. Samsung logosu ve model numarasının bulunduğu ekran geldikten sonra açma-kapama(kilit) tuşundan parmağınızı çekerek, ses kısma tuşuna basmaya devam edin. Bir süre sonra Android robot belirecektir, burada ses kısma tuşunu da bırakabilirsiniz. Android robot sonrası sistem ekranı (recovery mode) belirecektir. Bu ekranda dokunmatik çalışmaz., ses kısma tuşu yardımıyla ‘wipe data/factory reset’ seçeneği üzerine gelerek açma-kapama tuşuyla onaylayın. Yeni gelen ekran teyit amaçlıdır; yine ses kısma tuşu yardımıyla ‘yes– delete all user data’ seçeneği üzerine gelerek yine açma-kapama tuşuyla onay verin. Cihaz sıfırlama işlemini otomatik olarak yapar ve ilk sistem ekranına geri döner. Burada açma-kapama tuşuyla ilk sıradaki ‘reboot system now’ seçeneğini onaylamanız cihazın normal olarak yeniden başlamasını sağlar. Artık tabletiniz temizlenmiştir ve yeniden kişiselleştirmeye müsaittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir