Samsung N7500Q Galaxy Note 3 Neo Detaylı İnceleme

Samsung Galaxy Note 3 Neo… Ne tablet kadar büyük ne de akıllı telefonlar kadar küçük bir kategori; phablet… Ve bu piyasanın tartışılmaz en büyük ismi Samsung’un modellerini çeşitlendirmek adına sunduğu modellerden biri Note 3 Neo. Galaxy Note 3’e alternatif, uygun fiyatlı model. Peki Note 3 Neo nasıl bir telefon, kullanıcıya neler sunuyor, kimlere hitap ediyor, kimler tercih etmeli, kimler uzak durmalı? Makalemizde bu ve benzeri sorulara cevap vermeye çalışacağız.

İnceleme öncesi Note 3 Neo’nun teknik özelliklerine ve Note 3 ile arasındaki farklara göz atmak için renkli bağlantıları kullanabilirsiniz.

Note 3 Neo büyük ekranlı akıllı telefon sevenler için iyi bir alternatif. Note 3’e göre fiyatının daha düşük olması da en belirgin avantajı. Ancak bir çok avantajına nazaran bazı kusurları da mevcut. Note 3 sahibi olmak isteyip, Note 3’e bütçesi yetmeyenler düşünebilir ancak bu kategori dışındakiler alternatifleriyle iyi bir kıyas içine girmeli.

Note 3 Neo genel manada bakıldığında üst düzey bir telefon ancak bazı noktalarda beklentiyi karşılamadığı kesin. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki Note 3 Neo’nun donanımsal bir çok parçası kalite olarak Note 3’ün gerisinde. Örneğin Note 3’de piyasanın en iyi işlemci üreticisi Qualcomm’un işlemcisi kullanılmışken, Note 3 Neo’da Samsung’un kendi işlemcisi Exynos marka işlemci kullanılmış. Bu ve buna benzer bir çok fark var iki ürün arasında. Şimdi adım adım buna benzer tüm durumları inceleme altına alalım…

TASARIM
Note 3 Neo tasarım açısından ailenin karakteri gereği Note 3’e çok benzer. Bazı ufak farklar dışında genel olarak aynı ve Samsung Galaxy serisi izleriyle dolu.

Bulunduğu seviyedeki akıllı telefonlara bakıldığında tasarımı için başarılı denilebilir. Ancak bariz bir çekiciliği yok! Eğer kenar çıtaları uzun ömürlü olursa, bu telefon için başarılı sayılabilir. Bilindiği gibi Samsung Galaxy serisinde genellikle yan, kenar çıtaları çok çabuk deforme oluyor.

Arka kapak Note 3 gibi deriye yakın bir malzeme ile üretilse tasarım çekiciliği daha üst seviyelere taşınabilirmiş. Tasarım açısından görebildiğimiz en net kusur bu!

Galaxy-Note-3-Neo-artilari-eksileri

YAZILIM VE DONANIM
Üst seviye tüm telefonlarda olduğu gibi Note 3 Neo da ciddi yazılım ve donanım geliştirmeleriyle geliyor. Aslında daha önce geliştirilmiş ve Note 3 Neo’da toplanmış geliştirmeler de diyebiliriz. Genellikle Samsung’un Android cihazlarıyla alakalı çok fazla kusur bulamayız ancak Note 3 Neo’da bir eksiklik de burada karşımıza çıkıyor; işletim sistemi Android 4.3 ve şu an görünürde, planlanmış bir versiyon güncellemesi söz konusu değil. Yani telefon Android 4.4.2 veya Android 5 gibi üst versiyonlara güncellenmeyecek! Ancak yine işletim sistemi hata düzeltmeleri, bazı ek özellikler gibi zaman zaman çeşitli güncellemeler alacak.

İşletim sistemi bu telefon için oldukça yeterli. Telefonu yorabildiğimiz kadar yorduk ve uzun test sürecinde çok az hata aldık. Çoklu pencere gibi özellikler de bu esnada gayet başarılı bir şekilde çalıştı. Donanımlarıyla oldukça stabil çalışan telefonda, uzun süre önce ana ekrana dönerek, çıkış yaptığınız bir uygulamaya kaldığınız yerden başlamak için telefonu kapatmamanız yeterli. Uygulamalar oldukça uzun süre açık kalabiliyor. Örneğin bir oyun oynadınız ve başka bir işlev için ana ekran tuşuyla direk çıkış yaptınız, 4-5 saat sonra kaldığınız yerden oyuna devam etmeniz mümkün.


Asfalt 8 Airborn gibi güçlü oyunlarda telefonun performansı oldukça yeterli! Telefonun ısınmasına da sadece bu şekilde güçlü oyunlarda rastladık. Çok yoğun işlemlerde dahi telefon ısınmadı. Ancak oyunlarda az da olsa ısınma oluyor.

Neo’da canımızı sıkan bir ayrıntı, diğer bir çok Android telefon için de geçerli; uygulama güncellemeleri. Telefonu test ettiğimiz dönemde Google Play Store üzerinden indirilmiş uygulamalara sürekli olarak güncelleme geldi ve neredeyse ıskalamadan her gün bir güncelleme bildirimiyle karşılaştık. Wi-fi üzerinden otomatik ayarlanmış bu güncellemeler kendiliğinden yapılıyor olmasa gerçekten çekilmez olabilirdi!

Telefonun işlemci, Ram, görüntü birimi gibi tüm önemli donanımları bize yeterli geldi. Yazılımsal olarak da net bir kusurla karşılaşmadık. Bu yüzden bu başlık için, beklentiler bağlamında kendisini başarılı sayabiliriz.


KAMERA , GÖRÜNTÜLEME ve MÜZİK
İncelememizin bu bölümünde önemli bir hayal kırıklığı ve önemli bir başarıyı bir arada bulacaksınız; kamera yetersiz, telefonun dışarıya verdiği ses oldukça iyi!

Evet, telefonun kamerasını bir çok farklı ayarla denememize rağmen iyi bir sonuç alamadık. Yani telefon üzerinden görüntülemeler zaman zaman kısmen başarılıyken, bilgisayar ortamına aktarılan görüntüler oldukça başarısız. Note 3 Neo’nun kamerası orta seviye bir telefon kalitesinde.

Telefon görüntüleme açısından oldukça iyi. Görüntü akışları hızlı, göz yormayan cinsten, net ve keskin. Video ve fotoğraf görüntülemesi açısından parasının hakkını veriyor.

Bu başlıkta son olarak ses ve müzik deneyimine yer vereceğiz. Samsung bir yanlıştan dönerek, geri dönüşleri doğru şekilde tecrübe edebilmiş ve telefonun hoparlörünü arka taraftan alt bölüme almış! Bu da Note 3 Neo’nun dışarıya verdiği sesi oldukça güçlü olmasını sağlayarak, cepte daha rahat duyulmasına imkan vermiş. Bu bizim görebildiğimiz en ciddi geliştirme oldu.

Telefonun kulaklığa verdiği ses açısından müzik performansı da diğer Galaxy serisi üyeler gibi iyi. Akıllı telefonlar arasından sıyrılan bir performans sunmasa da yeterli. Kendinize özgü bir kulaklıkla müzik performansını kişiselleştirebilirsiniz.

Galaxy-Note-3-Neo-alinir-mi

İNTERNET DENEYİMİ
Akıllı telefonlar söz konusu olduğunda en önemli ayrıntılardan biri de internet kullanımı! Note 3 Neo bu açıdan beklentilere karşılık verebiliyor. Sayfa yüklemeleri ve indirmeler yeterli seviyede hızlı. Üst düzey bir telefonun performasını veriyor. Üründe dahili kalem(S-Pen) olması da büyük ekrana hakimiyeti arttırıyor. Bu açıdan Note 3 Neo’da internet kullanımı oldukça zevkli.

İnternet konusunda Note 3 Neo bizi hiç yarı yolda bırakmadı. İstediğimiz tüm tepkileri rahatlıkla alabildik. Bu yüzden internet kullanımı Note 3 Neo tercihinde gerçek bir etken olabilir!

ŞARJ PERFORMANSI
Her incelememizde bu başlık altına farklı bir yorum yapmayı umuyoruz ancak mümkün olmuyor. Yine aynı cümleleri kurmaktan biz de sıkıldık fakat henüz akıllı telefon bataryalarında hatrı sayılır bir iyileşme olmadı.

Note 3 Neo’da tıpkı diğer akıllı telefonlar gibi kullanıcıya ortalama 1 gün şarj süresi sunuyor. Kablosuz bağlantıları kapatmak, internet tüketimini manuel ayarlamak, ekran parlaklığını düşürmek ve ekran kullanımını azaltmak gibi ekstra önlemlerle şarj süresini 2 güne çıkarmak mümkün ancak bu da akıllı telefon kullanımının mantığına biraz ters! O yüzden Note 3 Neo’dan ekstra bir şarj performansı beklememelisiniz.

KUTU İÇERİĞİ
Note 3 Neo’nun kutu içeriği Note 3’le hemen hemen aynı! Veri kablosu ile USB başlıktan oluşan, iki parçalı şarj cihazı, kulaklık ve S-Pen için yedek uçlardan oluşan kutu içeriğine garanti belgesi ile kullanım klavuzu gibi evraklar eşlik ediyor.

Note 3 Neo kutu içeriğindeki en başarılı detay yedek S-Pen uçları. Zira bu uçları şu sıra bulmak oldukça zor! Onun haricindeki içeriğin bir ekstrası yok, klasik bir üst seviye akıllı telefon kutu içeriği!

Samsung-Galaxy-Note-3-Neo-nasil-bir-telefon

FİYAT/PERFORMANS – SONUÇ
Samsung N7500Q Galaxy Note 3 Neo, 
Samsung ticari stratejisini çok iyi yansıtan bir model. Bir çok farklı ihtiyaç ve farklı bütçe grubuna göre ürünler piyasaya süren Samsung’un ara modellere verdiğini önemi çok başarılı bir şekilde gösteriyor.

Galaxy Note 3 Neo için Note 2’nin üstü diyebiliriz. Telefon Note 2’den daha kararlı çalışıyor. Ancak Note 3 modelinin altında kaldığından beklentileri en üst seviyede tutmamakta fayda var.

İşletim sisteminin görünürde bir güncellemeye tabi olmaması ilk belirgin eksisi. Bunun yanında kamera yeterli performans sunamıyor.

S-Pen kalemin sağladığı ergonomi, hoparlörün şarj soketinin yanına alınmış olması, büyük ekran sevenler için ideal ekran boyutu, kararlı çalışıp sürekli hata vermiyor olması gibi artıları dikkat çekenler.

Bizce fiyatı biraz daha aşağıda tutulabilirmiş. Bu şekilde Note 2’nin artık sıfırlarını bulmakta zorlanan kullanıcıların ciddi yönelimi söz konusu olabilirdi. Note 3’le fiyat farkının en azından şu anki seviyede sabitlenmesi de ürün için başarı sayılabilir.

Sonuç olarak Note 3 Neo için başarısız bir telefon demek doğru olmasa da hayal kırıklıklarını ciddi seviyede olduğunu söylemekte yarar var. Yine de parasının hakkını verdiği düşünüldüğünde alınmaması için herhangi bir sebep yok. Ancak bütçenizi biraz daha zorlayabilirseniz tabiiki Note 3 düşünülmesi gereken ilk seçenek olur. Bunun yanında marka bağımlılığına takılan bir kullanıcı değilseniz, diğer seçenekler arasında da iyi bir kıyaslama yapmalısınız! 

Author: Tayfun Sağır

8 thoughts on “Samsung N7500Q Galaxy Note 3 Neo Detaylı İnceleme

 1. Sa abi bn bu telefon var imeisi 0049 dusmus nasil cozebiliriz? *#0011# yaptigim zaman imei certi fail yazi varmi bi bilginiz?

  1. as.eğer cihgaz kurcalanmamışsa yazılım yüklemeyi deneyin. yazılım yüklemesi ile düzelmezse cert yedeği yüklenmesi lazım ki sanırım cert yedeği yok. bu durumda temiz bir başka cihazın cert dosyası yüklenirse kullanılabilir duruma gelir.

   1. Abi cihaz kurcalanmadi hic ben simdi yarin eger yazilim yukledikten sonra imei duzelmezse bi yerden cert dosyasi bulup atarim ama bu cert dosyas i tam olarak neye yariyodu abi baska bi telefonun imeisi mi geliyodu telefona bunu bana biraz aciklayabilirmisin rica etsem ?

    1. Mert sen standart bir kullanıcıysan yani teknik servis değilsen ve elinde box yoksa, söz konusu işlemi yapamazsın zaten.

 2. Benim telefonum not 3 neo telefonumun ekranın da ki sarj resmi beyaz normalde yeşil di ama telefon birden kapandı ve beyaz oldu ve şarjı da kullanmadim halde bitiyor ve yeni aldım üstelik nasıl eski haline getirebilir sizce yardimci olurmusunuz.?

  1. telefonu güncelleştirip 4.4.2 ya da lolipop 5 yapmışsınız. bu sürtümlerde beyazdır. telefonuı kapatıp şarjı full doldurun. sonra açın ve tekrar şarja takın yine %100 yapın ve öyle deneyin.

   eski haline getiremezsiniz.

    1. yüklediğiniz bir uygulama buna sebep oluyor olabilir, uygulamalarınızı kontrol edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir