Samsung Marka Android Tabletlere Format Atma

Samsung marka Android işletim sistemli bir tablete yazılımsal olduğunu düşündüğünüz sebeplerden, tek seferde veri ya da ayar sıfırlaması yapmak için veya güvenlik kodu-ekran kilit deseni engellemeleri aşmak amacıyla format atmak isterseniz bunu aşağıda anlatacağımız yöntemlerle yapabilirsiniz.

İşlem öncesi lütfen mümkünse veri yedeği alın ve tablet şarjının en az %25 olmasını sağlayın. 

Aşağıdaki yöntem Android 4 işletim sistemi kullanan tüm Samsung marka tablet bilgisayarlar için geçerlidir ve formatlama yöntemleri aynı işletim sistemini kullanan Samsung marka mobil cihazlarla benzerlik gösterir. Yine bir çok farklı versiyon(Android v2.3, Android v3.3 gibi) kullanan tablet de bu yöntemle formatlanabilir. Genel olarak iki farklı yöntem bulunur.

Formatlama işlemi için iki farklı yöntemden size en uygun olanını kullanabilirsiniz. İlk yöntem için menüye erişebiliyor olmanız gerekir. Menü> Ayarlar> Genel> Yedekle ve sıfırla> Cihazı sıfırla> Her şeyi sil yörüngesini izleyin ve onay verin. Tablet  sıfırlama için kapanır ve temizlenerek yeniden başlar.

Diğer yöntem ise ekran kilit deseni, güvenlik kodu, işletim sistemi ya da uygulama hataları gibi nedenlerden menüye erişime imkan tanımayan cihazlar için en geçerli olan donanımdan format seçeneğidir. Bunun için cihazın fiziksel tuşlarından yararlanarak tabletin onarım moduna(recovery mode) ulaşmalısınız.

Cihazı kapatın ve görseldeki gibi ses açma, ana ekran(home) ile açma-kapama(kilit) tuşlarına basarak tableti açın.

Tuş Kombinasyonu: Ses Açma Tuşu + Ana Ekran(Home) Tuşu + Açma-Kapama(Kilit) Tuşu
samsung-android-tabletlere-hard-format-atma

Tablet açılıp marka-model bilgisini verdiğinde açma-kapama(kilit) tuşunu bırakarak, diğerlerine basmaya devam edin.

Bir süre sonra tablet onarım ekranına ulaşacaktır. Burada dokunmatik çalışmaz.

Ses kısma tuşuyla ‘Wipe data / factory reset‘ seçeneği üzerine gelin ve açma-kapama tuşuyla onaylayın.


Yeni gelecek ekran işlem onayı içindir; yine ses kısma tuşuyla ‘Yes – delete all user data‘ seçeneği üzerine gelin ve yine açma-kapama tuşuyla onaylayın.

Bu aşamada tablet sıfırlama işlemini otomatik olarak yaparak, ilk ekrana döner. Burada aynı mantıkla ‘Wipe cache partition‘ seçeneğini onaylamak, cihazın ön belleğini temizleyecektir.

Son olarak ‘Reboot system now‘ seçeneğini açma-kapama tuşuyla onaylamak cihazı yeniden başlatacaktır.


İşlem tamam! Tabletiniz artık yeniden kuruluma hazır.

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir