Samsung Marka Android Tabletlerde Ekran Görüntüsü Alma

Samsung marka Android bir tabletinizin ekranında bulunan görüntüyü kaydedip, galeriye eklemek ve daha sonra üzerinde düzenleme yapmak ya da paylaşımda bulunabilmeniz mümkün.

Ekran görüntüsü alma özelliği akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazların büyük çoğunluğunda dahili olarak bulunur. Ekran görüntüsü kaydetme, ekran fotoğrafı çekme, ekran görüntüsü yakalama, screenshot gibi bir çok farklı şekilde adlandırılan bu özellikle, o an cihazın ekranında bulunan görüntüyü kayıt altına almak mümkün oluyor.

Samsung marka, Android işletim sistemi kullanan tüm tablet modellerinde ekran görüntüsü alma yöntemi aynıdır. Ancak dahili kalemi bulunan modeller için bazı ekstralar söz konusu olabilir. Aşağıda anlatacağımız yöntem tabletlere olduğu gibi akıllı telefonlara da uygulanabilir.

Samsung’un en genel, en kullanılabilir yöntemi tuş kombinasyonu yapmaktır. Bunun için görüntüsünü yakalamak istediğiniz ekrandayken, görseldeki gibi ana ekran(home) ve açma-kapama(kilit) tuşlarına birlikte basın ve kısa bir süre bekleyin.

samsung-android-tablet-ekran-goruntusu-alma-

Tabletiniz sensörlerini kullanan bir modelse tabletinizin hareket özelliğiyle de ekran görüntüsü alabilmeniz mümkün. Bunun için Ayarlar’ bölümünden tabletin ‘Hareket’ özelliğini aktif hale getirmelisiniz. Hareket özelliği açık konumdayken, görseldeki gibi avuç içinizi tablete dik gelecek şekilde ekranın sağ köşesine koyun ve sola doğru kaydırın.

Yukarıda da anlattığımız gibi, eğer tabletin dahili bir kalemi varsa, ekran görüntüsü alma işlemini kalemin üstündeki tuşa basılı tutup, ekrana dokunarak da yapabilirsiniz.

Herhangi bir yöntemi başarıyla gerçekleştirirseniz, ekranda fotoğraf çekimine benzer bir hareketlenme görerek, bir deklanşör sesi duyarsınız.

Yakaladığınız görüntüyü tabletinizin galerisindeki ‘Screenshots’ bölümünde bulabilirsiniz.

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir