Samsung J500F Galaxy J5 Nasıl Rootlanır?

Samsung J500F Galaxy J5 modelini rootlayarak Android işletim sisteminde  değişiklik yapma yetkisi elde edebilirsiniz.  Bu yetki ile normalde yapılması engellenen birçok işlemi yapabilirsiniz. Root hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz “Root Nedir?” konusuna bakabilirsiniz.

Android 6.0.1 yüklü Samsung J500F Galaxy J5 modelini rootlamak için cihaza TWRP modifiye recovery modunu yükleyip SuperSu kurulumunu gerçekleştireceğiz. Bu yükleme telefonun garantisini bitirecektir. Anlatacağımız işlem sadece Android 6.0.1 yüklü J500F modeli içindir. Farklı bir sürüm veya modele sahipseniz lütfen bu işlemi yapmayınız.

Rootlama işlemi telefonunuzdaki tüm kişisel bilgi ve verilerinizi silebilir.  Varsa önemli bilgilerinizi yedekleyin. Sürücülerin otomatik yüklenebilmesi için Kies 3 veya Smart Switch  programını yüklemenizi öneririz. Kies programını kurduktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Kies kapalı durmalı. Eğer otomaik açılırsa siz programı kapatın.

ÖNEMLİ NOT: İşlemlere başlamadan önce lütfen eğer varsa cihazın OEM kilidini açın. OEM kilidini Geliştirici Seçeneklerinden açabilirsiniz.

İhtiyacınız olan dosyalar:

1: Odin Downloader

2: J500F Root

Dosyaları indirip winrar yardımıyla bir klasöre çıkarın. 2. klasörde bulunan SuperSu dosyasını  telefona hafızasına atın.

Yazılım yükleme işlemine başlamak için telefonu Download Mode‘a almalısınız. Telefonu kapatın ve ses kısma, ana ekran(orta tuş) ile güç(kilit) tuşlarına basarak telefonu açın. Download moda geçiş için bir teyit ekranı ile karşılaşacaksınız. Bir kez ses açma tuşuna bastığınızda telefon Odin mode diye de adlandırılan moda geçecek ve işleme hazır hale gelecektir.


Download Moda alınmış telefonunuzu USB kablo yardımıyla bilgisayara bağlayın ve sürücülerin yüklenmesini bekleyin.

Sürücüler yüklendiyse ilk indirdiğiniz Odin programını açın ve ID:COM bölümünde cihazın gösterildiğinden emin olun. Program Odin tarafından görülmezse ID:COM bölümü boş olur. USB kablosunu çıkarıp, takarak programın cihazı görmesini sağlayabilirsiniz.

Buraya kadar her şey tamamsa yazılım yükleme işlemine başlayabiliriz. Görselde ki PDA kutucuğuna  indirmiş olduğunuz recovery dosyasını (recovery.tar.md5) ‘AP’ kısmında seçmelisiniz.
Yüklemeyi başlatmak için Start butonuna tıklayın. Yükleme işlemi bittiğinde telefon kendini yeniden başlatır.


Telefon kapatın. Telefon kapalıyken ses açma + home(orta tuş) + güç tuşlarına beraber basın. Ekrana Samsung yazısı geldiğinde güç tuşunu bırakın diğerlerine basmaya devam edin. Karşınıza TWRP ekranı gelecektir. Bu ekran dokunmatik bir ekrandır. Aşağıdaki işlemleri sırasıyla yapın.

TWRP ekranı gelmezse işlemleri baştan yapıp Odin penceresinde Options sekmesinde Auto Reboot tikini kaldırıp yükleme yapın. İşlem sonunda telefon kendini yeniden başlatmayacaktır. Bu durumda kabloyu çıkarıp  ses kısma + home + güç tuşuna basın telefon ekranı karardığında ses kısmayı bırakıp ses açmaya basın. TWRP ekranı gelecektir.

 • İlk resimde en altta bulunan Swipe to Allow Modifications çubuğunu soldan sağa kaydırın. İkince resimdeki ekrana geçeceksiniz.
 • Install butonuna tıklayın.
 • Telefon hafıza attığınız SR3-SuperSU-v2.79-SR3.zip dosyasını bulun.
 • SR3-SuperSU-v2.79-SR3.zip dosyasının üzerine dokunun.
 • Ekranın altında bulunan Swipe to confirm Flash çubuğunu soldan sağa çekin.
 • Yükleme işlemi başlayacaktır. Done mesajını aldıktan sonra Reboot System butonu ile telefonu yeniden başlatın.

Telefon açıldığında menüde SuperSu uygulamasını göreceksiniz.

Author: Halil Akgül

13 thoughts on “Samsung J500F Galaxy J5 Nasıl Rootlanır?

 1. Hocam tüm işlemleri eksiksiz yaptım rootladım son işlemde KNOX DEVRE DIŞI BIRAKILIYOR kalıyor Yardımcı olurmusunuz extra neyapabilirim .

 2. Enter CS for MD5..
  Check MD5.. Do not unplug the cable..
  Please wait..
  Checking MD5 finished Sucessfully..
  Leave CS..
  Added!!
  Odin engine v(ID:3.1207)..
  File analysis..
  SetupConnection..
  Initialzation..
  Get PIT for mapping..
  Firmware update start..
  NAND Write Start!!
  SingleDownload.
  recovery.img
  merhaba:

  cihaz DOWNLOADİNG modunda

  ID:COM göstergesi Mavi yanıyor

  DOWNLOADİNG yazan yerin hemen altında
  Do not turn off target yazıyor en altta da içi boş bir çizgi bekle bkle hiçbir şey yok

  DOWNLADING Modunda bu şekilde kalıyor

 3. çok teşekkür ederim yazılanların hepsini yaptım oldu ama sanki video ile yazılarda bazı yerlerde küçük farklılıklar var gibi tuş kombinasyonları flan ama oldu sorun yaşamadım

 4. Abi pc telefonu normalde görüyor ama indirme modundayken görmüyor ve bu yüzden rootlayamıyorum

  1. Normal mod ve download mod soketin farklı pinlerini kullanır. Bilgisayar telefonu görmesine rağmen Odin görmüyorsa sürücüleri kontrol etmeniz lazım. Bilgisayar telefonu download modtayken hiç görmüyorsa telefon soketi arızalı olabilir. Yine de öncelikle başka bir bilgisayarda denemenizi öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir