Samsung J500F Galaxy J5 modeli cihazınızda tek parça yazılım yükleyerek sorunlarınızı çözemiyorsanız repair yani onarım romu dediğimiz bu romu deneyebilirsinzi. Repair Firmware olarak adlandırılan bu rom 5 parçadan oluşmaktadır. Orjinal romdur.

Yazılım yüklemesi cihazdaki tüm kişisel bilgi ve verilerinizi silecebilir. Yedek alma imkanınız varsa yedeklerinizi alın. Yükleme esnasında telefonun kapanmasını engellemek için de bataryayı şarj edip %50’nin üzerinde olmasını sağlayın.

Önemli NOT: Yükleme sonunda hata alıyorsanız en güncel romu bulup yüklemeniz gerekmektedir.

Anlatılan işlem sadece J500F modeli içindir. Farklı bir Galaxy J5 modeline sahipseniz lütfen yükleme yapmayınız. Ayrıca eğer IMEI numaralarınız orjinal değilse yükleme sonrası şebeke almayabilirsiniz. Bu durumda bir teknik servise uğramanız gerekebilir. Menüye ulaşabiliyorsanız Geliştirici Seçeneklerindeki OEM kilidinin açık olduğundan emin olun.

Telefonun bilgisayara ilk kez bağlıyorsanız sürücü sorunları yaşayabilirsiniz. Sürücülerin otomatik yüklenebilmesi için Kies programını yüklemenizi öneririz. Kies programını kurduktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Kies kapalı durmalı. Eğer otomaik açılırsa siz programı kapatın.

İhtiyacınız olan dosyalar:

1: Odin Downloader

2: J500FXXU1AOFA_OJV1AOFC_Arabic_v5.1.1_Repair_Firmware

Her iki dosyayı da indirip winrar yardımıyla bir klasöre çıkarın.

Yazılım yükleme işlemine başlamak için telefonu Download Mode‘a almalısınız. Telefonu kapatın ve ses kısma, ana ekran(orta tuş) ile güç(kilit) tuşlarına basarak telefonu açın. Download moda geçiş için bir teyit ekranı ile karşılaşacaksınız. Bir kez ses açma tuşuna bastığınızda telefon Odin mode diye de adlandırılan moda geçecek ve işleme hazır hale gelecektir.

Download Moda alınmış telefonunuzu USB kablo yardımıyla bilgisayara bağlayın ve sürücülerin yüklenmesini bekleyin.

samsung j500f repair firmware

Sürücüler yüklendiyse ilk indirdiğiniz Odin programını açın ve ID:COM bölümünde cihazın gösterildiğinden emin olun. Program Odin tarafından görülmezse ID:COM bölümü boş olur. USB kablosunu çıkarıp, takarak programın cihazı görmesini sağlayabilirsiniz.

Buraya kadar her şey tamamsa yazılım yükleme işlemine başlayabiliriz. Görselde işaretlendiği gibi dosya seçimlerini yapınız.

PIT: J5LTE_EUR_OPEN.pit
BL: BL_J500FXXU1AOFA_CL672792_QB5435089_REV00_user_low_ship_MULTI_CERT.tar.md5
AP: AP_J500FXXU1AOFA_CL672792_QB5435089_REV00_user_low_ship_MULTI_CERT_.tar.md5
CP: CP_J500FXXU1AOFA_CL672792_QB5435089_REV00_user_low_ship_MULTI_CERT.tar.md5
CSC: CSC_OJV_J500FOJV1AOFC_CL672792_QB5480340_REV00_user_low_ship_MULTI_CERT.tar.md5

Dosya seçimi yapıldığında program bir süre kendini hazırlar ve bu esnada ‘Start’ butonu aktif olmaz. Program göreve hazır olduğunda ‘Start’ butonu aktifleşecek, butona basın ve işlemi başlatın.

Sol taraftaki bilgi ekranında işleme dair bilgilendirmeler yapılacaktır. RES OK! yazısını görene kadar telefonun bağlantısını kesinlikle kesmeyin! İşlem bittiğinde telefon yeniden başlatılacak ve sol üst taraftaki bilgi ekranında yeşil renkli ‘PASS‘ yazısını görünecek. Bu bilgilendirme işlemin başarıyla tamamlandığı anlamına gelir. İlk açılış biraz zaman alabilir. Lütfen cihazın açılmasını bekleyin. Cihaz Recovery modta açılırsa wipe data factory seçeneği ile telefonu formatlayın.

Kurulumu yaptıktan sonra uygulama hatası alırsanız lütfen telefonunuzu formatlayın.

44 thoughts on “Samsung J500F Galaxy J5 Android 5.1.1 Repair – Onarım Yazılım Yüklemesi”
 1. Ben yazılımı 6.0.1 den 5.1.1e düşürdüm ancak bi hata ile karşılaştım ims service durduruldu diyo sim kartını takınca. Bunu nasıl çözerim yardım lütfen..

  1. Mesajlar uygulaması ile ilgili bir sorun olması lazım, telefonu formatlamanızı öneririrm ancak formatlamadan yapmak istiyorum diyorsanız Uygulamalardan mesajları bulup veri ve önbelleği temizleyin.

 2. Merhabalar

  Samsung J5 telefonumu epey zamandır rooted kullannıyorum. En son oreo custom rr rom’u yüklemek istiyorrdum. 6.01 MM yükledikten sonra TWRP ile recovery aldım. Yükleme sırasındaki hatalar yüzünden recovery ile 6.0.1 sürümüne bir kaç kez geri döndüm. Ancak 3. veya 5. geri dönüşümde sistemi reboot etmeden SUPERSU 2.67 (5.1.1) için olan sürümü TWRP üzerinden yükleme yaptım. (KAzara elbette). Bu noktadan sonra telefon orjinal romu bir daha çalıştırmadı. SD kartım çöktü bu nedenle recovery’yi kaybettim. Orjinal romu odin üzerinden yüklesemde samsung yazısında kitlenip bootloop yapıyor. Yapılabilecek herhangi birşey var mı ? TWRP ile herhangi bir custom rom’ u yüklemeye çalıştım malesef. TWRP’ nin 3.1.1 ve 3.2.1 sürümleri ile denedim, bu arada TWRP 3.2.1 ile telefonu çalıtırdığımda telefonun internal storage kısmına bilgisayardan ulaşıyorum. Bilmiyorum aklınıza gelen bir fikir var mı ?

   1. Repair rom’u yükledim. doğrudan ‘dm-verity verification failed’ hatası olan android recovery’ye yönlendirdi. Sonra tam olarak nasıl olduğunu tarif edemiyorum ‘apply cache update’ ile telefonu reboot yaptım. Açıldı kurulum sağlandı ancak sim kartı görmedi. Sonra tekrar açıp kapadım samsung yazısında takılı kaldı. Sonra tekrar recoveryden ‘apply cache update’ yaptım yine açıldı. Sonra yine gitti. Bir daha da geri gelmedi. Bu durumda emmc arızası demek doğğru olur mu ?

    Teşekkürler

   2. Tekrar Merhabalar ve Yardımınız için teşekkürler.

    Verdiiniz tavsiye ve fikir ile sorunu çözmeyi başardım.

    Durum şu ki telefonumdaki sorunu çözdüm. Sorun dediğiniz gibi emmc’ de dahası yazılımında ki formatının değişmi olabileceğin söylemiştniz. Dün en son repair yazılımı ile telefonu kısa süreli de olsa açtım ve ‘bilinmeyen baseband’ dahası sim kart hatası aslında bir dünya hata , bootloop duran aplikasyonlar falan filan hepsiyle karşılaştım. XDA forumda çözümü buldum.

    Samsung telefonların tamamında uygulanabilir olarak öncelikle telefon modelinize uygun TWRP yükleyerek buradan Advanced– Terminal’ den aşağıdaki iki satır komutu elle ve tek tek yazıyorsunuz.

    dd if=/dev/zero of=/dev/block/bootdevice/by-name/modemst1

    dd if=/dev/zero of=/dev/block/bootdevice/by-name/modemst2

    hemen ardından telefona odin üzerinden kurulum yaptıysanız bütün problem ortadan kalkıyor ve herşey eski haline dönüyor.

    Sorunun içeriği için linler:

    https://forum.xda-developers.com/galaxy-s5/help/solved-unknown-baseband-fixed-t3680402

    https://www.theandroidsoul.com/fix-empty-imei-corrupted-efs-no-sim-unknown-baseband-wifibluetooth-issues-restoring-twrp-backup/

 3. halil bey merhaba j500f bybass için sürüm düşürmeye çalıştığımda odinde sona yaklaşırken hata alıyorum sebebi nedir

 4. sa abi siteni çok beğendim sana birşey sorucam j500f modelde bir telefonum var androıd surumu 6.0.1 bu yazılımı yüklesem bir zarar verirmi.yani 5.1.1 i yüklesem

  1. Sürüm düşürme önerilmez, bazı cihazlar kesinlikle düşürmeye izin vermez. yüklenip yüklenimeyeceğini denemek lazım. Yükleme esnasında çökebilir, o zaman tekrar en güncel romu yüklemen lazım.

  1. sammobıl den kardesım orasını takıp et kolay gelsın oradan telefunan uygun romu ındır yukle hayırlı olsun uem acmayı unutma

   1. yazılım yüklendiği için reset atıyorsa yazılım ciazla uyumlu olmayabilir, en güncel romu bulup denemelisiniz. yükleden önce de böyleydi diyorsanız farklı bir sorun olabilir.

 5. dedıgınız ıslemı yaptım ama yuklemenın bıtmesıne az kala faıl hatası verdı bu durumda ne yapmam gerek

  1. biz sadece deneyip başarılı olduğumuz işlemleri sitemize yazıyoruz, aradığınız konunun sitemizde olup olmadığını öğrenmek için sitemizin sağ üst koşesindeki arama kutucuğunu kullanabilirsiniz.

   1. j500h ROOT_J500H_BY_ALOSYRIA_HALABTACh.tar root basarılı ama imei degişikligi yapamazsınız sadece cert dosyası ile ag sebeke süre uzatımı yababilirsiniz iyi çalışmalar
    mehmet01

       1. EVET YAZILIM UYUMLU OLMAYABİLİR HALİL BEY HANGİ YAZILIMLA DÜZELTEBİLİRİM ACABA?

        1. cihazın yaızlımı çöktüyse sammobile.com dan en son yayınlamış sürümü yükelrseniz düzelir. frp içinse net bir şey söylemek zor. denemeler yapmak lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir