Root işlemi cihazdaki Android işletim sistemini modifiye edebilmek için yapılır. Root yetkisini elde ettiğinizde işletim sisteminde kod veya uygulama aracılığı ile sistemde değişiklikler yapabilirsiniz. Örneğin sistemin kaldırılmasına izin vermediği bir uygulamayı kaldırabilirsiniz. Root hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz “Root Nedir?” konusuna bakabilirsiniz.

Samsung J320F modelini rootlamak için modifiye Recovery mod yüklemesi yapacağız. Bu yükleme cihazınızı garanti kapsamı dışına çıkaracaktır.  Farklı bir modele sahipseniz işlemi uygulamayın. Cihazınız ciddi yazılımsal zararlar görebilir.

Bu işlem cihazınızdaki tüm kişisel bilgi ve verilerinizi silebilir. Önemli bilgilerinizin yedeğini almanızı öneririm. Yükleme esnasında telefonun kapanmasını engellemek içinde batarya şarj seviyesini %50 civarında tutmaya çalışın.

Telefonun bilgisayara ilk kez bağlıyorsanız sürücü sorunları yaşayabilirsiniz. Sürücülerin otomatik yüklenebilmesi için Kies 3 veya Smart Switch  programını yüklemenizi öneririz. Kies programını kurduktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Kies kapalı durmalı. Eğer otomaik açılırsa siz programı kapatın.

ÖNEMLİ NOT: İşlemlere başlamadan önce lütfen eğer varsa cihazın OEM kilidini açın. OEM kilidini Geliştirici Seçeneklerinden açabilirsiniz.

İhtiyacınız olan dosyalar:

1: Odin Downloader

2: J320F TWRP Root

Her iki dosyayı indirip winrar yardımıyla bir klasöre çıkarın. BETA-SuperSU-v2.74.zip dosyasını telefon hafızasına atın.

Yazılım yükleme işlemine başlamak için telefonu Download Mode‘a almalısınız. Telefonu kapatın ve ses kısma, ana ekran(orta tuş) ile güç(kilit) tuşlarına basarak telefonu açın. Download moda geçiş için bir teyit ekranı ile karşılaşacaksınız. Bir kez ses açma tuşuna bastığınızda telefon Odin mode diye de adlandırılan moda geçecek ve işleme hazır hale gelecektir.

Download Moda alınmış telefonunuzu USB kablo yardımıyla bilgisayara bağlayın ve sürücülerin yüklenmesini bekleyin.

Sürücüler yüklendiyse ilk indirdiğiniz Odin programını açın ve ID:COM bölümünde cihazın gösterildiğinden emin olun. Program Odin tarafından görülmezse ID:COM bölümü boş olur. USB kablosunu çıkarıp, takarak programın cihazı görmesini sağlayabilirsiniz.

Buraya kadar her şey tamamsa yazılım yükleme işlemine başlayabiliriz. Görselde mavi kutu içerisine aldığımız gibi indirmiş olduğunuz recovery dosyasını (sm-j320fn_twrp_recovery_3.0.2-1.tar) ‘AP’ kısmında seçmelisiniz.
Yüklemeyi başlatmak için Start butonuna tıklayın. Yükleme işlemi bittiğinde telefon kendini yeniden başlatır.

Telefon kapatın. Telefon kapalıyken ses açma + home(orta tuş) + güç tuşlarına beraber basın. Ekrana Samsung yazısı geldiğinde güç tuşunu bırakın diğerlerine basmaya devam edin. Karşınıza TWRP ekranı gelecektir. Bu ekran dokunmatik bir ekrandır. aşağıdaki işlemleri sırasıyla yapın.

TWRP ekranı gelmezse işlemleri baştan yapıp Odin penceresinde Options sekmesinde Auto Reboot tikini kaldırıp yükleme yapın. İşlem sonunda telefon kendini yeniden başlatmayacaktır. Bu durumda kabloyu çıkarıp  ses kısma + home + güç tuşuna basın telefon ekranı karardığında ses kısmayı bırakıp ses açmaya basın. TWRP ekranı gelecektir.

 • İlk resimde en altta bulunan Swipe to Allow Modifications çubuğunu soldan sağa kaydırın. İkince resimdeki ekrana geçeceksiniz.
 • Install butonuna tıklayın.
 • Telefon hafıza attığınız BETA-SuperSU-v2.74.zip (resimde farklı gözüküyor olabilir) dosyasını bulun.
 • BETA-SuperSU-v2.74.zip(resimde farklı gözüküyor olabilir) dosyasının üzerine dokunun.
 • Ekranın altında bulunan Swipe to confirm Flash çubuğunu soldan sağa çekin.
 • Yükleme işlemi başlayacaktır. Done mesajını aldıktan sonra Reboot System butonu ile telefonu yeniden başlatın.

Telefon açıldığında menüde SuperSu uygulamasını göreceksiniz.

48 thoughts on “Samsung J320F Galaxy J3 2016 TWRP Root Yapma”
 1. ben supersu ile root yapmisdim ve custom binary blocked by frp lock root dan kaynaklimi rom danmi anlamadim bazi kaynaklar root bazilari rom diyor hangisi sizce

 2. çok teşekkür ederim çok fazla uygulama denedim telefonumu rootlayamadım bu sayede rootladım teşekkürler

 3. Hocam elimde j320f model bir cihaz var TWRP atınca failed yazısı geliyor.Android 6.0.1 sürümü olduğundan olabilir mi?

  1. OEM kilidinin açık olduğundan emin olun. Bu cihaz için yayınlanmış en güncel sürüm Android 5.1.1’dir, cihazda Android 6 yazıyorsa modifiye rom yüklüdür. Bu yüzden olabilir.

   1. oem kilidi açık ama hatayı veriyor box ilede denedim ondanda sona gelince hata aldım
    oem kilidi açık box ilede denedim ondada sna gelince hata veriyor gene aynı

  1. Bataryada yeteri kadar enerji olduğundan emin olun. Buna rağm3n sorun yaşıyorsanız yazılım yükleyip telefonu çalılır hale getirmeyi deneyin.

 4. Hocam ben rootladıktan sonra oem kilidini bilmeden kapattım sonra custom binary blocked frp lock yazısı çıktı sammobilden yazılım yükledim telefonu kurtardım şimdi yeniden root atıcam usb hata ayıklamayı kapatırsam bi sıkıntı çıkar mı merak ediyorum yanıtlarsanız sevinirm.

  1. Merhaba, cihaz rootlandıktan sonra OEM kilidinin açık olması gerekiyor, Kapatırsanız cihazı yeniden başlattığınızda cihaz açılmaz. USB hata ayıklamayı kapatabilirsiniz.

 5. hocam merhaba dediklerinizi yaptım ne uygulama indire biliyorum ne de sd karta taşı dediğimizde taşıya biliyorum. yardımcı olursanız çok sevinirim. TEŞEKKÜRLER

 6. hocam benim cihazda j320fn fakat şarjı tam bitince telefon kapanınca şarja takıp açıyorum açıldığında yalnızca acil aramalar diyor sebebi nedir bunun format attığımda düzeliyor tekrar

  1. Merhaba, böyle bir sorunu ilk defa duyuyorum ancak deneyebileceğiniz birkaç şey var.

   Batarya değiştirmek
   Yazılım yüklemek
   Farklı bir sim kart denemek

   Bunlara rağmen sorun devam ediyorsa anakart ile ilgili bir sorun olabilir. Bir teknik servisin bakıp arıza tespiti yapması gerekir.

 7. cihaz imei kayıtlıydı frp lock kalmıştı yazılım attım açıldı ama ağda kayıtlı değil hatası alıyorum yardımcı olabilirmisin

 8. TWRP 3.0.2.0 ile supersu.zip yüklüyorum işlem bittikten sonra SuperSU yüklensin mi diye soruyor. Onaylıyorum ama yükleme işlemi bitmeden twrp kapanıp restart yapıyor Samsung logosunda dönüp duruyor. 3.0.2.1 ile yükleyince de menüye gelmiyor. Çözemedim

    1. Her gün en az 3-4 adet cihaza root yaparım. Ama bu cihazı çözemedim. Vermiş olduğunuz dosyaları da denedim sonuç aynı. 5.1.1 repair yüklendi. OEM, USB Debug açıldı. ODİN ile twrp yüklendi. Birincisinda Autoreboot kapalı ikincisinde açık denendi. TWRP açıldı. SuperSU.zip yüklendi. Birincisinde cihaz yeniden başlatıldı ikinciisnde pil çıkartılıp takıldı. Sonuç aynı. Menüde SuperSU yok. Apk yüklendi Root erişimi yok

 9. hocam odinle yukleme yaptıktan sonra üst tarafta yeşil yazıyla recovery ıs not seadroit enforcıng yazısı cıkıyor hiç bir şekilde twrp ye girmiyor sebebi ne olabilir acaba

 10. general mobile tab 4 geri home tuşu yok bide bişey indiremiyoruz yardımcı olurmusunuz

  1. TWRP ekranı gelmezse işlemleri baştan yapıp Odin penceresinde Options sekmesinde Auto Reboot tikini kaldırıp yükleme yapın. İşlem sonunda telefon kendini yeniden başlatmayacaktır. Bu durumda kabloyu çıkarıp ses kısma + home + güç tuşuna basın telefon ekranı karardığında ses kısmayı bırakıp ses açmaya basın. TWRP ekranı gelecektir.

   1. Hocam dediklerini harfiyen uyguluyorum fakat yazılımı atıp pass yazısı geldikten sonra kabloyu çıkarıp manuel güç+orta+ses kısma yapıyorum ekran gidince güç+orta tuşa basılı tutarken ses kısmayı bırakıp ses açmaya geçip onu da basılı tutuyorum ama hiç bir şekilde twrp ekranı gelmiyor orjinal ekranı geliyor twrp değiştirdim odin değiştirdim sonuç aynı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir