Samsung J320F Galaxy J3 2016 TWRP Root Yapma


DİKKAT: Sitemizde anlatılan işlemlerin büyük çoğunluğu tarafımızca denenmiş olmasına rağmen %100 doğruluğunu garanti edemeyiz! Buna rağmen yapılan yanlış yüklemeler veya işlemler cihazınıza ciddi yazılımsal zararlar verebilir! Anlatılan işlemi yapıp, yapmamak sizin kararınıza bırakılmıştır. Ne yaptığınızdan emin değilseniz, lütfen konuya hakim birine danışın!

Root işlemi cihazdaki Android işletim sistemini modifiye edebilmek için yapılır. Root yetkisini elde ettiğinizde işletim sisteminde kod veya uygulama aracılığı ile sistemde değişiklikler yapabilirsiniz. Örneğin sistemin kaldırılmasına izin vermediği bir uygulamayı kaldırabilirsiniz. Root hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz “Root Nedir?” konusuna bakabilirsiniz.


Samsung J320F modelini rootlamak için modifiye Recovery mod yüklemesi yapacağız. Bu yükleme cihazınızı garanti kapsamı dışına çıkaracaktır.  Farklı bir modele sahipseniz işlemi uygulamayın. Cihazınız ciddi yazılımsal zararlar görebilir.

Bu işlem cihazınızdaki tüm kişisel bilgi ve verilerinizi silebilir. Önemli bilgilerinizin yedeğini almanızı öneririm. Yükleme esnasında telefonun kapanmasını engellemek içinde batarya şarj seviyesini %50 civarında tutmaya çalışın.

Telefonun bilgisayara ilk kez bağlıyorsanız sürücü sorunları yaşayabilirsiniz. Sürücülerin otomatik yüklenebilmesi için Kies 3 veya Smart Switch  programını yüklemenizi öneririz. Kies programını kurduktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Kies kapalı durmalı. Eğer otomaik açılırsa siz programı kapatın.

ÖNEMLİ NOT: İşlemlere başlamadan önce lütfen eğer varsa cihazın OEM kilidini açın. OEM kilidini Geliştirici Seçeneklerinden açabilirsiniz.

İhtiyacınız olan dosyalar:

1: Odin Downloader

2: J320F TWRP Root

Her iki dosyayı indirip winrar yardımıyla bir klasöre çıkarın. BETA-SuperSU-v2.74.zip dosyasını telefon hafızasına atın.

Yazılım yükleme işlemine başlamak için telefonu Download Mode‘a almalısınız. Telefonu kapatın ve ses kısma, ana ekran(orta tuş) ile güç(kilit) tuşlarına basarak telefonu açın. Download moda geçiş için bir teyit ekranı ile karşılaşacaksınız. Bir kez ses açma tuşuna bastığınızda telefon Odin mode diye de adlandırılan moda geçecek ve işleme hazır hale gelecektir.

Download Moda alınmış telefonunuzu USB kablo yardımıyla bilgisayara bağlayın ve sürücülerin yüklenmesini bekleyin.

Sürücüler yüklendiyse ilk indirdiğiniz Odin programını açın ve ID:COM bölümünde cihazın gösterildiğinden emin olun. Program Odin tarafından görülmezse ID:COM bölümü boş olur. USB kablosunu çıkarıp, takarak programın cihazı görmesini sağlayabilirsiniz.

Buraya kadar her şey tamamsa yazılım yükleme işlemine başlayabiliriz. Görselde mavi kutu içerisine aldığımız gibi indirmiş olduğunuz recovery dosyasını (sm-j320fn_twrp_recovery_3.0.2-1.tar) ‘AP’ kısmında seçmelisiniz.
Yüklemeyi başlatmak için Start butonuna tıklayın. Yükleme işlemi bittiğinde telefon kendini yeniden başlatır.

Telefon kapatın. Telefon kapalıyken ses açma + home(orta tuş) + güç tuşlarına beraber basın. Ekrana Samsung yazısı geldiğinde güç tuşunu bırakın diğerlerine basmaya devam edin. Karşınıza TWRP ekranı gelecektir. Bu ekran dokunmatik bir ekrandır. aşağıdaki işlemleri sırasıyla yapın.

TWRP ekranı gelmezse işlemleri baştan yapıp Odin penceresinde Options sekmesinde Auto Reboot tikini kaldırıp yükleme yapın. İşlem sonunda telefon kendini yeniden başlatmayacaktır. Bu durumda kabloyu çıkarıp  ses kısma + home + güç tuşuna basın telefon ekranı karardığında ses kısmayı bırakıp ses açmaya basın. TWRP ekranı gelecektir.

 • İlk resimde en altta bulunan Swipe to Allow Modifications çubuğunu soldan sağa kaydırın. İkince resimdeki ekrana geçeceksiniz.
 • Install butonuna tıklayın.
 • Telefon hafıza attığınız BETA-SuperSU-v2.74.zip (resimde farklı gözüküyor olabilir) dosyasını bulun.
 • BETA-SuperSU-v2.74.zip(resimde farklı gözüküyor olabilir) dosyasının üzerine dokunun.
 • Ekranın altında bulunan Swipe to cinfirm Flash çubuğunu soldan sağa çekin.
 • Yükleme işlemi başlayacaktır. Done mesajını aldıktan sonra Reboot System butonu ile telefonu yeniden başlatın.

Telefon açıldığında menüde SuperSu uygulamasını göreceksiniz.

21 Yorum

 1. osman dedi ki:

  cihaz imei kayıtlıydı frp lock kalmıştı yazılım attım açıldı ama ağda kayıtlı değil hatası alıyorum yardımcı olabilirmisin

 2. PCH Okuru dedi ki:

  oem klidi nasil aciliyor bi yaridmci olursaniz lütfen tesekkürler

 3. Abidin AYRANLI dedi ki:

  TWRP 3.0.2.0 ile supersu.zip yüklüyorum işlem bittikten sonra SuperSU yüklensin mi diye soruyor. Onaylıyorum ama yükleme işlemi bitmeden twrp kapanıp restart yapıyor Samsung logosunda dönüp duruyor. 3.0.2.1 ile yükleyince de menüye gelmiyor. Çözemedim

  • Abidin AYRANLI dedi ki:

   J320FN modeli

   • Halil Akgül dedi ki:

    sm-j320fn_twrp_recovery_3.0.2-1.tar
    UPDATE-SuperSU-v2.78-20160905010000.zip

    dosyalarıyla başarılı bir şekilde bu modeli rootladık.

    • Abidin AYRANLI dedi ki:

     Her gün en az 3-4 adet cihaza root yaparım. Ama bu cihazı çözemedim. Vermiş olduğunuz dosyaları da denedim sonuç aynı. 5.1.1 repair yüklendi. OEM, USB Debug açıldı. ODİN ile twrp yüklendi. Birincisinda Autoreboot kapalı ikincisinde açık denendi. TWRP açıldı. SuperSU.zip yüklendi. Birincisinde cihaz yeniden başlatıldı ikinciisnde pil çıkartılıp takıldı. Sonuç aynı. Menüde SuperSU yok. Apk yüklendi Root erişimi yok

 4. selim dedi ki:

  hocam odinle yukleme yaptıktan sonra üst tarafta yeşil yazıyla recovery ıs not seadroit enforcıng yazısı cıkıyor hiç bir şekilde twrp ye girmiyor sebebi ne olabilir acaba

 5. necmettin ulaş dedi ki:

  general mobile tab 4 geri home tuşu yok bide bişey indiremiyoruz yardımcı olurmusunuz

 6. necmettin ulaş dedi ki:

  çok tüşekkürederiz elinize zihninize sağlık

 7. FTDN dedi ki:

  TMM OLDU ÇOK TEŞEKÜR EDERİM

 8. FTDN dedi ki:

  TWRP GELMİYOR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir