Samsung Galaxy J3 (2016) akıllı telefonunuzun desen kilidini unuttuysanız veya bloke ettiyseniz, telefonunuzu sıfırlamak istiyorsanız uygulama hataları gibi yazılımsal sorunlar, hatalarla karşılaşmakta iseniz, format atma yöntemiyle bu sorunlardan kurtulmayı deneyebilirsiniz.

Galaxy J3 (2016)’ya format atmadan önce telefonunuzun şarjı en düşük %25 olmak zorunludur! Peki neden? Çünkü bu işlem uzun da, kısa da sürebilir. Eğer şarjınız düşük seviyede ise ve format atma işlemi sırasında kapanırsa, yazılımsal sorunlar oluşabilir, hatta belki bir daha açılmaz. Sim kartınızın veya hafıza kartınızın telefonda olmasında herhangi bir sakınca yoktur ve bu işlem telefonunuzu garanti dışı bırakmıyor.

Samsung Galaxy J3 (2016)’ya format atmak için 2 farkı yol bulunmakta ve birincisi menü üzerinde iken, ikincisi tuş formatı şeklindedir. İlk yöntem şu şekildedir. Menü üzerinden Ayarlar> Yedekle ve sıfırla> Fabrika ayarlarına sıfırla> Cihazı sıfırla> Tümünü sil. Son dokunuş ile birlikte telefonunuz kapanır ve sıfırlanmış bir şekilde yeniden başlar. Artık telefonunuzu kişiselleştirip, yeniden kullanabilirsiniz.

Diğer yöntem ise daha çok desen kilitlerinin bloke edilmesi gibi durumlar için kullanılsa da menüye erişemediğiniz her durum için bu yönteme baş vurabilirsiniz. Yapılacak işlem mantığı telefonun fiziksel tuşu ile kurtarma moduna (Recovery mode) üzerindedir ve ‘donanımdan format’ olarak adlandırılmaktadır.

Önemli Not: Android 5.1.1 sürümlü cihazlarda OEM kilidinin açık olması gerekmektedir. OEM kilidi açık değilse donanımdan formattan sonra Google hesabı isteyebilir.

Tuş formatın da uygulamanız gereken adımlar şu şekildedir. 

samsung-galaxy-j3-2016-Format-atma

 • Telefonunuzu kapatın ve ses açma, ana ekran(home) ile güç (kilit) tuşlarına birlikte basarak telefonu açın.
 • Telefon açıldığında, Samsung logosu gördüğünüzde güç tuşunu bırakarak, diğer tuşlara basmaya devam edin
 • Cihaz bir süre sonra Android robotun bulunduğu ekrana geçecek. Bu aşamada tuşları bırakınız, telefon renkli yazıların bulunduğu bir ekrana ulaşacak.
 • Kurtarma modunda dokunmatik çalışmamaktadır. Aşağı yukarı için ses açma-kısma tuşlarını, onaylamak için ise güç tuşunu kullanacağız.
 • Ses kısma tuşu ile ‘Wipe data /factory reset’ seçeneğinin üzerine gelin ve güç tuşu ile onaylayın.
 • Yeni ekran teyit amaçlıdır. Yine ses kısma tuşu ile ‘Yes–delete all user data’ seçeneğinin üzerine gelip güç tuşu ile onaylayın.
 • Galaxy J3 (2016) temizleme işlemini yapacak ve ilk ekrana dönecek. Bu aşamada ses kısma tuşu ile ‘Wipe cache partition’  seçeneğinin üzerine gelip güç tuşu ile onaylıyoruz. Bu uygulama akıllı telefonunuzun gereksiz ön belleğini temizleyecektir.
 • Son olarak yapacağımız işlem ilk sıradaki ‘Reboot system now’  güç tuşu ile onaylayalım. Cihazınız temizlenmiş olarak yeniden başlayacak. Kişiselleştirip yeniden kullana bilirsiniz.
3 thoughts on “Samsung Galaxy J3 (2016)’ya Nasıl Format Atılır?”
 1. Önemli Not: Android 5.1.1 sürümlü cihazlarda OEM kilidinin açık olması gerekmektedir. OEM kilidi açık değilse donanımdan formattan sonra Google hesabı isteyebilir.

  TAM TERSİ
  OEM kilidi açık ise format sonrası desen gmail hesabı vs. ister OEM kilidi kapalı ise istemez

  1. Açık ve kapalıdan kastınızın ne olduğuna bağlı değişir. Butonun yeşil yani açık olması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir