Samsung J200F Galaxy J2 Yazılım Yükleme

Samsung J200F Galaxy J2 modeli telefonunuzda formatla çözülemeyen sorunlar varsa yeniden yazılım yüklemesi yapmanız gerekecek. Yüklemesini anlatacağımız yazılım Android 5.1.1 sürümüne aittir.Orjinal Türkiye romudur. Ağustos 2016 itibarıyla en güncel olan yazılımdır.

Yazılım yüklemesi cihazdaki tüm kişisel bilgi ve verilerinizi silebilir. Yedek alma imkanınız varsa yedeklerinizi alın. Yükleme esnasında telefonun kapanmasını engellemek için de bataryayı şarj edip %50’nin üzerinde olmasını sağlayın.

Anlatılan işlem sadece J200F modeli içindir. Farklı bir Galaxy J2 modeline sahipseniz lütfen yükleme yapmayınız. Ayrıca eğer IMEI numaralarınız orjinal değilse yükleme sonrası şebeke almayabilirsiniz. Bu durumda bir teknik servise uğramanız gerekebilir. Menüye ulaşabiliyorsanız Geliştirici Seçeneklerindeki OEM kilidinin açık olduğundan emin olun.

Telefonun bilgisayara ilk kez bağlıyorsanız sürücü sorunları yaşayabilirsiniz. Sürücülerin otomatik yüklenebilmesi için Kies programını yüklemenizi öneririz. Kies programını kurduktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Kies kapalı durmalı. Eğer otomaik açılırsa siz programı kapatın.

İhtiyacınız olan dosyalar:

1: Odin Downloader

2: SM-J200F_1_20171208122801_4ufbtfq51u

Her iki dosyayı da indirip winrar yardımıyla bir klasöre çıkarın.

Yazılım yükleme işlemine başlamak için telefonu Download Mode‘a almalısınız. Telefonu kapatın ve ses kısma, ana ekran(orta tuş) ile güç(kilit) tuşlarına basarak telefonu açın. Download moda geçiş için bir teyit ekranı ile karşılaşacaksınız. Bir kez ses açma tuşuna bastığınızda telefon Odin mode diye de adlandırılan moda geçecek ve işleme hazır hale gelecektir.

Download Moda alınmış telefonunuzu USB kablo yardımıyla bilgisayara bağlayın ve sürücülerin yüklenmesini bekleyin.


Sürücüler yüklendiyse ilk indirdiğiniz Odin programını açın ve ID:COM bölümünde cihazın gösterildiğinden emin olun. Program Odin tarafından görülmezse ID:COM bölümü boş olur. USB kablosunu çıkarıp, takarak programın cihazı görmesini sağlayabilirsiniz.

Buraya kadar her şey tamamsa yazılım yükleme işlemine başlayabiliriz. Görselde işaretlendiği gibi dosya seçimlerini yapınız.

AP: J200FXXU3AQL1_J200FOJV3AQL1_J200FXXU3AQE1_HOME.tar.md5

Dosya seçimi yapıldığında program bir süre kendini hazırlar ve bu esnada ‘Start’ butonu aktif olmaz. Program göreve hazır olduğunda ‘Start’ butonu aktifleşecek, butona basın ve işlemi başlatın.


Sol taraftaki bilgi ekranında işleme dair bilgilendirmeler yapılacaktır. RES OK! yazısını görene kadar telefonun bağlantısını kesinlikle kesmeyin! İşlem bittiğinde telefon yeniden başlatılacak ve sol üst taraftaki bilgi ekranında yeşil renkli ‘PASS‘ yazısını görünecek. Bu bilgilendirme işlemin başarıyla tamamlandığı anlamına gelir. İlk açılış biraz zaman alabilir. Lütfen cihazın açılmasını bekleyin. Cihaz uzun süre açılmazsa format atmayı deneyin.

Kurulumu yaptıktan sonra uygulama hatası alırsanız lütfen telefonunuzu formatlayın.

Author: Halil Akgül

60 thoughts on “Samsung J200F Galaxy J2 Yazılım Yükleme

 1. yazılım yükledim sonrasında google playden uygulama indiremedim yardımcı olur musunuz??

 2. hocam ben bayağı denedim pass dediğiniz gibi oluyor ama yine açılış ekranında kalıyor

   1. hocam benim yel j2 gecen format atacaktim baktim ki artik telefon ekranini actigim zaman sadece j2 yaziyor oyle kaliyor yardimci olurmusunuz

 3. selam abim hayırlı akşamkar j200gu modeli var türkçe yazılımı bulamadım nasıl yardımcı olabilirsiniz haırlı akşamlar

  1. Merhaba, bu model için türkçe yazılım yok sanırım, Listede mevcut değil. Cihazı rootlayıp Morelocale 2 uygulamasıyla dil ekleyebilirsiniz.

 4. halil ustam merhaba general mobile 4g dual var elimde hard reset atarken cıhaz takılı kaldı bataryayı cıkarıp taktım cıhaz logo ıle açılıp robot işareti gelip kapanıyor nasıl düzeltebılırım saygılar

 5. Kolay gelsin Halil bey sabah bi sm-j250f cihaz geldi samsung logosunda kalıyordu gerek sammobile gerekse z3x ten son sürümlerini indirdim 4 parçalı yeni romunu yükledim ancak yinede samsung logosunda kalıyor yazılım sonrası format ta denedim sonuç aynı bi fikriniz varmı

  1. Merhaba, en güncel romu denemen iyi olacaktır. Samfirm.exe programından model numarasına SM-J250F ülke kutucuğuna TUR yazıp indirme yapabilirsin. Buna rağmen açılmıyorsa sorun yazılımsal olmayabilir.

   1. ülke kodu ile indirdim ancak sonuç aynı zaten cihaz 20 günlük bord tan da olmuş olabilir belki ancak yeni olduğundan o ihtimali göz ardı ediyorum yine de fikir için teşekkürler

 6. Servise harcayacak maddi durumum yok telefonu 2. El aldım ve google hesaplarini falan silmeden format attım simdi de acamiyorum telefonu gondersem yazilimi yeniden yukler misiniz

 7. Hocam bu Odin mode da telefon nasıl download yapacak ki , o ekranda kaldı halen downloading yazıyor , yani wifi bağlantısı yok , içinde hat yok , indirmeyi nerden ve nasıl yapacak acaba ?

   1. Hocam okudum zaten , bende Bilgisayar Mühendisiyim yabancı değilim bu tarz konulara , lakin cihaz 15 dakkadır dowloading durumda , nasıl bir dosya indiriyor ki bu kaç gb ? telefon kendiliğinden mi indirecek yoksa pc den programı açıp ordan indirip telefona mı iletiyor ?

    1. Herhangi bir dosya indirmeyecek telefon. Bu sadece bir modtur. Yazılım yükleyebilmek için telefonu bu moda almak gerekiyor. Odin ile telefona dosya gönderilecek. LÜTFEN en baştan tekrar ve dikkatlice okuyun.

     1. Hocam anladım teşekkürler ama pc tanımıyor telefonu kies kurdum o da olmadı , başka bir öneriniz var mı bunun için ?

      1. Kies kapalı olacak, pcyi yeniden başlatın. Download modundaki telefonu kabloyla pcye bağladıktan sonra Odin programını çalıştırın. Buna rağmen pc telefonu görmüyorsa farklı bir bilgisayarda denemenizi öneririz.

 8. j200h modeline olur mu bu hocam ?

  cihazınızdaki işletim sistemi yetkisiz bir yolla değiştirildi diyor . bunun sebebi bu cihazı rootlamışlar mı yani ?
  Ve bu yeniden bu j200f yazılım kurarsam düzelir mi ?

  cihaz j200h !

  1. J200f ve J200h modelleri farklıdır, yaızlımları birbirine uymaz.
   evet cihaz rootlandığında yetkisiz müdahele uyarısı verir. yeniden yaızlım yüklemeniz bunu düzeltmez.

  1. Brick olmuşsa yazılım yükleyemezsiniz zaten, cihaz download moda giriyorsa brick olmamıştır.Cihaz download moda giriyorsa aynı sürümde rom yüklersseniz veriler silinmeyebilir.

 9. Verdiğiniz url adresleri olsun anlatım şekliniz olsun tam takdir edilesi bir insan parçasınız henüz indirme aşamasındayım ama yine de ellerinize emeğinize sağlık .

  1. merhaba, yazılımdan sonra formatlamayı denediniz mi? buna rağmen aynı sorun devam ediyorsa z3x box ile Repair DRK işleminin yapılması gerekebilir.

      1. evet teknik servisçiyim j200f ler samsung yazısında kalıyor hangi yazılımı attıysam düzelmiyor..siz drk işlemini yapın dediniz onunla alakası varmıdır halil bey?

       1. shelli açın, software samsung kısmında recovery pack var en son sürümü indirip kurun bilgisayarınızı yeniden başlatın. sonra repiar drk işlemini yapın cihaz büyük olasılıkla düzelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir