Root işlemi cihazdaki Android işletim sistemini modifiye edebilmek için yapılır. Root yetkisini elde ettiğinizde işletim sisteminde kod veya uygulama aracılığı ile sistemde değişiklikler yapabilirsiniz. Örneğin sistemin kaldırılmasına izin vermediği bir uygulamayı kaldırabilirsiniz. Root hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz “Root Nedir?” konusuna bakabilirsiniz.

Samsung J120H & J120H/DS modelini rootlamak için modifiye Recovery mod yüklemesi yapacağız. Bu yükleme cihazınızı garanti kapsamı dışına çıkaracaktır. Android sürümüne göre farklı dosyalar kullanacağız. Lütfen telefon sürümünüze uygun dosyaları indirin. Farklı bir modele sahipseniz işlemi uygulamayın. Cihazınız ciddi yazılımsal zararlar görebilir.

Bu işlem cihazınızdaki tüm kişisel bilgi ve verilerinizi silebilir. Önemli bilgilerinizin yedeğini almanızı öneririm. Yükleme esnasında telefonun kapanmasını engellemek içinde batarya şarj seviyesini %50 civarında tutmaya çalışın.

Telefonun bilgisayara ilk kez bağlıyorsanız sürücü sorunları yaşayabilirsiniz. Sürücülerin otomatik yüklenebilmesi için Kies 3 veya Smart Switch  programını yüklemenizi öneririz. Kies programını kurduktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Kies kapalı durmalı. Eğer otomaik açılırsa siz programı kapatın.

ÖNEMLİ NOT: İşlemlere başlamadan önce lütfen eğer varsa cihazın OEM kilidini açın. OEM kilidini Geliştirici Seçeneklerinden açabilirsiniz.

İhtiyacınız olan dosyalar:

1: Odin Downloader

2: J120H TWRP Root

Odin Downloader ve sürümünüze uygun dosyayı indirip winrar yardımıyla bir klasöre çıkarın. 2. klasörde bulunan UPDATE-SuperSU-v2.65.zip dosyasını telefon hafızasına veya hafiza kartına atın.

Yazılım yükleme işlemine başlamak için telefonu Download Mode‘a almalısınız. Telefonu kapatın ve ses kısma, ana ekran(orta tuş) ile güç(kilit) tuşlarına basarak telefonu açın. Download moda geçiş için bir teyit ekranı ile karşılaşacaksınız. Bir kez ses açma tuşuna bastığınızda telefon Odin mode diye de adlandırılan moda geçecek ve işleme hazır hale gelecektir.

Download Moda alınmış telefonunuzu USB kablo yardımıyla bilgisayara bağlayın ve sürücülerin yüklenmesini bekleyin.

Sürücüler yüklendiyse ilk indirdiğiniz Odin programını açın ve ID:COM bölümünde cihazın gösterildiğinden emin olun. Program Odin tarafından görülmezse ID:COM bölümü boş olur. USB kablosunu çıkarıp, takarak programın cihazı görmesini sağlayabilirsiniz.

Buraya kadar her şey tamamsa yazılım yükleme işlemine başlayabiliriz. Görselde mavi kutu içerisine aldığımız gibi indirmiş olduğunuz(sürüme göre dosya ismi değişebilir) recovery dosyasını (J120H TWRP.tar) ‘AP’ kısmında seçmelisiniz. Options sekmesinde “Auto Reboot” tikini kaldırın.
Yüklemeyi başlatmak için Start butonuna tıklayın. Yükleme işlemi bittiğinde Odin penceresinde PASS yazısını göreceksiniz.

Telefon Download Modta kalacaktır. Telefon Download modtayken ses kısma + home(orta tuş) + güç tuşlarına beraber basın. Ekran karardığında ses kısma tuşunu burakıp ses açma tuşna basılı tutun. Karşınıza TWRP ekranı gelecektir. Bu ekran dokunmatik bir ekrandır. aşağıdaki işlemleri sırasıyla yapın.

 • İlk resimde en altta bulunan Swipe to Allow Modifications çubuğunu soldan sağa kaydırın. İkince resimdeki ekrana geçeceksiniz.
 • Install butonuna tıklayın.
 • Telefon hafıza attığınız UPDATE-SuperSU-v2.65.zipdosyasını bulun.
 • UPDATE-SuperSU-v2.65.zip dosyasının üzerine dokunun.
 • Ekranın altında bulunan Swipe to cinfirm Flash çubuğunu soldan sağa çekin.
 • Yükleme işlemi başlayacaktır. Done mesajını aldıktan sonra Reboot System butonu ile telefonu yeniden başlatın.

Telefon açıldığında menüde SuperSu uygulamasını göreceksiniz.

5 thoughts on “Samsung J120H Galaxy J1 2016 TWRP Root Yapma”
 1. kolay gelsin üstadım elimdeki telefon home tuşu bozuk tamir edilemez durumda z3x le de recovery yaptığımda orjinal recovery geliyor yüklediğim çıkmıyor ne yapabiliriz acaba

  1. Twrp yüklendikten sonra cihazı açmadan download moda almak lazım. Bu da orta tuş çalışmadan mümkün değil. Farklı yöntemler araştırmalısınız. Rootlu yazılım bulabilirseniz işinizi görecektir.

   1. Eyvallah ustam root uygulamarı denedim ama iş görmüyor. Rootlu yazılıma bakayım bulabilirsem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir