Root işlemi Android işletim sisteminde yönetici konumuna yükselmek için yapılır. Bu konum size yazılımda değişiklik yapma hakkı tanır. Kod bilginiz yoksa bile amacınıza uygun uygulama edinerek Android işletim sistemini kendinize göre değiştirebilirsiniz. Root hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz Root Nedir? makalemize göz atabilirsiniz.

Android 5,0 Lollipop sürümü yüklü Samsung i9505 Galaxy S4 modeli cihazınızı rootlamak isterseniz anlatacağımız basit auto root yöntemini deneyebilirsiniz.

Root işlemi telefondan herhangi bir bilgi veya veri  silmeyecektir ama olası bir aksiliğe karşı önemli bilgilerinizi yedeklemenizi öneririz. Rootlanmış cihaz garanti kapsamı dışına çıkar. Garantili bir telefonunuz varsa bu durumu göz önünde bulundurun.

Rootlama işlemini telefonu bilgisayara bağlayıp yapacağımız için bilgisayrınızda Samsung sürücülerinin yüklü olması gerekmektedir. Sürücülerin bilgisayarınızda Kies 3 veya Smart Switch programının kurulu olması gerekiyor. Bu iki programdan birini kurup bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bu programları açmayın. Kendileri açılırsa siz geri kapatın.

İhtiyacınız olan dosyalar:

1: Odin Downloader

2: i9505 Lollipop Auto Root

Her iki dosyayı da indirip winrar veya winzip programı ile bir klasöre çıkarın.

Telefonunuzu kapatın. Telefon kapalıyken ses kısma + home(orta) + güç tuşlarına basıp ünlem işaretli sarı uyrı levhasının bulunduğu ekran gelene kadar basılı tutun. Ekranı gördüğünüzde tuşları bırakıp bir kez ses açma tuşuna basın. Bu işlem telefonu Download Mode‘a sokacaktır. Telefon Download modundayken USB kablosu ile bilgisayara bağlayın. Sürücülerin yüklenmesini bekleyin.

9505 lollipop root

Odin programını açın. Bağlantı başarılı şekilde gerçekleşmişse ID:COM kutusunda bağlanılan port numarası görülecektir.

PDA butonuna tıklayıp indirmiş olduğunuz CF-Auto-Root-jflte-jfltexx-gti9505.tar.md5 dosyasını seçin. Start butonu aktifleştiğinde butona tıklayıp yükleme işlemini başlatabilirsiniz. Yükleme işlemi en fazla 1 dakika sürecektir.

RES OK! mesajını gördüğünüzde yükleme bitmiş demektir. Bu esnada tlefon kendini yeniden başlatıp root yüklemesini yapacaktır. Telefon normal şekilde açılana kadar bekleyin. Telefon açıldığında menüye girip SuperSu uygulamasını kontrol edin.  Uygulama herhangi bir hata vermiyorsa işlem tamam demektir. Kontrol için Google Play Store’dan Root Chceker uygulaması indirip root iznini kontrol edebilirsiniz.

10 thoughts on “Samsung i9505 Galaxy S4 Android 5.0 Lollipop Root Yapma”
      1. Teşekkürler sanırım sadece odin ile PA kısmına eklenen dosya 9500 için olanı bulmak lazım .gerisi aynı olmalı

  1. Teşekkürler buradaki anlatımla root işlemini yaptım. Android 5.0.1 sürümü içinde bu işlemler geçerli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir