Samsung cihazlarına yanlış yazılım/rom yüklerseniz genelde cihaz brick denilen  duruma düşer. Yani cihaz boot edilemez.  Güç tuşuna bastığınızda cihaz hiç bir tepkime vermez. Dolayısıyla ne download mode ne de recovery mode ekranına girebilirsiniz. Download mode’a da giremediğiniz zaman cihaza yazılım yükleyemezsiniz.

Samsung cihazlardaki bu sorun için JTAG denilen bir yöntem uygulanmatadır ve genelde bu yöntem uygulanmadan cihaz yeniden çalışır hale getirlemiyor. Ancak i9301i modeli için boxa ihtiyaç duymadan boot onarımı yapılabilen bir yöntem mevcut.

Biz bu yöntemi denemedik. Tokat ilinden biz mail yoluyla ulaşan bir arkadaş böyle bir sorunu olduğunu belirtti, biz de internetten araştırarak böyle bir yöntemin varlığından haberdar olduk ve arakadaşa durumu bildirdik. Arkadaşımız işlemi başarıyla yapıp brick olan/susmuş cihazı yeniden çalışır hale getirmiş. Başarıyla uygulanan bu yöntemi sizlerle de paylaşmak istedik.

Öncelikle analatacağımız işlem için çalışır durumda bir i9301i modeli ve 4 veya 8gblik bir hafıza kartına ihtiyacınız var. Hafıza kartını boot edilebilir duruma getirip susmuş cihazı download moda sokacağız.

İhtiyacınız olan Dosyalar:

1: Odin Downloader

2: i9301i Boot Recovery

Dosyaları indirip winrar vey winzip ile bir klasöre çıkarın.

Hafıza kartınızı çalışır durumda olan telefona takın.

Çalışır durumda olan cihazı ses kısma + home + güç tuşlarına basarak Download Mode’a sokun. (İngilizce yazılar çıktığında bir kere ses açma tuşuna basmalısınız)

Telefonu USB kablosuyla bilgisayara bağlayıp sürücülerin yüklenmesini bekleyin. Odin programını açın.

i9301i boot recovery

1: PIT: I9301i_boot_recovery.pit dosyasını seçin
2: BL_I9301IXXUANE2_1036356_REV00_user_low_ship_MULTI_CERT.tar.md5 dosyasını seçin.
3: T-Flash seçeneğini işaretleyin.
4: Bağalntıyı kontrol edin. Cihaz ile bilgisayar biribirlerine başarılı bir şekilde bağlanmışlarsa ID:COM kutucuğunda bağlanılan com port numarası gözükür. İşlemi başlatmak için Start butonuna tıklayın. Kısa bir yüklemeden sonra telefon kendini yeniden başlatacaktır. Telefon açıldığında bağlantıyı kesebilirsiniz.

Hafıza kartını çalışan telefondan çıkarıp çalışmayan telefona takın.

Çalışmayan telefona bataryasını takıp ses kısma + home + güç tuşlarına basınız. Aşağıdaki ekranı görürseniz işlemi başarıyla yapmışsınız demektir.

i9301i boot recovery 2

Cihaz bu ekrandayken yeniden yazılım yükleme şansınız var demektir. Cihazı bu haldeyken bilgisayara bağlayıp full yazılım yükleyiniz. Full yazılım derken BL, AP, CP, CSC olarak 4 parça olan yazılımı veya hepsinin birleştirilmiş tek dosya olanını yüklemeniz gerekir. Biz yükleme yapmadığımız için şimdilik dosya veremiyoruz.

8 thoughts on “Samsung i9301i Galaxy S3 Neo Boot Recovery – Boot Onarımı”
 1. samsung s3 neo sim kilt i nasıl acabiliriz yardımcı olabilirmisiniz yabancı ülkeden geldi tel ama hiç bir yerden sonuc alamadım samnsung tr dahil olmak üzere

  1. z3x boxta unlock seçeneği var, sadece imei onarımı mevcut değil ancak deneme yapomadığımız için unlock işlemi olur mu olmaz mı onu da bilmiyorum.

 2. selam editor bey full firmwareyi (parçalı rom) bulana aşk olsun sır gibi . parçalı rom yapan proda olmuyor destegi yok. bi zahmet download linki verebilirseniz iyi olur..

  1. Merhaba. İşlemi yapan arkadaş mail armış ben z3x suporttan I9301IXXUANF5_I9301IOJVUANF1 yazılımını indirip yüklrdim diye. Onu deneyebilirsiniz.

    1. Büyük ihtimalle düzeltemiyeceksin. Şu an o modellerde imei onarımı yapılamıyor bildiğimiz kadarıyla.

     1. cihaz pasaport kayıtlı imei atmayacaz yazılım atarken nul a düşmüş orjinal rom falan yüklesek kendi imei gelmez mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir