Samsung i9250 Galaxy Nexus Format Atma

Samsung i9250 Galaxy Nexus telefonunuzu donma, ağırlaşma, kasılma-takılma, açılma-uygulama hataları veya ekran kilit desenin unutmak ya da bloke etmek gibi sebeplerle formatlamak-sıfırlamak isterseniz bunu aşağıda anlatacağımız yöntemlerle yapabilirsiniz.

Formatlama işlemi telefondaki tüm verileri sileceğinden, mümkünse işleme başlamadan önce verilerinizin yedeğini alın. İşlem sırasından telefonunuzun düşük şarj sebebiyle kapanması, ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu cihazınızı iyice şarj edin ve en az %50 seviyesine gelmesini sağlayın.

Telefonunuzun formatlamak için kullanabileceğiniz ilk iki yöntem için telefonunuzun menüsüne ulaşabiliyor olmanız gerekir. Bu yöntemlerden ilki Menü> Ayarlar> Yedekle ve sıfırla> Fabrika verilerine sıfırla> Telefonu sıfırla yörüngesini izleyerek onay vermek, diğeri ise arama(tuşlama) ekranına gelerek *2767*3855# tuşlamasını yapmak. İki yöntem sonunda da telefonunuz sıfırlanmak üzere kapanır ve temizlenmiş olarak yeniden başlar.

Anlatacağımız son yöntem ise uygulama- açılma hataları ile ekran kilit desenini bloke etmek ya da unutmak gibi menüye erişilemeyen durumlar için en geçerli olanı, tuş kombinasyonu yapmaktır. Bu işleme donanımdan format adı verilir.

Samsung-i9250-Galaxy-Nexus-format-atma

 

Telefonunuzu kapatın ve ses açma, ses kısma ile açma-kapama(kilit) tuşuna basarak telefonu açın. Telefonunuz direk sistem ekranında açılacaktır, burada dokunmatik çalışmaz. Buradan formatlama ekranına ulaşmak için iki kez ya ses açma tuşunu ya da ses kısma tuşuna basarak ‘Recovery Mode’ yazasına ulaşın. ‘Recovery Mode’ yazısını gördükten sonra bir kez açma-kapama(kilit) tuşuna basmak sizi ilgili bölüme ulaşacaktır. Ses kısma tuşu yardımıyla ‘wipe data-factory reset’ seçeneği üzerine gelin ve kilit tuşuyla onaylayın. Yeni gelecek ekran teyit amaçlıdır; yine ses kısma tuşuyla ‘yes-delete all user data’ seçeneği üzerine gelin ve yine açma-kapama(kilit) tuşuna basarak onaylayın. Bu aşamaların tümünü doğru olarak geçtiğinizde telefonunuz sıfırlama işlemini otomatik olarak yapacak ve ilk ekrana geri dönecektir. Burada açma-kapama(kilit) tuşuna basarak ‘Reboot system now’ seçeneğini onaylamak cihazınızı temizlemiş olarak yeniden başlatacaktır. Artık kurulum aşamasını geçerek telefonunuzu kişiselleştirmeye başlayabilirsiniz.

 

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir