Samsung i9195 Galaxy S4 mini LTE Yazılım Yükleme


DİKKAT: Sitemizde anlatılan işlemlerin büyük çoğunluğu tarafımızca denenmiş olmasına rağmen %100 doğruluğunu garanti edemeyiz! Buna rağmen yapılan yanlış yüklemeler veya işlemler cihazınıza ciddi yazılımsal zararlar verebilir! Anlatılan işlemi yapıp, yapmamak sizin kararınıza bırakılmıştır. Ne yaptığınızdan emin değilseniz, lütfen konuya hakim birine danışın!

Samsung i9195 Galaxy S4 mini LTE modelinde yazılımsal sorunlar yaşıyorsanız veya telefona virüs bulaşmışsa yeniden yazılım yüklemesi yaparak telefonu tekrar çalışır duruma getirebilirsiniz.  Yüklemesini anlatacağımız yazılım orjinal Fransa romudur. Android 4.4.2 sürümüne aittir.  Bu işlem sadece i9195 modeli içindir. Farklı bir Galaxy S4 mini modeline sahipseniz lütfen yükleme yapmayınız.


Yeniden yazılım yüklemesi telefondaki tüm kişisel bilgi ve verilerinizi silebilir. Yedek alabiliyorsanız lütfen önemli bilgilerinizin yedeğini alın. İşlem esnasında telefonun kapanmasını engellemek için de batarya şarj seviyesini %50 civarında tutun. Eğer IMEI numarası değiştirilmiş/onarılmış bir cihaza sahipseniz yükleme sonrasında şebeke alamayabilirsiniz. Bu durumda bir teknik servise gitmeniz gerekecek.

Telefonun bilgisayara ilk kez bağlıyorsanız sürücü sorunları yaşayabilirsiniz. Sürücülerin otomatik yüklenebilmesi için Kies programını yüklemenizi öneririz. Kies programını kurduktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Kies kapalı durmalı. Eğer otomaik açılırsa siz programı kapatın.

İhtiyacınız olan dosyalar:

1: Odin Downloader

2: I9195XXUCPE1_I9195SFRCPE1_SFR

Her iki dosyayı da indirip winrar yardımıyla bir klasöre çıkarın.

Yazılım yükleme işlemine başlamak için telefonu Download Mode‘a almalısınız. Telefonu kapatın ve ses kısma, ana ekran(orta tuş) ile güç(kilit) tuşlarına basarak telefonu açın. Download moda geçiş için bir teyit ekranı ile karşılaşacaksınız. Bir kez ses açma tuşuna bastığınızda telefon Odin mode diye de adlandırılan moda geçecek ve işleme hazır hale gelecektir.

Download Moda alınmış telefonunuzu USB kablo yardımıyla bilgisayara bağlayın ve sürücülerin yüklenmesini bekleyin.

i9195 yazılım yükleme

Sürücüler yüklendiyse ilk indirdiğiniz Odin programını açın ve ID:COM bölümünde cihazın gösterildiğinden emin olun. Program Odin tarafından görülmezse ID:COM bölümü boş olur. USB kablosunu çıkarıp, takarak programın cihazı görmesini sağlayabilirsiniz.

Buraya kadar her şey tamamsa yazılım yükleme işlemine başlayabiliriz. Görselde mavi kutu içerisine aldığımız gibi indirmiş olduğunuz ikinci dosyayı (I9195XXUCPE1_I9195SFRCPE1_I9195XXUCPE1_HOME.tar.md5) ‘AP’ kısmında seçmelisiniz. Dosya seçimi yapıldığında program bir süre kendini hazırlar ve bu esnada ‘Start’ butonu aktif olmaz. Program göreve hazır olduğunda ‘Start’ butonu aktifleşecek, butona basın ve işlemi başlatın.

Sol taraftaki bilgi ekranında işleme dair bilgilendirmeler yapılacaktır. RES OK! yazısını görene kadar telefonun bağlantısını kesinlikle kesmeyin! İşlem bittiğinde telefon yeniden başlatılacak ve sol üst taraftaki bilgi ekranında yeşil renkli ‘PASS‘ yazısını görünecek. Bu bilgilendirme işlemin başarıyla tamamlandığı anlamına gelir. Yeni yazılımınız hayırlı olsun.

Kurulumu yaptıktan sonra uygulama hatası alırsanız lütfen telefonunuzu formatlayın.

18 Yorum

 1. Tekno SHop dedi ki:

  Yazılım Hala Geçerlimi Paşam .

 2. Berkay dedi ki:

  Merhaba s4 mini cihazımın emmc çipi bozuldu. 3 gün önce aliexpressten yeni anakart sipariş ettim. Fakat satıcı i9190 için elinde kalmadığını, i9195 gönderebileceğini söyledi. %100 uyumlu tek farkının 4g olduğunu söyledi. Onay verdim gönderdi. Sizce bir sorun olur mu? Birde anakart değişimini nasıl yapabileceğim hakkında bilgi verirseniz sevinirim. :)

 3. mustafa dedi ki:

  yazılımı yüklerken fail oluyor sebebi ney olabilir

 4. mustafa dedi ki:

  merhaba hollandadan gelme i9195 cihazım var buna imei attırdım. i9195 rom yukledim diye i9190 yuklemiş 3g 4g simge gosteriyor ama 2g ile bağlanıyordu. neyse netten bu dosyayıda indirdim bunun haricinde en az 20 tane ayrı rom denedim sorunu çözemedim bazı rom larda ilk 10 dakika bağlanıyor sonra bağlanmıyor. 3g ye alınca şebeke gidiyor vs. bu sorunu nasıl çözebilirim

  • Halil Akgül dedi ki:

   Merhaba, sorun romdan kaynaklı değil demektir, bazı cihazlarda imei yazıldıktan sonra bu tür sorunlar meydana gelebiliyor. Eğer sim kartınız sonradan küçültülmüşse/kesilmişse de internet sorunu yaşanabiliyor, farklı bir kartla deneyebilirsiniz.

   • mustafa dedi ki:

    Merhaba farklı bir sim kartlada denedim aynı sorun. Hatta şöyle oluyor rom atıyorum 3g ve 4 g 5dakika gibi bir sure çalışıyor sorunsuz. Sonra h yada g işareti gostermesine rağmen 2 g kağnı hızı ile bağlanıyor tada bağlantı yok tekrar deneyin diyor. 2 gecedir 20 den fazla rom denedim hep aynı. Şuan fransa rom u yüklü hatta son yüklediğim 4 rom un ayrı ayrı modem dosyalarınıda bulup romdan sonrada onları kurup denedim sonuç olumsuz . Son birşey farklı bir operator sim i deniyeceğim. İmei spt box ve z3 ile atıldı. Acaba 4.4.2 surumundemı sıkıntı Var. Bu cihaza android in daha yeni versiyonları atılırmı lolipop falan atılırsa imei gidermi bilginiz varmı. Rom ları odin ile attım birde tlf menusundende kuruluyormuş bir fark edermi merak ettim

    • mustafa dedi ki:

     Bu arada sim orjinal küçük sim kesilmedi. Hat bimcell diğer denediğimde avea ikiside aynı operatır yani

     • Halil Akgül dedi ki:

      farklı bir operatör ile de deneyin, aynı sorunu yaşarsanız sorun imei numarası değiştiği için oluşan bir şey demektir. Mümkünse cihazı sıfırlayıp farklı imei yazmayı deneyin. Buna rağmen sorun devam ediyorsa donanımsal bir sorun da olabilir.

      • emre dedi ki:

       s.a kardeş benimde s4 mini yurt dışından gelme cihazımın sorunu wifi ye bağlandıktan sonra 2 sn. içinde bağlantı kopuyor bu dediğim olay sadece kyk yurt internetinde oluyor yoksa normal internette böyle bir sorunum yok acaba yardım edebilirmisiniz? ve cihazıma normal telefoncuda ime i atıldı rom kurma sonrasında bu ime i silinme ihtimali nedir?

       • Halil Akgül dedi ki:

        Merhaba, sadece kyk ağında oluyorsa sorun telefonda değil demektir ancak kyk ağı güvenlik açısından cihazı ağdan atıyor olabilir. imei atıldığı için cihaz rootlanmıştır, ağ cihazın rootlandığını anlıyor olabilir. rom yüklerseniz şebekenin gitme ihtimali var evet.

        • emre dedi ki:

         peki bu sorunu nasıl çözebilirim imei yedeğini alıp rom kursam sorun düzelebilirmi internetim yok ve şuan zor durumdayım :(
         yardımcı olabilirmisiniz?

       • Halil Akgül dedi ki:

        rom yüklemeyle çözülmez. telefonu fabrika ayarlarına döndürüp deneyin, sorun devam ediyorsa root işleminin geri alınması gerekecek.(tabi eğer sorun rootan kaynaklanıyorsa) root geri alma işlemi biraz karışıktır, araştırmanız lazım.

        • emre dedi ki:

         anladım ama benim cihazımı şimdi kontrol ettim ve cihaz rootlu değil
         ve fabrika ayarlarına 2 defa döndüm ama fayda yok başka çözüm yolu yokmu acaba k.b sizide rahatsız ediyorum :(

       • Halil Akgül dedi ki:

        cihaz rootlanmadan imei atılamaz, mutlaka rootlanmıştır. size tavsiyem bir teknik servise danşın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir