Samsung i9082 Galaxy Grand Duos Format Atma

Samsung i9082 Galaxy Grand Duos telefonunuzu donma, kasılma, yavaş çalışma, uygulama hataları, açılma hataları, ekran desen kilidini bloke etmek ya da unutmak gibi nedenlerden dolayı formatlamak isterseniz bunu aşağıda anlatacağımız yöntemlerle yapabilirsiniz.

Formatlama işlemi sonrası telefonunuzun fabrika ayarlarına döneceğinden, mümkünse işleme başlamadan önce verilerinizin yedeğini alın ve telefonunuzu iyice şarj ederek en az %50 seviyesinde olmasını sağlayın. İşlem sadece telefonun hafızasıyla ilgili olsa da isterseniz sim ve hafıza kartlarınızı çıkarabilirsiniz.

İşlem için iki farklı yöntemden istediğinizi kullanabilirsiniz. İlk yöntem için telefonun menüsüne ulaşabiliyor olmanız gerekir. Menü> Ayarlar> Yedekle ve sıfırla> Fabrika verilerine sıfırla> Telefonu sıfırla> Her şeyi sil yörüngesini izleyip, onay verdiğinizde telefonunuz sıfırlama işlemi için kapanır ve temizlenmiş olarak yeniden başlar.

İkinci yöntem ise ekran desen kilidini unutmak ya da bloke etmek veya uygulama hataları gibi nedenlerden ötürü telefonlar için en geçerlisi olan tuş kombinasyonu yapmaktır. Bu yöntemin adı donanımdan format olup, telefonunuzun ‘Recovery Mode’ adı verilen sistem ekranına erişmenizi sağlar.

samsung_i9082_galaxy_grand_duos_format_atmaTelefonunuzu kapatın ve ana ekran(home), ses açma ve açma-kapama(kilit) tuşlarına basarak telefonu açın. Marka ve model bilgisini belirdiği ekran belirdiğinde açma-kapama(kilit) tuşlarını bırakarak, diğerlerine basmaya devam edin. Bir süre sonra Android robotu göreceksiniz ki bu aşamada tuşları bırakabilirsiniz. Kısa bir süre sonra da telefon sistem ekranına geçiş yapacaktır. Burada dokunmatik çalışmaz. Ses kısma tuşu yardımıyla ‘wipe data/factory reset’ seçeneği üzerine gelin ve orta tuş ile onay verin. Yeni gelecek olan ekran teyit amaçlıdır; yine ses kısma yardımıyla ‘yes-delete all user data’ seçeneği üzerine gelin ve yine orta tuş ile onaylayın. Telefon sıfırlama işlemini otomatik bir şekilde yaparak sistem ekranında başa dönecektir. Burada ‘reboot system now’ seçeneği ile telefonu yeniden başlatabilir ya da ‘wipe cache partition’ seçeneğini de onaylayıp ön belleği de sildikten sonra işlemi bitirebilirsiniz. İşlem tamam, telefonunuz artık yeniden kişiselleştirmeye hazır.

UYARI: Bazı versiyonlar için sistem ekranında onay tuşu, ana ekran tuşu yerine açma-kapama(kilit) tuşu da olabilmektedir. Ana ekran tuşu onay işlemi yapmazsa lütfen açma-kapama(kilit) tuşunu deneyin!

Author: Tayfun Sağır

10 thoughts on “Samsung i9082 Galaxy Grand Duos Format Atma

  1. ii geclr bnde i9082 kullanıyorum telefonda sürekli kapanma ve dokunmatiğinde donma oluyor ne yapmam gerekir yardımcı olurmusunuz?

    1. Sorunun yazılımsal olma ihtimali yüksek. Emin olmak için yukarıda anlatıldığı gibi telefonu formatlayabilirsiniz. İşlem öncesi veri yedeği almayı unutmayın. Eğer sorun devam ediyorsa dokunmatik lensin değişmesi gerekebilir,garanti devam ediyorsa yetkili servise götürün.

  2. Ii alsamlar bende samsung i9082 grand kullaniyorum benim klavyem otomatik olarak ekran boyutunu yitiemis ve küçük klavyeye dönüşmüş bunun nasil duzeltebilir acaba ?

  3. samsung galaxy gran dovs kullanıcısıyım telefonum açıldığında sim yak yazıyor ve hali ile beni arayan bana ulaşamıyor ne yapmam lazım ilginize çok teşekkür ederim

    1. Öncelikle başka bir kart ile deneyin. Aynı sorun devm ederse sim kart yuvasında sorun oluşmuş olbilir. Bir teknik servisin bakması iyi olur.

  4. Iyi gunler benim samsung galaxy grand duos telefonum var ve asiri donuyor hic memnun degilim mesela galeriye veya chrome uygulamasina tiklamam en az 10 saniye donmaya neden oluyor 10sn sonunda aciliyor veya herhangi bir uygulama acarken sık sık takıyor ve en az 20sn sürebiliyor takılması. Ikinci sorunum ise sarjim cok çabuk bitiyor örneğin seviye %15e ulaştığında saniye saniye dusmeye başlıyor hemen kapatiyorum teli. Bu donma ve sarj suresi ile ilgili neler onerirsiniz.

    1. Duos cihazların hepsi ağır çalışır. Sık sık arama kaydını silin. Hereksiz uygulamalar kurmayın. Biraz rahatlar. Şarj sorunu içinse başka bir batarya deneyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.