Samsung i9080 Galaxy Grand telefonunuzu donma, kasılma, yavaş çalışma, uygulama hataları, açılma hataları, ekran desen kilidini bloke etmek ya da unutmak gibi nedenlerden dolayı formatlamak isterseniz bunu aşağıda anlatacağımız yöntemlerle yapabilirsiniz.

Formatlama işlemi sonrası telefonunuzun fabrika ayarlarına döneceğinden, mümkünse işleme başlamadan önce verilerinizin yedeğini alın ve telefonunuzu iyice şarj ederek en az %50 seviyesinde olmasını sağlayın. İşlem sadece telefonun hafızasıyla ilgili olsa da isterseniz sim ve hafıza kartlarınızı çıkarabilirsiniz.

İşlem için iki farklı yöntemden istediğinizi kullanabilirsiniz. İlk yöntem için telefonun menüsüne ulaşabiliyor olmanız gerekir. Menü> Ayarlar> Yedekle ve sıfırla> Fabrika verilerine sıfırla> Telefonu sıfırla> Her şeyi sil yörüngesini izleyip, onay verdiğinizde telefonunuz sıfırlama işlemi için kapanır ve temizlenmiş olarak yeniden başlar.

İkinci yöntem ise ekran desen kilidini unutmak ya da bloke etmek veya uygulama hataları gibi nedenlerden ötürü telefonlar için en geçerlisi olan tuş kombinasyonu yapmaktır. Bu yöntemin adı donanımdan format olup, telefonunuzun ‘Recovery Mode’ adı verilen sistem ekranına erişmenizi sağlar.

samsung-galaxy-grand-i9080_format-atmaTelefonunuzu kapatın ve ana ekran(home), ses açma ve açma-kapama(kilit) tuşlarına basarak telefonu açın. Marka ve model bilgisini belirdiği ekran belirdiğinde açma-kapama(kilit) tuşlarını bırakarak, diğerlerine basmaya devam edin. Bir süre sonra Android robotu göreceksiniz ki bu aşamada tuşları bırakabilirsiniz. Kısa bir süre sonra da telefon sistem ekranına geçiş yapacaktır. Burada dokunmatik çalışmaz. Ses kısma tuşu yardımıyla ‘wipe data/factory reset’ seçeneği üzerine gelin ve orta tuş ile onay verin. Yeni gelecek olan ekran teyit amaçlıdır; yine ses kısma yardımıyla ‘yes-delete all user data’ seçeneği üzerine gelin ve yine orta tuş ile onaylayın. Telefon sıfırlama işlemini otomatik bir şekilde yaparak sistem ekranında başa dönecektir. Burada ‘reboot system now’ seçeneği ile telefonu yeniden başlatabilir ya da ‘wipe cache partition’ seçeneğini de onaylayıp ön belleği de sildikten sonra işlemi bitirebilirsiniz. İşlem tamam, telefonunuz artık yeniden kişiselleştirmeye hazır.

UYARI: Bazı versiyonlar için sistem ekranında onay tuşu ana ekran tuşu yerine açma-kapama(kilit) tuşu da olabilmektedir. Ana ekran tuşu onay işlemi yapmazsa lütfen açma-kapama(kilit) tuşunu deneyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir