Samsung i9003 Galaxy SL Z3X Box Imei Repair – Imei Onarımı

Samsung i9003 Galaxy SL  modelinin imei numarasını Z3X Box ile onarmanız mümkündür. Samsung modellerinde imei bozulması ve silinmesi çok sık görülen bir sorundur. Z3X Box bu sorunları düzeltmek için geliştirilmiş bir kutudur. Diğer samsnung boxlarıyla da bu işlemi yapabilirsiniz ancak bizim elimizde Z3X Box olduğundan anlatımı bu box üzerinden yapacağız.

Bu şu an bu makaleyi yazdığımızda Samsung Tools’un son versiyonu 17.6 olarak gözüküyor. Ancak bu sürümde Samsung i9003 Galaxy SL  modelinin imei onarımını bir türlü gerçekleştiremedik. Biz de onun yerine daha eski bir sürümü olan v.16.3 sürümünü kurarak onarım işlemini yaptık. Samsung Tools’un v16.3 sürümünü aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Samsung Tools v16.3

Onarım işlemine başlamadan önce cihazı rootlamanızgerekmektedir. Root işlemi için buraya bakabilirsiniz.

Eğer daha önce telefonumuzun port ayarlarında değişiklik yapmışsanız lütfen *#7284# kodunu girip UART seçeneğini Modem, USB se.eneğini ise PDA olarak işaretleyip telefonu yeniden başlatın.

UART – Modem
USB-PDA

Telefonu çalışır halde usb kablosuyla bilgisayara bağlayıp sürücülerin yüklenmesini sağlayın. Samsung Tool v16.3 programını açın i9003 modelini seçin.

samsung i9003 z3x box imei repair

Repair butonun üzerindeki Com Port seçeneğini işaretleyin. Repair butonuna tıklayıp IMEI kutucuğuna imei numaranısı yazın ve OK ile işlemi başlatın.

Telefon kendini yeniden başlattığında (bu esnada ” Checking phone at COM” mesajı görülecektir) telefonu usb kabloadan çıkarıp UART kablosuna takın. program telefonu gördüğünde işlemi bitirecektir. Hata alırsanız aynı işlemi baştan başlatın.


Not: İletişim araçlarının imei numaralarını değiştirmek suçtur.  Lütfen telefonun orjinal imei numaralarınızı kullanın.

Author: Halil Akgül

17 thoughts on “Samsung i9003 Galaxy SL Z3X Box Imei Repair – Imei Onarımı

 1. kolaygelsin söylediğiniz yolla rot atmayı denedim bitürlü olmadı ama odinle rot admayı başardım buseferde imeail atmaya çalıştığımda Selected model: I9003
  Selected port: COM1 Nuvoton Communications Port
  Selected port speed: 115200
  Phone not found
  Done with Samsung Tool v.16.3

  diyor yardım ederseniz sevinirim

     1. ya soketi değiştirdim buseferde

      Selected model: I9003
      Selected port: COM16 Z3X BOX Serial Port
      Selected port speed: 115200
      Reading phone info…
      Model: GT-I9003
      Android version: 2.3.6
      Product code: Unknown
      Phone version: Unknown
      PDA version: I9003JVKPE
      CSC version: I9003OJVKP7
      IMEI: null
      Phone S/N: Unknown
      Checking Super user right… true
      Reading data from phone… error
      Done with Samsung Tool v.16.3

      1. cihaz null zaten, null cihaza imei atamazsınız. önce reset efs işlemi yapın, işe yaramazsa yazılım yükleyin. eğer cihaz nulldan çıkarsa imei yazarsanız, null kalırsa büyük ihtimalle bu yazılımsal değil donanımsal bir sorundur,düzelmez.

 2. SİZİN BELİRTMİŞ OLDUĞUNUZ YOLU DENEDİM FAKAT KABLOYU CİHAZA BAĞLADIĞIMDA KİES İLE BAĞLANDI DİYOR ONAR DİYORUM FAKAT TELEFONU BULAMIYOR NEDENİ NEDİR ACABA

   1. CİHAZDAN KİESE BAĞLANMAKTAN VAZGEÇ DİYORUM BU SEFER CİHAZA SANKİ HİÇ KABLO BAĞLANMAMIŞ GİBİ OLUYOR.VE AYRIYETEN YENİ GÜNCEL Z3X DE COM PORT BÖLÜMÜ YOK YADA BENMİ GÖREMEDİM BİLMİYORUM

    1. yeni sürüm otomatik algılıyor portu, eski sürümü kullanın lütfen. kiese bağlanmaktan vazgeç demeniz bir şey değiştirmiyor, kiesin kapalı olması gerekiyor, sağ alttan kiesi ikonuna sağ tıklayıp çıkış yapın.

 3. slm, kardeş ben daha önce de yazdım ama cevap vermediniz, şu an bilgisayar başındayım.Benim samsung I9003 sl marka cep telefonumda imei kayboldu. bunun için sitende verdiğin ı9003 imei onarımını takip ettim. ancak benim bilgisayara indirdiğim samsung toolsv16.3 programı bir türlü çalışmadı. başka sitedinde indirdim yine aynı. sonra bir üst sürümü 17 yi indirdim. o kurulumda hata verdi. Bana nasıl yardımcı olabilirsiniz. Cep telefonumda SUPERUSER, TWEAKS VE CWM KURULU. ŞU AN İNTERNET BAŞINDAYIM DÖNERSENİZ ÇOK MEMNUN OLURUM, İYİ GÜNLER

  1. elinizde z3x box (program kutusu) yoksa program çalışmaz, bir teknik servise danışın lütfen. bu makale teknik servis kategorisi altındadır.

   1. ya sizden sonra istanbul tahtakaleden sordum, adam 50-75 TL arası fiyat olur diyor, zaten telefon o kadar belki eder. sizin bir öneriniz var mı

    1. başka yolu yok zaten, imei onarımı için box gereklidir, bir kaç yere sorun en uygun fiyatı verene yaptırmanızı öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir