Root işlemi cihazdaki Android işletim sistemini modifiye edebilmek için yapılır. Root yetkisini elde ettiğinizde işletim sisteminde kod veya uygulama aracılığı ile sistemde değişiklikler yapabilirsiniz. Örneğin sistemin kaldırılmasına izin vermediği bir uygulamayı kaldırabilirsiniz. Root hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz “Root Nedir?” konusuna bakabilirsiniz.

Samsung i8262 Galaxy Core modelini rootlamak için cihaza Framaroot uygulamasını yükleyeceğiz. Bu işlem telefonun garantisini devre dışı bırakır. Garantili bir telefonunuz varsa unroot yapsanız bile garanti kapsamı dışına çıkacaktır. Bizim denediğimiz Samsung i8262 Galaxy Core modeli Android 4.1.2 sürümüne sahipti. Farklı bir sürüme sahipseniz işlem başarıyla gerçekleşmeyebilir.

Root işlemi cihazınızdan herhangi bir veri veya bilgi silmeyecektir ancak olası aksi bir durum için önemli bilgilerinizin yedeğini almanızı öneririz. Ayrıca batarya şarj seviyesinin %25’in üstünde olması iyi olacaktır.

İhtiyacınız olan dosyalar:

1: Framaroot v1.9.3

Dosyayı indirip telefon hafızasına veya hafıza kartınıza atın. Dosyayı indiriken virüs uyarısı alırsanız lütfen antivirüs programınızı kapatıp tekrar deneyin.Dosyada virüs yoktur ancak buna rağmen bazı programlar uyarı vermektedir.

Menüden Dosya Yöneticisini açıp dosyayı yüklediğiniz dizini açın. Framaroot uygulamasına dokunup uygulamayı kurun. Kurulum esnasında cihaz sizden Bilinmeyen Kaynaklar seçeneğini aktifleştirmenizi isteyebilir. Ayarlar‘a dokunup seçeneği aktifleşitirip tekrar kuruluma geçin.

Uyguluma kurulduktan sonra açın. Çıkan iki seçenekten Gandalf olanına dokunun. Kısa bir süre içeresinde yukarıdaki son görseli göreceksiniz. Bu işlem başarıyla bitti demektir. Telefonu kapatıp açın. Telefopn açıldığında menüde SuperSu uygulamasını göreceksiniz. Root izinlerini kontrol etmek için bu uygulamayı kullanacaksınız. Cihazı unroot etmek için yani rootu kaldırmak içinse SuperSu uygulamasını açıp ayarlardan “Rootu Kaldır” seçeneğini kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir