Samsung i8200Q Galaxy S3 mini Value Edition Yazılım Yükleme

Samsung i8200Q Galaxy S3 mini Value Edition cihazınıza yeniden yazılım yüklemek var olan yazılımsal sorunlarınızı çözecektir.

Bu cihaz i8190 modelinden farklıdır! Lütfen sadece i8200Q modeline yükleme yapınız!

Yükelmesini yapacağınız yazılım orjinal Türkiye Android 4.2.2 romudur. Bu sürüm bu cihaz için yayınlanmış olan son sürümdür. Yazılım yüklemesi cihazınızdaki tüm kişisel bilgilerinizi silecektir. Yedek alabiliyorsanız önemli bilgilerinizin yedeğini alın. Yükleme esnasında telefonun kapanmasını engellemek için de batarya şarj seviyesini %50’nin üzerinde tutmaya çalışın.

Telefon sürücülerinin otomatik olarak yüklenebilmesi için bilgisayarınızda Kies programının kurulu olması gerekmektedir. Kies programını buradan indirip kurabilirsiniz. Kurulumdan sonra mutlaka bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Kiesi  açık tutmayın. Açılırsa geri kapatın.

İhtyacınız olan dosyalar:

1: Odin Downloader

2: I8200QJVUANH2_I8200QTURANH2_TUR.rar

Her iki dosyayı da indirip winrar veya winzip ile bir klasöre çıkarın.

Telefonu kapatın. Telefon kapalıyken ses kısma + home(orta tuş) + güç tuşlarına beraber basıp basılı tutun. Ekrana Samsung logosu gelince güç tuşunu bırakıp diğer tuşlara basmaya devam edin. Biraz sonra ekrana Downloading yazısı gelecektir. Bu işlem telefonu Download Mode‘una alacaktır. Telefon download modundayken usb kablosu ile bilgisayara bağlayın. Sürücülerin yüklenmesini sağlayın.Odin programını açın. Telefonsürücüleri başarılı şekilde yüklenmiş ve bilgisayar ile bağlantı kurulmuşsa programın ID:COM kutucuğunda bağlanılan com port numarası gözükür.

samsung i8200 galaxy s3 mini value edition yazılım yüklemeDosya seçimlerini yapın.


PIT: Golden.pit
PDA: I8200QJVUANH2_I8200QTURANH2_I8200QJVUANH2_HOME.tar.md5

Dosya seçimlerini yaptıktan sonra yükleme işlemini başlatmak için Start butonuna tıklayın. Yükleme işlemi 10 dakikaya kadar sürebilir. Programın sol üst köşesinden yükleme işlemini takip edebilirsiniz. Ayrıca Message kısmından da işlemi takip edebilirsiniz. Setupconnection veya fail hatası alırsanız bağlantınızı kontrol edip tekrar deneyin. Pit error hatası alırsanız PIT dosyasını seçmeden işlem yapın.

RES OK! mesajını gördüğünüzde telefon kendini yeniden başlatacaktır. Telefonun açılmasını bekleyin. Telefon açıldıktan sonra bağlantıyı kesebilirsiniz. İşlem tamamdır.


Author: Halil Akgül

138 thoughts on “Samsung i8200Q Galaxy S3 mini Value Edition Yazılım Yükleme

 1. i8200q cihaza yanlışlıkla i8200n romu atınca cihaz brick oldu. hiçbirşekilde tepki vermiyor. bilgisayara bağlayınca EMEI olarak görüyor. Odin görmüyor. Hafıza kartına debrick.img yazıp cihazı önyükleme yapmayı denedim ama başarılı olamadım. tek çözüm jtag galiba. elimde sağlam bitane daha i8200q cihaz var abi. sorum ise şu. https://hizliresim.com/gqolGe verdiğim linkteki resimdeki jtag yapılmak için olan pinleri sağlam cihazın aynı yerdeki pinlerine kablo lehimlesem sağlam cihazın emmc inden cihaz önyükleme yapar mı. yaparsa download moda girerse odinle yazılım atınca cihazı kurtarırım diye umuyorum. dediğim gibi olur mu ustam bunun için size danışmak istedim. teskürler şimdiden.

    1. Bo modeller ana kart ömrü dolduğu için artık çok fazla hata veriyor. Donanımsal ve tamiri mümkün olmayan bir arızaya geçmiş olabilir.

 2. buenas tardes tengo un inconveniente al intetar colocarle el softare a mi tlfe es un s3 mini gti8200L me da un error Enter CS for MD5..
  Check MD5.. Do not unplug the cable..
  Please wait..
  Checking MD5 finished Sucessfully..
  Leave CS..
  Added!!
  Odin engine v(ID:3.1101)..
  File analysis..
  SetupConnection..
  Initialzation..
  Set PIT file..
  DO NOT TURN OFF TARGET!!
  FAIL!

  Re-Partition operation failed.
  All threads completed. (succeed 0 / failed 1)
  que puedo hacer??

 3. abi herşeyi yaptım ama reset de oldu ama ondan sonra telefon yeniden başladı telefon samsung yazısında kaldı yardım edbilirmisniz ne yapmalıyım

  1. ilk açılış biraz uzun sürebilir, 10 dakikayı geçerse recovery modtan formatlamayı deneyin, telefon zaten açılışta kaldığı için yazılım yüklediyseniz ve yazılım yüklemesine rağmen sorun devam ediyorsa emmc çipi bozulmuş olabilir.

 4. selamun aleyküm benim tel samsung galaxy s3 mini I8200Q telefonum kapandı geri açtıgımda samsung galaxy yazısı geliyor fakat telefon açılmıyor neden kaynaklanıyor olabilir? bataryayı takınca açılmıyor on of dügmesine basınca bu olau oluyor.

  1. Merhaba, yazılım çökmüş gibi duruyor. yazılım yükleyip deneybilirsiniz. Buna rağmen aynı sorun devam ederse emmc entegresi bozulmuş olabilir.

 5. Öncelikle yazan arkadaşa çok teşekkürler kies 3 benim bilgisayarımda çalışmadı o yüzden kies 2 kurdum sürücüleri kurduktan sonra başarılı bir şekilde cihaz bağlandı.
  Odin progamında pıt dosyasını seçmeden direk kurdum cihaza cihazdan hiçbir şey silinmemiş sadece root progamı gitmiş ve cihaz resmi setfilikalı hale gelmiş işlem 4 dakika sürdü gayet başarılı bir şekilde yükledim root atıp pişman olan varsa elini korkak alıştırmasın direk yüklesin geçsin.
  1 aydan beridir stok rom atmayı cesaret edemeyip atamamıştım ve bugün bu siteye güvendiğim için bir cesaretle atıp geçtim gerçekten teşekkürler.

 6. Şerif kardeşim dediğin işlemi öyle kendin yapamazsın çünkü 4 parça yazılımın içinde başka dosyalarda olması gerekir I8200Q modeli için elindeki dosyaların haricinde NVM.img userdata.img ve pıt dosyasınada ihtiyacın vardır. I8200Q 4 parça yazılım bnde var içindeki dosyalar şöyle

  bootloader dosyaları

  DTim.Primary DTim.Recovery loke_1st.bin loke_2nd.bin obm.bin param.lfs timh.bin

  pda dosyaları

  boot.img DTim.Primary DTim.Recovery loke_1st.bin loke_2nd.bin NVM.img obm.bin param.lfs recovery.img system.img timh.bin userdata.img

  modem dosyaları

  radio.img

  csc dosyaları

  cache.img Golden.pit hidden.img

  Bu işlemi yapan SamsungFullFirmwareMaker_v1.0 diye program var ama oda hatalı çeviriyor dediğim dosyalar gene eksik kalır.

  Bu işlemin en kolay yolu SamFirm programıdır. Bu programla hem hızlı hemde ister tek parça ister 4 parça firmware indirebilirsin. sadece pıt dosyasını indirmez. Onuda csc.tar.md5 i ayıklayarak alabilirsin. Google yaz SamFirm kullanımı diye programın kullanımını oku ve programı indir olay tamamdır :)

 7. Abi kolay gelsin benim telefonumda https://resmim.net/f/vtKlwq.png linkte verdiğim mesajlar resmi telefonun dokunmatik ekranında arka planda sürekli var. harfler semboller dikkatli bakıldığında belli oluyor özellikle telefonda sade düz beyaz bir resim açtiğimda belli oluyor. anlattığınız sekilde yazılım yükledim ama düzelmedi. telefondan ekran görüntüsü aldığımda pc ye attğimda harfler semboller yok. ama dokunmatik ekranda sürekli var. telefon msjlardayken dondu da mı böyle oldu yada bi kaç sefer telefonu düşürdüm düştüğünde msjlar açık tı da batrya çıkınca mı bu hale geldi bilmiyorum. o harfler semboller dokunmatik ekranda yapışıp kalır mı böyle bişey mümkün mü abi ne yapmam lazım. dokunmatik ekrana format atma ya da yazılımını güncellme gibi bişey varmı. sorunu nasıl çözerim

  1. Merhaba, bahsettiğiniz sorun yazılımsal değil donanımsal bir sorundur. Ekran fazla bir baskıya maruz kaldığında veya aşırı ısındığında o an ekranda bulunan görüntü leke olarak kalır. Ekran değişimi yapılarak sorun giderilebilir.

    1. hata alıyor olmanızın birkaç sebebi olabilir. yazılım cihazla uyumlu olmayabilir, bilgisayar telefonla sağlıklı iletişim kuramıyor olabilir veya telefonda donanımsal bir sorun olabilir.

     Farklı bir yazılım deneyebilirsiniz.

 8. Halil ustam kolay gelsin ben bu firmwaredeki dosyaları TAR_MD5_PACKAGER programıyla parçaladım içindeki dosyaları 4 tane tar.md5 yapıp odinle flaslamak istiyorum yalnız bu dosyalardan hangileri bootloader hangileri pda hangileri phone hangileri csc dir bunu bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim içindeki 13 tane dosya bunlar
  boot.img
  cache.img
  DTim.Primary
  DTim.Recovery
  hidden.img
  loke_1st.bin
  loke_2nd.bin
  obm.bin
  param.lfs
  radio.img
  recovery.img
  system.img
  timh.bin

   1. merhaba ustam tesekkür ederim buradaki bir kişiye

    Merhaba ben ı82oo s3 mini telefonumu fabrika ayarı yaparken yanlışıkla bataryası çıktı ve ön bellek çöktü cihazım hiç bir şekilde açılmıyor yardımcı ourmusunuz ?

    Cevapla
    Halil Akgül 18 Haziran 2016, 13:29
    merhaba yeniden yazılım yüklemeniz gerekecek. yazılım dosyasını buradan indirebilirsiniz: https://1fichier.com/?06ddvrqbpj

    demişsiniz ya ustam bu linkten indireceğim yazılımın ne farkı var buradaki anlattıklarınızla bunu öğrenebilrmiyim

    1. i8200 için sormuş arkadaş sanırım. i8200 ve i8200Q modelleri farklı yaızlımlara sahip diye hatırlıyorum, uzun süredir bu model üzerinde çalışma fırsatım olmadığı için konuyu net hatırlamıyorum.

      1. Usta kusura bakma gene rahatsız ediyorum ama ben dediğim işlemi buldum bu linkte http://www.mediafire.com/download/f4cbb3vdu9udulz/ROM_Samsung_I8200Q_4.2.2_Turkey_Vietmobile.vn.zip

       Full factory rom anladığım kadarıyla bootloaeder i var pda kısmı var modem kısmı var csc kısmı var bnm romu parcalayıp kendim yapmak istediği zten burada otomatik var hepsi fabrika çıkışlı anladığım kadarıyla. sorum ise şu telefonu garantiye yollasak onlarda böyle full rom mu yüklüyorlar yoksa onların daha kapsamlı format atma programları mı var ustm bilgizniz var mı bu konuda

        1. ayarlardan fabrika ayarlarına sıfırlarsanız telefon sıfırlanır zaten. https://goo.gl/2W3bYS adresinde onarım romları mevcut ancak sadece i8200 ve i8200N modeli var. Q modeli için parçalı rom yok ki büyük olasılıkla bu cihaz parçalı rom kabul etmiyordur. Yoksa kesin yaparlardı zaten :)

 9. Firmware update start..
  timh.bin
  NAND Write Start!!
  obm.bin
  FAIL!
  All threads completed. (succeed 0 / failed 1)
  hatası alıyorum

  1. eğer cihazın emmc çipi bozuk değilse yazılım cihazla uyumsuz demektir. farklı birkaç yazılım deneyin, aynı hatayı alırsanız büyük ihtimalle emmc çipi bozuktur.

 10. telefonu kapatın on saniye bekleyin download modu açın.odini açın pdadan dosyayı seçip start deyin bende setup connection hatası veriyordu 4 dakikada telefon açıldı….

 11. Hocam obm.bin hatası alıyorum yardımcı olurmusunuz ?

  [ 14.04.2017 09:59:00 ] Operation: Flash
  [ 14.04.2017 09:59:00 ] Selected model: GT-I8200Q
  [ 14.04.2017 09:59:00 ] Software version: 28.1
  [ 14.04.2017 09:59:00 ]
  [ 14.04.2017 09:59:00 ] File analysis… Ok
  [ 14.04.2017 09:59:00 ] Total file size: 0x5363447C (1334 Mb)
  [ 14.04.2017 09:59:00 ] Searching USB Flash interface… COM69 detected
  [ 14.04.2017 09:59:00 ] Setup connection… Ok
  [ 14.04.2017 09:59:00 ] Set PIT file… Ok
  [ 14.04.2017 09:59:00 ] Reading PIT from phone… Ok
  [ 14.04.2017 09:59:00 ] Sending timh.bin… Ok
  [ 14.04.2017 09:59:00 ] Sending obm.bin… error timeout

  Z3x ve ODIN de de aynı hatayı alıyorum Z3x supporttaki tüm ROM ları ve sizin verdiğiniz ROM ları denedim hepsi aynı yerde hata veriyor

  1. cihazın Q modeli olduğundan emin misiniz? Bir kaç farklı yaızlım daha deneyin, buna rağmen sorun devam ediyorsa donanımsal bir sorun olabilir cihazda.

 12. BU HATAYI ALIYORUM

  Firmware update start..
  timh.bin
  NAND Write Start!!
  obm.bin
  FAIL!
  All threads completed. (succeed 0 / failed 1)

   1. Added!!
    Enter CS for MD5..
    Check MD5.. Do not unplug the cable..
    Please wait..
    I8200QJVUANH2_I8200QTURANH2_I8200QJVUANH2_HOME.tar.md5 is valid.
    Checking MD5 finished Sucessfully..
    Leave CS..
    Odin v.3 engine (ID:3)..
    File analysis..
    SetupConnection..
    Initialzation..
    Set PIT file..
    DO NOT TURN OFF TARGET!!

    Burdan sonra devam etmiyor

 13. Merhaba hocam. Her şeyi hatasız yaptım ancak açıldığında uygulamalarım ve bilgilerim duruyordu. Yani cihaz sıfırlanmamış ama üzerine yüklemiş. Sıfırlanmasını, ilk alındığı günkü gibi olmasını nasıl sağlayabilirim? Teşekkürler.

 14. Merhabalar. Telefonum s3 mini i8200. WiFi veya bluetooth kapalı olunca telefon bi süre sonra kapanıyor ve kapandiktan sonra isiniyor. Açma kapama düğmesine basiyorum açılmıyor ancak bataryayi bir kere çıkarıp takarsam açılıyor.acilinca da şarjı azalmış oluyor hatta kapandiktan uzun süre sonra şarjı btiyor. Kapanmamasi için wifi acik dolaşıyorum bu da maalesef çok sarj yiyor.

   1. Merhaba, bahsettiğiniz sorun donanımsal bir soruna benziyor, büyük olasılıkla wi-fi entegresinde kısa devre vardır. Bu kısa devre sıvı temas nedeniyle olmuş olabilir, bir teknik servisin bakması iyi olacaktır.

 15. 5 HAFTADIR URASIYORUM BUTUN ODIN LERI DENEDIM ROM LARI DNEEDM FAIL HATASI ALIYORUM NEDEN ORGINAL USB KABLOSU BIDE :( ? BILEN VARSA ACIL YARDIM

   1. ID:0/004> FAIL!

    Complete(Write) operation failed.
    All threads completed. (succeed 0 / failed 1)
    Removed!!

 16. Ya ben I8200 kullanıyorum onun romu varmı benim telefonda gitti.I8200Q nun romunu kullansam olurmu yardım edin acill

 17. I8200Q da twrp yapma hiçbir yerde yok bu yüzden telefonumu 5.1 lolipop yapamıyorum bütün s3 mini modellerinde var bu modelde yok yardımcı olurmusunuz

 18. kolay gelsin. benim cihazım galaxy s3 mini(GT-I8200N. cihaza 8200q yazılımını atmaya çalışırken cihaz çöktü ve ne şarj uyarısı alıyorum ne de açamıyorum. bilgisayara usb kablosu ile bağladığımda sadece bilgisayarın sağ alt köşesinde “EMEI” aranıyor diye uyarı çıkıyor. çözümü nedir

 19. Merhaba ben ı82oo s3 mini telefonumu fabrika ayarı yaparken yanlışıkla bataryası çıktı ve ön bellek çöktü cihazım hiç bir şekilde açılmıyor yardımcı ourmusunuz ?

   1. Yani bir kaç telefoncuya götürdüm yapamadılar ön bellek çökmüş dediler bu gönderdiniz dosyayı naıl kullanmam gerek telefon hiç bir şekile açılmıyor şarz bile olmuyor ekran görüntüsü yok yani ? lütfen naıl yapabilirim detaylı bigi verirmisiniz

    1. yazılım yüklemek için cihazın download moda girmesi gerekir, download mode yukarıda anlatılmıştır, eğer cihaz download moda girmiyorsa JTAG yazpılması lazım, onu da sadece elinde JTAG box bulunan teknik servisler yapabilir.

 20. Bende Samsung i8200n kullanıyorum sürekli güncellemesini yüklüyor ve %27 geldiğinde hata verior buna bir çözüm varmı?

  1. cihaz rootlanmışsa veya herhangi bir şekilde modifiye edilmişse güncellemelerde hata alırsınız. root/modifiye yoksa telefonu fabrika ayarlarına döndürüp güncellemeyi tekrar deneybilirsiniz.

   1. Samsung S3 mini 8200Q model cihaz var downloading modunda usb’yi taktım odin programı görmüyor nasıl çözeriz?

 21. odinle kurulan romlarda ımeı gidiyormu birde açılmyan telde ımeı yedegi nasıl alırım acıl yardım

  1. Hayır, gitmez. Sadece daha önce imei onarımı gördüyse öyle bir ihtimal olabilir. Açılmayan bir telefon için de imei yedeği(cert dosyası) almak mümkün değil. Imei numarasını bir kenara not edin, gerekirse boxla işlem yapılıp aynı imei yüklenir.

 22. Sa kardeş benim tel 8200N hangi romu yuklemeliyim sizin verdiğiniz Almanya romunda tr dil varmı birde nasıl yüklerin imei gidermi yardımcı olursanız sevinirim

   1. i8200N modeli üzerinde deneme yapmadığımız için net bilgi veremiyoruz. tr dili vardır ama. önce pitsiz deneyin eğer deneyecekseniz.

 23. GT 8200 için hangi ROM u yukleyebilirim ? Bana çok acil lazım yardımcı olursanız sevinirim emeğimize sağlık bu arada çok detaylı anlatılmış

     1. Allah sizden razı olsun sizi çok rahatsız etim biliyorum lütfen kusuruma bakmayın bu işime yariyacak

     2. Gt I8200N için verdiyiniz linki indirdim şimdide yukleme yapmadıım için bilmiyorum bunuda odin 3 lemi kuruyoruz

 24. Bu yazılım sadece i8200Q içinmiş, i8200N için yüklemeye çalıştım hata verdi. Şimdi emmc si falan bozulmuş, 150 tl istiyorlar.

  1. Can önce kullandığın ifadelere dikkat edeceksin, sonra da yardım isteyeceksin! Olay bu kadar basit! Ama bu saatten sonra biz kullandığın ifadelerden ötürü sana yardımcı olmayacağız! Böylelikle 150 lira tasarruf da edemeyeceksin!

   Makalenin hemen üstünde durumla ilgili bir uyarı var! Bilgilerin %100 doğruluğunu garanti edemeyiz diye… Eğer işleme başlamadan önce sorsaydın sana gerekli bilgiyi verirdik. Editörümüz makaleyi yazarken sadece tek bir ‘Q’ harfini atlamış. Şimdi senin uyarınla düzelttik, sağol.

   Bu arada kullandığın ifadelerden ötürü hakkında yasal işlem başlatılacağını da bilmeni isteriz! Kendini bu duruma hazırlasan iyi olur! Sen de istediğin mecrada bizi kötülemeye başlayabilirsin. Meydan senin!

 25. Bu son derece yararlı paylaşım için çok teşekkürler. Konunun sahibi o kadar basit ve kolay bir şekilde anlatmış ki çökmüş cihazınızı bile 10 dakika içinde eski haline getiriyorsunuz. Ayrıca verilen program linklerinin de hepsi sağlam durumda. S

  İş sadece yazılanları okuyup anlamanıza ve uygulamanıza kalıyor.

   1. Yalnız i8200Q sürümüne sahip cihazlarda “google play hizmeti ile cihaz sürümü uyumsuzdur” hatası veriyor ve birçok uygulama gözükmüyor. Sebebi nedir acaba?

    1. Bu hatayı yazılım yükledikten hemen sonra mı aldınız? Eğer öyleyse, bir kaç saate Google Play Hizmetleri güncellenmiş olur ve hatayı almaktan kurtulursunuz.

     1. Dediğiniz gibi birkaç saat içerisinde google play hizmetleri de son sürüme yükseltilmiş. Tekrardan teşekkürler.

 26. şu anda bende telefona yükledim hatta tamamen bozulmuş hiç yazılımı açılmayan bir telefona yükledim gayet güzel bir şekilde açıldı teşekkür ederim yapanlardan Allah razı olsun

 27. Mrb i8200N telefon var bunda daha önceden 4.1.2 yüklüydü 4.2.2 ye güncellenmiş, Nette aradım 4.1.2 sürümünü bulamadm. Buna hangi sürümü yüklemeliyim.. 4.1.2 ye dönmesi için.. ?

  1. 4.1.2 zaten bir sürüm. Ama bizce yanlış hatırlıyorsunuz; I8200 hiçbir zaman 4.1.2 kullanmadı, hep 4.2.2’ydi.

 28. ben bu hatayi aliyorum
  Leave CS..
  Odin v.3 engine (ID:6)..
  File analysis..
  SetupConnection..
  Initialzation..
  Get PIT for mapping..

  1. PIT bölümünü doğru ayarlayamıyorsunuz zaanedersek. İşlemi baştan, dikkatlice tekrarlayın.

 29. çok teşekkürler işe yaradı cihazım I8200Q şu anda uygulamaları optimize ediyor tarafımca denenip başarılı oldu yani I8200Q da da işe yarıyor çok teşekkürler

   1. kardesım kolay gelsın benım s3 mını var 08200q ınternet ve wifi yı acınca aşırı sarj yıyor neden acaba bılgı verırmısın cok tesekkurler

    1. Aşırı şarjdan kastınız nedir bilmiyorum ama her akıllı telefonda mobil veri ve wi-fi açıldığından şarj tüketimi hızlanır.

     S3 Minin şarjı bu özelliklerin açıklaması durumunda, kullanıma bağlı 1-2 gün gider.

      1. Kabloyu orjinal kullanın ve bilgisayar ana USB bağlantılarıyla(masaüstüyse arkadakiler) işlem yapın.

  1. evet başlıkta ve makalede belirtildiği gibi bu rom i8200 içindir. (burası forum değildir)

   1. hocam I8200 ile I8200Q modeli biribirin den farklı modellerdir. birinin NFC özelliği var birinin yok Q serisinin NFC özelliği vardır. yazılım farklıdır sorun çıkabilir..

      1. hocam sağolun işlemi yaptım telinaçılmasını bekliyorum
       bu arada 8200 ve 8200Q ayrı deildir aynıdır s3 mini sürümleri şunlardır
       8190 Q ,8200Q , 8200 N vardır
       8190 ın işlemcisi 1.00 Ghz la çalışıyor 8200Q ve 8200 N nin işlemcisi 1.2 ile çalışır ama 8200Q ve 8200 N yı ayıran özellik 8200Q da nfc yok ama 8200N de var

        1. Brich olduğundan eminseniz bir teknik servise danışmalısınız. Donanımsal müdahale gerekebilir. Bu işlem de ancak işin ehli birisi tarafından yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir