Samsung Galaxy Tab 3 Modellerine Nasıl Format Atılır?

Samsung Galaxy Tab 3 tablet bilgisayarınızda yazılımsal olduğunu düşündüğünüz sorunlar baş gösterdiğinde ya da kilit engellemeleriyle karşılaştığınızda formatlama işlemiyle sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz.

Formatlama işlemi cihaza sonradan yüklenmiş tüm veri ve uygulamaları sileceğinden lütfen mümkünse işlem öncesi veri yedeği alın. Ayrıca tablet şarj düzeyinin en az %25 olmasını sağlamak da cihazın işlem sırasında düşük şarj dolayısıyla kapanıp, zarar görmesini engelleyecektir.

Tab 3’e format atmak için kullanılabilecek 2 farklı yol var. Anlatacağımız yollar T110, T111, T113, T210, T211 gibi Galaxy Tab 3’ün tüm ürün kodları için geçerlidir!

Kullanılabilecek ilk yol için menüye erişebiliyor olmanız gerekir; Ayarlar> Yedekle ve sıfırla(Genel bölümünde, Hesaplar başlığı altında)> Fabrika ayarlarına sıfırla> Cihazı sıfırla> Tümünü sil yörüngesini izlemelisiniz.

Diğer yol ise daha çok kilit desenlerinin unutulması bloke edilmesi gibi durumlarda kullanılan donanımdan format yani tuşlarla format . Tabi bu seçeneği menüye erişimde sıkıntı çektiğiniz her durum için kullanabilirsiniz. Bu yöntemin mantığı, telefonun bazı fiziksel tuşlarını kullanarak kurtarma moduna(recovery mode) ulaşmak şeklindedir.

galaxy-tab-3-hard-format-atmaDonanımdan format yönteminin uygulanabilir olması için cihazı kapalı konuma getirmelisiniz. Daha sonra geçmeniz gereken aşamalar ise sırasıyla şu şekilde;

 • Ana ekran(home), ses açma ve güç(kilit) tuşlarına birlikte basarak telefonu açın.
 • Telefon açılıp, ekranda marka model bilgisi belirdiğinde yani Samsung Galaxy Tab 4 yazısını gördüğünüzde güç(kilit) tuşunu bırakın ve diğer tuşlara basmaya devam edin. 
 • Bir süre sonra telefon Android robotu gösterecek ve hemen ardından kırmızı-mavi renkli yazıların bulunduğu bir ekrana geçecek.
 • Karşınıza gelecek ekran, kurtarma modu ekranı. Burada seçenekler arasında aşağı-yukarı gidebilmek için ses tuşlarını, onay için ise güç tuşunu kullanmalısınız.
 • Ses kısma tuşuyla ‘Wipe data/factory reset‘ seçeneği üzerine gelerek güç tuşuyla onaylayın.
 • Yeni ekran teyit amaçlı. Yine ses kısma tuşuyla ‘Yes–delete all user data‘ seçeneği üzerine gelin ve yine güç tuşuyla onaylayın.
 • Telefon sıfırlama işlemini yapacak ve ilk ekrana dönecek. Bu aşamada aynı mantıkla ‘Wipe cache partition‘ seçeneğini de onaylamak telefonun bazı uygulama hataları vermesini engelleyecektir.
 • Son olarak ‘Reboot system now‘ seçeneğini güç tuşuyla onaylayarak, telefonun yeniden normal bir şekilde başlatılmasını sağlayabilirsiniz.

İşlem bu kadar! Artık kurulumu yaparak, tableti yeniden kişiselleştirmeye ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Author: Tayfun Sağır

10 thoughts on “Samsung Galaxy Tab 3 Modellerine Nasıl Format Atılır?

    1. T ya da P ile başlayan model numarası gerekiyor. hatta ssiz kendiniz model numarasını yazıp root kelimesini ekleyin ve googledan arama yapın.

  1. Fiyatı itibariyle ideal bir tablet. Öyle müthiş bir performans beklememek lazım. Ama fiyatının hakkını verir. En azından resmi bir üreticinin ürünü. Aynı fiyat bandında piyasadaki ürünlerin bir çoğu Çin menşeili.

   1. Hocam Ben Teknosa dan Bakmıstım Menşeisi Vietnam Yazıyordu Yani Güzel Bir Tablet Diyorsunuz fiyatının hakkını veriyor

      1. Biraz daha iyi. Hemen hemen aynı özelliklere sahip olsalar da Tab 4’de bir kaç tane güncel özellik mevcut. Bütçeniz uygunsa onu alın. Güncele sahip olmak her zaman daha iyidir neticede.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir