Samsung Galaxy Tab 3 (10.1 inç) tabletinizle ilgili format, reset, ekran görüntüsü alma gibi püf noktaların tamamını bu makalede ve bu makalenin içerisinde yer alan videoda bulabilirsiniz. Anlatacağımız yöntemler 10.1 inçlik Galaxy Tab 3 serisinin P5200, P5220 gibi tüm ürün kodları için geçerlidir.

Ekran Görüntüsü Alma (Screenshot)
Galaxy Tab 3’de ekran görüntüsü almak için tabletin fiziksel tuşlarından yararlanmalısınız. Ana ekran ve güç(kilit) tuşlarına birlikte basıp, kısa bir süre beklemeniz yeterli olacak. Ekran videosu kaydı özelliği bu tabletlerde kullanıcıya dahili olarak sunulmamıştır. Fakat Google Play Store üzerinden ‘screen recorder’ şeklinde arama yaparak, işletim sistemi versiyonuna uygun uygulama bulmayı deneyebilirsiniz.

Reset (Kapatmaya Zorlama)
Galaxy Tab 3 tabletiniz donup kaldığında, tablete giden gücü kesmeyi denemelisiniz. Bunun için de güç(kilit) tuşuna yaklaşık 10 saniye süre basılı tutmanız gerekecek.

Downlaod Mode (Odin Mode)
10.1 inçlik Samsung tabletinize yazılım yüklemek istediğinizde tableti Download Mode’a (Odin Mode) almalısınz. Download moda geçiş için 2 farklı yol bulunur ancak ikisi de fiziksel tuşları kullanarak tuş kombinasyonu yapmak şeklindedir. Ses kısma ve güç tuşlarına basılı tutmak ya da tableti kapatarak, ses kısma, ana ekran ve güç(kilit) tuşlarına basarak tableti açmak, sizi Download Mode geçiş ekranına ulaştırır. Bu ekranda içinde ünlem işareti bulunan bir uyarı levhası ve üzerinde yazılar yer alır. Burada ses açma tuşuna basmak sizi Download moda ulaştıracaktır. Ses kısma tuşuna basmak ise işlemi iptal edip, tabletin yeniden başlamasını sağlar.galaxy-tab-3-puf-noktalari-Format (Hard Reset)
Samsung Galaxy Tab 3 10.1 tablet bilgisayarınızı formatlamak için 2 farklı yol bulunur. Tableti formatlamaya karar verdiyseniz lütfen önce mümkünse veri yedeği alın tablet şarj düzeyinin en az %25 olmasını sağlayın. İşlem sırasında tablette sim ya da hafıza kartının bulunup, bulunmaması önemli değildir ve bu işlem tableti garanti dışı bırakmaz.

Kullanabileceğiniz ilk yol için menü üzerinden Ayarlar> Yedekle ve sıfırla> Fabrika ayarlarına sıfırla> Cihazı sıfırla> Tümünü sil yörüngesini izlemelisiniz.

Diğer yöntem olan donanımdan format(tuş formatı) için ise basit bir tuş kombinasyonu yapmalısınız. Uygulamayı yine 2 farklı şekilde yapabilirsiniz. İster tablet açıkken ses açma ve güç(kilit) tuşlarına birlikte basarak, yaklaşık 10 saniye süreyle bekleyin, isterseniz de tableti kapatarak ses açma, ana ekran(home) ile güç(kilit) tuşlarına birlikte basarak tableti açın ve ekranda marka model bilgisi belirdiğinde güç(kilit) tuşunu bırakarak, diğer tuşlara basmaya Android robotu görene kadar basmaya devam edin. Bir süre sonra tabletiniz kurtarma modu(recovery mode) ekranına ulaşacaktır.

Kurtarma modu ekranıyla karşılaştıktan sonra sırasıyla yapmanız gerekenler şunlar;

  • Ses kısma tuşuyla ‘Wipe data / factory reset‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
  • Ses kısma tuşuyla ‘Yes – delete all user data‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
  • Ses kısma tuşuyla ‘Wipe cache partition‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
  • Güç tuşuyla zaten seçili durumda olan ‘Reboot system now‘ seçeneğini güç tuşuyla onaylayın.

İşlem tamam! Kurulumuzu yaparak, 10.1 inçlik Galaxy Tab 3’ünüzü yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir