Samsung Galaxy Serisi Akıllı Telefonlarda Yazılım Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Samsung Galaxy serisi akıllı telefonlar Android işletim sistemi kullanır ve Android işletim sistemi de en çok güncelleme alan işletim sistemlerinden biridir. Dönem dönem hata düzeltme ya da yeni ek özellikler için yayınlanan bu güncellemeleri yapmak oldukça kolaydı.

Güncellemeleri yapabilmenin 2 farklı yolu bulunur. İlk yol Samsung’un yardımcı masaüstü programı olan Kies veya Kies 3’ü kullanmak diğeri ise telefonun üzerinden ilgili yörüngeyi izleyip, OTA güncellemesi yapmak.

Yazılım güncellemeleri herhangi bir veri kaybına yol açmaz. Ancak işlem sırasında oluşabilecek aksiliklerin önüne geçebilmek adına veri yedeği almakta fayda var. Ayrıca %25 seviyesi yeterli olmasına rağmen telefonu tamamen şarj etmekte her zaman iyidir.

Güncellemenin ilk yolu için kullanılacak program Kies. Burada da şöyle bir detaya dikkat edilmeli; eğer telefonunuz Android 4.3 versiyonunun altında bir versiyon(Android 4.1.2 gibi) kullanıyorsa Kies’i, Android 4.3 versiyonun üstünde bir versiyon(Android 4.4.2 gibi) kullanıyorsa Kies 3’ü kullanmalısınız.

Bilgisayarınızda Kies yoksa buraya tıklayıp, indirebilirsiniz.

Bilgisayarınızda Kies 3 yoksa buraya tıklayıp, indirebilirsiniz.

Kies yardımıyla güncelleme yapmak oldukça basittir. Eğer telefonunuz için güncelleme yayınlanmışsa, telefonu bilgisayar bağlayıp, programı açtığınızda bilgisi verilir. Hazır haldeki telefonunuz için çıkan bilgilendirmeye onay vermeniz yeterli olacaktır.

Diğer yol ise OTA güncellemesi. Açılımı Over The Air, anlamı ‘Havadan’ olan bu alternatif yol ile internet üzerinden üretici sunucusuna bağlanılır ve yazılım güncelleme paketi internet ile telefona indirilir. OTA güncellemesinin uygulanması da gayet basit. Yapmanız gereken Menü> Ayarlar> Cihaz hakkında> Yazılım güncelleştirme> Şimdi güncelle yörüngesini izleyip, güncelleme aratmak. Eğer güncelleme bulursanız, indirilmesi için onay verin. Telefon güncelleme paketi indirildiğinde kurulum için sizden onay ister. ‘Kur‘ seçeneğine dokunduktan sonra telefon güncelleme için kapanır ve güncelleme işleminin uygulanması için yeniden başlar.

Bu aşamada lütfen telefona müdahale etmeyin! Ayrıca OTa güncellemesi yapacaksanız, önce bir kablosuz ağa bağlanın! Aksi taktirde yazılım güncelleme paketleri yüksek internet verisi tüketimine yol açabilir.

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir